Jak wybrać odpowiednią szkołę średnią?

Koniec nauki w gimnazjum jest bardzo ważnym momentem w życiu każdego ucznia, bowiem wiąże się on z koniecznością wybrania kolejnego etapu edukacji. Szkoła średnia ma ogromny wpływ na dalsze losy młodego człowieka oraz na jego potencjalną karierę zawodową.

Ciężko jest zdecydować się na jedną szkołę, głównie ze względu na mnogość perspektyw oferowanych przez różne placówki tego typu.

Przede wszystkim, musimy zastanowić się, jaki rodzaj szkoły nas interesuje. Do wyboru mamy liceum, technikum oraz szkołę zawodową, a każda z nich gwarantuje nam inne możliwości.

Czym różni się liceum od technikum i szkoły zawodowej?

Jeszcze kilka lat temu absolwenci gimnazjów mogli korzystać z oferty liceów profilowanych, jednak w 2014 roku takie szkoły przestały istnieć. Dziś uczniowie mogą wybrać odpowiednie liceum ogólnokształcące, które kompleksowo przygotowuje do dalszej edukacji w szkołach wyższych, nie gwarantując jednak konkretnego zawodu. Uczęszczając do liceum ogólnokształcącego, możemy poszerzyć wiedzę w zakresie wielu przedmiotów i położyć nacisk na dziedziny, na których nam najbardziej zależy (lub które są charakterystyczne dla profilu danej klasy). Licea ogólnokształcące często posiadają bardzo bogatą ofertę dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, warsztatów czy kół naukowych.

Technikum różni się od liceum ogólnokształcącego przede wszystkim czasem trwania nauki ? w przypadku technikum są to cztery lata, czyli rok dłużej. Tego typu placówki również umożliwiają zwieńczenie edukacji maturą i kontynuowanie jej w szkole wyższej. Kolejną różnicą jest fakt, że kończąc technikum, posiadamy w ręku konkretny fach. Zawodów, do których można się przygotować, wybierając taką szkołę, jest całe mnóstwo i wszystko zależy wyłącznie od naszych preferencji, oczekiwań oraz aspiracji.

Możemy również zdecydować się na szkołę zawodową, kształcące uczniów pod kątem danego zawodu. Szkoła zawodowa, czyli tzw. zawodówka nie kończy się jednak maturą, co nie pozwala na dalszą edukację i wybór kierunku studiów. Nauka w takiej placówce trwa dwa lub trzy lata.

Czym powinniśmy kierować się, dokonując wyboru?

Na początek, należy oszacować, do jakiej szkoły jesteśmy w stanie się dostać. O tym decydują przede wszystkim wyniki egzaminu gimnazjalnego, a także pozostałe wyniki czy sukcesy w nauce. Jeśli już odnajdziemy odpowiednią szkołę i mamy świadomość, że mamy szansę na pomyślne przebrnięcie przez procedury rekrutacyjne, powinniśmy zastanowić się nad naszymi planami na przyszłość. Wiele szkół średnich oferuje bowiem klasy profilowane, zgodne z zainteresowaniami uczniów, a także szereg związanych z nimi zajęć pozalekcyjnych.

Część absolwentów gimnazjum nie potrafi jednak jednoznacznie wskazać kierunku, w jakim zamierzają podążać w przyszłości. Takie osoby mogą wybrać liceum ogólnokształcące, gdyż szkoły tego typu znacznie rozszerzają zakres wiedzy ogólnej i gwarantują więcej czasu na określenie własnych potrzeb.

Jeżeli udało nam się sprecyzować, co dalej, a zależy nam na posiadaniu w rękach konkretnego fachu, ułatwiającego odnalezienie pracy po ukończeniu szkoły, doskonałym rozwiązaniem będzie uczęszczanie do technikum lub szkoły zawodowej. Technikum pozostawia jednak otwartą furtkę w postaci matury, po której możemy kontynuować naukę w szkole wyższej.

Pozostałe czynniki warunkujące wybór

Dość duża liczba uczniów mieszka na wsiach lub w niewielkich miastach, czyli miejscach, gdzie perspektywy związane z ofertą edukacyjną są mocno ograniczone. Dlatego niebywale istotne jest znalezienie odpowiedniego dojazdu do szkoły. Jeśli nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na internat, akademik lub bursę, należy dokładnie sprawdzić, do jakich szkół będziemy mogli dojechać bez większych problemów.

Kolejnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę, wybierając szkołę średnią, jest ewentualna oferta gastronomiczna. Może zdarzyć się przecież, że nie dane nam będzie zjedzenie obiadu w domu, choćby ze względu na wyżej wspomniane dojazdy. Dlatego powinniśmy odnaleźć takie miejsce, w którego pobliżu otrzymamy ciepły posiłek. I nie chodzi tu o szkolne sklepiki z zapiekankami czy hot-dogami.

Czynników warunkujących wybór właściwej szkoły średniej jest bardzo wiele i warto przeanalizować wszystkie, aby ta wiążąca decyzja była dla nas satysfakcjonująca. Możemy zapoznać się z opiniami na temat szkoły lub ogólnopolskimi rankingami, a także, jeśli taka możliwość rzeczywiście istnieje, udać się na dni otwarte.

Portal Moja-Szkoła.pl wsparł nas merytorycznie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *