Zamknij

MOPS przekształca się w CUS. Będzie większy wachlarz usług społecznych. Jakich?

Paweł SłowińskiPaweł Słowiński 18:38, 18.11.2024 Aktualizacja: 18:44, 18.11.2024
Skomentuj

Już za kilka tygodni Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim przekształci się w Centrum Usług Społecznych. Jednostka organizacyjna gminy i nowa instytucja lokalnej polityki społecznej, przejmie dotychczasowe zadania, ale także nowe, które wynikają z potrzeb mieszkańców. Całe to zadanie ma służyć rozwojowi i integracji usług społecznych organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym.

- Chcę to wyjaśnić, że nie tworzymy nowej jednostki, a przekształcamy już istniejącą, aby zaoferować szerszy wachlarz narzędzi mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego- mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Magdalena Salwerowicz. Jedną nogą CUS będzie pomoc społeczna, zaś drugą wdrażanie szerokiego wachlarza usług społecznych. Na utworzenie Centrum Usług Społecznych Gmina Ostrowiec Świętokrzyski pozyskała 9 mln zł.  z Działania 9.4 RPO Zwiększenie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości trwałych i przystępnych cenowo usług. Usługi w Centrum Usług Społecznych będą skierowane do osób o specjalnych potrzebach, które nie mogą skorzystać z narzędzi wynikających z ustawy o pomocy społecznej. Chociażby ze względu na przekroczenie kryteriów dochodowych.

Działania rozłożone na 36 miesięcy obejmą 1500 ostrowczan, zarówno w formie dotychczas świadczonych usług, min. : wsparcie specjalistyczne dla dorosłych, dzieci i młodzieży, wsparcie na rzecz rodzin w ramach polityki prorodzinnej, zajęć warsztatowych, usług świadczonych na rzecz osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, osób w kryzysie bezdomności, osób w kryzysie psychicznym, jak też nowe usługi społeczne – terapie specjalistyczne, w tym psychoterapia dla dorosłych, młodzieży i dzieci, socjoterapia, logopedia, profilaktyka, polityka senioralna, grupy wsparcia, interdyscyplinarna pomoc dla opiekunów formalnych, duża wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, aktywizacja zawodowa osób w kryzysie bezdomności, asystent osoby bezdomnej, asystent zdrowienia, edukacja publiczna i obywatelska, które w większości realizowane będą przez podmioty ekonomii społecznej.

- Mamy też świadomość, że Ostrowiec Świętokrzyski jest jednym z najszybciej starzących się miast, stąd też pełen pakiet usług dla osób starszych- mówi dyrektor MOPS. Co roku staramy się go powiększać poprzez programy pilotażowe. W pomocy społecznej jest tak, że jak się nie idzie do przodu, to tak naprawdę się cofa i o tym staramy się pamiętać. Przykładem niech będzie nasz duży projekt związany z deinstytucjonalizacją, gdzie świetnie sprawdziła się chociażby pomoc sąsiedzka. Nadal stawiać będziemy na modele środowiskowe -Organizowanie Społeczności Lokalnej i ich rozwój. Mamy wspaniałe doświadczenia na Rzeczkach oraz Częstocicach i wkrótce na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego powstaną nowe Miejsca Aktywności Lokalnej, w tym jedno w sąsiedztwie naszej siedziby, właśnie w Częstocicach.

Dyrektor Magdalena Salwerowicz liczy, że samo działanie wyzwoli też większą aktywność i współpracę pomiędzy organizacjami pozarządowymi. Ważnym elementem będzie partycypacja społeczna i towarzyszące jej mechanizmy. Do wspólnych przedsięwzięć zostaną zaproszone wszystkie jednostki gminne, na pierwszym miejscu Centrum Rozwoju Lokalnego.

- Ponad 30 % oferowanym dla mieszkańców usług w ramach CUS będzie realizowana przez podmioty ekonomii społecznej, które będą się ubiegać o środki. Nie ma bowiem mowy o dobrym działaniu Centrum Usług Społecznych bez partnerów samorządowych, ale szczególnie ważni są ci z organizacji pozarządowych- wyjaśnia dyrektor Salwerowicz. Największy pakiet nowych usług związanych jest z szeroko pojętą terapią psychologiczną i psychoterapeutyczną zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Takie są potrzeby lokalnego środowiska, jak wynika z pogłębionej analizy, jaką przeprowadziliśmy, definiując obszary wsparcia. Nowością będą asystenci zdrowienia, którzy będą wspierać osoby w kryzysie zdrowia psychicznego w środowisku, a ten problem znają z autopsji. Wśród kolejnych nowości będzie Dom Sąsiedzki, który stanie się bazą dla pracowników w terenie. To kolejny etap  deinstytucjonalizacji, czyli pracy w środowisku. 

Pierwsze Centra Usług Społecznych w Polsce powstały w 2020 i od samego początku w Ostrowcu Świętokrzyskim analizowano zasadność również jego utworzenia.

- Na początku nie widzieliśmy potrzeby, niejako zmiany szyldu bowiem i tak MOPS wprowadzał szereg usług społecznych, za co niejednokrotnie byliśmy doceniani. Przez te cztery lata wprowadziliśmy około 15 nowych narzędzi przy pomocy pilotaży z innych projektów i to wystarczało. Dokładnie dwa lata temu wspólnie z zespołem postanowiliśmy, że jak będzie gotowa, dobrze przeszkolona kadra i wypracowane nowe narzędzia, przekształcimy się w Centrum Usług Społecznych. Taka ostateczna decyzja podjęta przez Pana Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego zapadła przed rokiem. W ostatnim okresie odbyliśmy certyfikowane szkolenia w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Kielcach, byliśmy na wielu wizytach studyjnych i jesteśmy gotowi do nowych wyzwań- mówi dyrektor MOPS, Magdalena Salwerowicz. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

pomocy pomocypomocy pomocy

0 0

MOPS to potęga 23:37, 18.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%