Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Magia tradycji i słowiańskich wierzeń przyciąga, jak magnes

Paweł Słowiński Paweł Słowiński 10:18, 22.06.2026 Aktualizacja: 10:20, 22.06.2026
Skomentuj Magia tradycji i słowiańskich wierzeń przyciąga, jak magnes fot. Staszek Dulny

::photoreport{"type":"see-button","item":"6929"}

W sobotnie popołudnie i wieczór Park Miejski wypełnił się atmosferą dawnych obrzędów podczas Nocy Świętojańskiej. Już tradycyjnie mieszkańcy licznie uczestniczyli w wydarzeniu przygotowanym przez Miejskie Centrum Kultury, które połączyło edukację, sztukę i wspólne świętowanie najkrótszej nocy w roku.

Od godzin popołudniowych na uczestników czekały warsztaty wicia wianków, opowieści o leczniczych właściwościach lasu i drzew oraz terenowe zabawy związane z letnim przesileniem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także poszukiwania legendarnego kwiatu paproci i warsztaty tworzenia słowiańskich amuletów zatopionych w żywicy.

Wieczorem dr Alicja Trukszyn przybliżyła historię i znaczenie dawnych świąt podczas wykładu „Kupalnocka czy Świętojanki. Jedno czy dwa święta?”. Następnie park rozbrzmiał folkowymi dźwiękami zespołu Dzikie Jabłka, który wprowadził publiczność w wyjątkowy klimat świętojańskiej nocy. Owacyjnie przyjęty został taneczny występ ostrowieckiego Zespołu Szkół Specjalnych.

Finał wydarzenia należał do uczestników Pracowni Rzeźby i Ceramiki MCK. Zaprezentowano projekt „Bestia w mieście”, nawiązujący do pradawnego słowiańskiego żmija. Mieszkańcy mogli założyć przygotowane przez artystów niezwykłe ozdoby i wianki, a następnie wziąć udział w symbolicznym korowodzie wokół wód.

Całość już tradycyjnie zwieńczyło puszczanie wianków na parkowym stawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%