Dumni ze swojej firmy

Anna Gałek – jedna z dwóch kobiet ?kierowców w ostrowieckim PKS, zawiozła koleżanki i kolegów z pracy na 2-dniową wycieczkę. Zwiedzili Lublin i Zamość, uczestniczyli we Mszy odprawionej w intencji załogi PKS Ostrowiec. Wspólnie spędzili dwa dni, zapominając o codziennym napiętym terminie zajęć.
Często piszemy o zaniedbaniach stwierdzonych przez PIP w lokalnych zakładach, piętnujemy uchybienia, warto więc pokazać firmy, gdzie umowy są realizowane,  a pracownicy czują się dobrze i chętnie przychodzą do pracy.
-Przyznam się, że długo szukałam pracy. Cieszę się, że jeżdżę autobusem PKS kolejny rok. Chciałabym tu pracować jak najdłużej ? podkreśla pani Ania, która na wrześniowej, zakładowej wycieczce wspólnie z przewodnikiem, Zbigniewem Pękalą odpowiadała za realizację programu.
-W Lublinie zwiedziliśmy m.in. Zamek -mówi. Następnego dnia w Zwierzyńcu, w kościółku na wodzie była zamówiona msza w intencji PKS-u i naszych rodzin. Na tej wycieczce wszystko wypaliło: pogoda, atmosfera, bardzo dobrze współpracowało mi się z przewodnikiem.
PKS dba o pracowników. We wrześniu był piknik rodzinny w Sudole. Pracownicy spotykają się na zakładowych i związkowych imprezach wspólnie z mężami, żonami i dziećmi, m.in. na zabawie choinkowej dla dzieci w Hotelu Accademia. PKS jest jednym z nielicznych zakładów, które organizują kolonie letnie dla dzieci pracowników. W tym roku odbyły się one we Władysławowie, a przed rokiem przez 2 tygodnie dzieci wypoczywały w Zakopanem.
Zbigniew Gruszka, przewodniczący NSZZ Solidarność, gdy zaczynał pracę był najmłodszym kierowcą w kraju w przedsiębiorstwach komunikacji samochodowej. Podkreśla, że z jedną firmą związał się na całe swoje życie zawodowe. Nie ukrywa też zadowolenia, że jest to firma państwowa. Dwa razy w tygodniu pełni w biurze dyżury, a resztę dni za kierownicą autobusu. Jego zmienniczką jest pani Ania Gałek.
-Jesteśmy jednym z 6 przedsiębiorstw państwowych branży przewozowej -mówi. Nasz statut powoduje, że wiele spraw pracowniczych, socjalnych mamy uregulowanych prawnie. Stosowany jest Kodeks pracy, porozumienia między zarządem a związkami i przede wszystkim konstytucja PKS, jak ją nazywamy, czyli umowa zawarta na zasadzie porozumienia.  W tym porozumieniu mamy zapisane prawa i obowiązki.
Wszystkie tegoroczne spotkania, pikniki, wycieczki, rajdy znalazły się w kalendarzu obchodów 70-lecia Państwowej Komunikacji Samochodowej. Ale pracownicy nie ukrywają, że dla nich był to rok nerwowy, bowiem Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło przetarg na sprzedaż akcji PKS Ostrowiec.
-Zdenerwowanie było duże, bowiem doświadczenia z transformacji w naszej branży są fatalne ? podkreślali kierowcy, z którymi rozmawiałem. -Wszędzie tam, gdzie dokonano przekształceń, PKS-ów już nie ma. Obawialiśmy się, że z nami stanie się to samo. Jeden z inwestorów, który był zainteresowany naszą firmą, położył wcześniej kilka innych oddziałów PKS. Ale udało się! Nadal jeździmy. Jesteśmy jedyną państwową spółką PKS w województwie świętokrzyskim.

fk

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Dumni ze swojej firmy

 • 31/10/2016 at 09:05
  Permalink

  korzystalam z Waszych uslug kilka miesiecy temu,
  Nigdy wiecej!
  Bardzo nieprzyjemny, niepomocny kierowca, wygladajacy szaro i nieswiezo, tak jak caly PKS
  Szkoda!
  Ale zycze powodzenia,
  p.s.
  uprzejmy kierowca w swiezej bialej lub niebieskiej koszuli (bez wzgledu na trase, do w-wy czy do lipska) to podstawa ,
  naprawde mozna! sprobujcie.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *