Ostrowieckie Sympozjum Kardiologiczne

18 listopada w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się konferencja naukowa „Ostrowieckie Sympozjum Kardiologiczne”.

Nowości w Kardiologii i Kardiochirurgii 2017 omawiać będzie nowe rozwiązania i nowe zalecenia w zakresie wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, internistów i kardiologów, a także możliwości optymalizacji systemu opieki zdrowotnej dla dalszej poprawy rokowania chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi. Duży nacisk będzie położony na postępy w interwencyjnym leczeniu chorób serca i naczyń jakie dokonały się dzięki współpracy kardiologów inwazyjnych i kardiochirurgów.
Na wydarzeniu omówione zostaną tematy związane z prewencją chorób układu sercowo-naczyniowego i postępowanie w niektórych chorobach serca, takich jak: leczenie migotania przedsionków i niewydolności serca oraz praktyczne aspekty leczenia farmakologicznego u pacjentów poddawanych przezskórnym  interwencjom wieńcowym.
kardiolodzy
-Dużym zainteresowaniem będą się z pewnością cieszyć tematy dotyczące przyszłych zmian w systemie opieki zdrowotnej związane z wprowadzeniem kompleksowej opieki nad pacjentem z zawałem serca, ale także nowe metody i postępy w chirurgicznym i małoinwazyjnym leczeniu wad zastawkowych serca. Te właśnie metody, mamy nadzieję, w bliskiej już przyszłości będzie można realizować w Ostrowcu świętokrzyskim. W naszym ośrodku w Ostrowcu mamy najnowocześniejszą i jedyną w regionie salę hybrydową przystosowaną do wykonywania takich nowoczesnych i małoinwazyjnych zabiegów – mówi dr hab. n. med. Jacek Legutko, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, konsultant medyczny Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii w Ostrowcu Świętokrzyskim.
-W trakcie naszej konferencji przedstawione będą najnowsze zalecenia z wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2016 dotyczących najczęstszych schorzeń kardiologicznych. W czasie wydarzenia omówiona zostanie również optymalizacja systemu opieki zdrowotnej oraz możliwości współpracy między placówkami i kooperacji dla dalszej poprawy rokowania w ostrych zespołach wieńcowych u pacjentów z regionu. Na konferencję zaproszeni zostali wszyscy lekarze zainteresowani tematem: kardiolodzy, interniści, lekarze POZ oraz Pogotowia Ratunkowego – dodaje lek. med. Maciej Maliszewski, Ordynator Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Całość konferencji będzie ilustrowana przez prezentację najciekawszych przypadków chorych z oddziałów kardiologicznych i internistycznych  w Ostrowcu, Staszowie, Opatowie i Lipsku leczonych inwazyjne w Centrum Kardiologii Inwazyjnej w Ostrowcu Świętokrzyskim
Kardiologia inwazyjna działa w Ostrowcu Świętokrzyskim od roku 2008, kiedy to na zaproszenie władz samorządowych Powiatu Ostrowieckiego oraz Dyrekcji Zespołu Opieki Zdrowotnej powstało Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii. Od tamtej pory ośrodek leczy rocznie 1300-1400 pacjentów z chorobami serca, głównie z rozpoznaniem zawału serca.
-W latach 2010-2012 staraniem Zarządu Powiatu Ostrowieckiego powstało nowoczesne centrum leczenia chorób serca z salami zabiegowymi, w tym salą hybrydową, oddziałem kardiologicznym oraz kardiochirurgią z niezbędnym zapleczem. Oprócz standardowych metod leczenia, takich jak pomostowanie aortalno wieńcowe (popularne by-passy), ośrodek przygotowany jest do prowadzenia najnowszych metod leczenia chorób serca takich jak TAVI (przezskórne wszczepienie zastawki aortalnej) i Micro-Clip (przezskórna plastyka zastawki mitralnej) oraz innych małoinwazyjnych zabiegów leczenia choroby wieńcowej, wad zastawki aortalnej i mitralnej oraz zaburzeń rytmu serca. Obecnie trwają starania o kontrakt w NFZ – przypomina dr hab. n. med. Jacek Legutko.
Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Ostrowieckie Sympozjum Kardiologiczne

 • 18/11/2016 at 18:22
  Permalink

  No i brawo! Tak nowoczesny oddział z salą hybrydową nie powinien się zmarnować, a słyszałem wcześniej, że groziło mu nawet zamknięcie.. Gdyby udało się o kontrakt z NFZ przynajmniej nie byłoby takich afer, że ludzie dostają zawału jak tylko czytają, że Carint stawia oddział za blisko 20 mn złotych, a nikt nie ma zamiaru go finansować. Trzymam kciuki z „całego serca” 🙂

  Reply
 • 29/11/2016 at 16:39
  Permalink

  Popieram poprzedniczkę. Carint trzymaj się i nie daj się!

  Reply
 • 30/11/2016 at 20:30
  Permalink

  Kibicuje, żeby rozwiązali swoje problemy z finansowaniem. Tak wspaniała placówka nie powinna przechodzić przez takie świństwo. Szpital ponoć dostaje pieniądze ale nie przekazuje ich dalej – skandal!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *