Na ilu metrach mieszkać?

Coraz częściej zamiast kupować mieszkanie w bloku rozważamy budowę domu jednorodzinnego.

Jak widać w Ostrowcu Świętokrzyskim i jego okolicach, jak przysłowiowe grzyby po deszczu powstają coraz to okazalsze budowle.

 Jednak jeszcze przed wyborem projektu domu powinniśmy odpowiednio skalkulować jego powierzchnię. Oczywiście wybór powierzchni domu determinuje wiele czynników ? jak liczba domowników i na jakiej powierzchni dotychczas zamieszkiwała, jakie są potrzeby i nasze możliwości finansowe. Wybór domu pod względem wielkości może być dość trudny w przypadku, kiedy trzeba liczyć się z każdym groszem.
Dysponując większym budżetem nie trzeba iść na kompromis i rezygnować z potrzebnych pomieszczeń, jednak kiedy ograniczają nas finanse ogromne znaczenie, poza wielkością domu ma funkcjonalność wnętrza. Równie ważne są wygoda i komfort użytkowania oraz optymalne koszty eksploatacji domu. Poza tym należy również rozważyć parametry cieplne budynku, technologię stawiania domu, technologię wykończenia, wybór właściwych urządzeń grzewczych oraz właściwy dobór instalacji.
Wybór projektu domu ogranicza również wielkość i rodzaj posiadanej działki. Jeśli działka jest nieduża, lub wąska, to często okazuje się iż trzeba wybierać projekt domu z piętrem lub poddaszem. Niedostateczna ilość miejsca i pomieszczeń może też zmusić do wyboru domu z piwnicą, lub częściowym podpiwniczeniem, które to są najdroższymi kondygnacjami.
Na wybór częściowego podpiwniczenia, zastosowania piwnic lub całkowitej z nich rezygnacji determinuje też ukształtowanie terenu, czyli nachylenia działki.
Równie ważne przy wyborze projektu domu są rodzaj architektury i styl domu. W przypadku prostego budynku, z minimalnym detalem będzie mniej prac konserwacyjno ? remontowych, niż w przypadku domu z licznymi ozdobami, które pochłoną dodatkowe nakłady finansowe.
Przykłady:
Dom dla 3-4 osobowej rodziny
Rodzina trzy, czy czteroosobowa, do wygodnego użytkowania domu nie potrzebuje bardzo dużej powierzchni. Jeśli dotychczas mieszkała na np. 60m2, to domownikom w zupełności wystarczy niewielki, lub średniej wielkości budynek, mający od 80m2 do 180m2. W takim domu przede wszystkim powinny znaleźć się sypialnie w ilości domowników, oraz tak zwana sypialnia rodziców. Powinien też być przewidziany dodatkowy pokój, pełniący rolę pokoju gościnnego, czy gabinetu. W domu dla 3-4 osobowej rodziny musi znaleźć się oprócz strefy dziennej, najlepiej otwartej, strefa gospodarcza, czyli pomieszczenia gospodarcze, techniczne (takie jak kotłownia), składziki, spiżarnie, czy garderoby dla wygodnego magazynowania sprzętów, czy rzeczy.
Dom idealny dla 5-6 osób
W przypadku rodzin 5-6 osobowych proporcjonalnie zwiększa się liczbę sypialni, oraz wielkość poszczególnych stref i pomieszczeń. Dla takiej rodziny optymalnym domem będzie już dom od ok. 150-250m2. Jednakże z powierzchnią nie należy przesadzać.
Pomieszczenia powinny być przestronne, ale nie za duże, czy za małe, po prostu komfortowe. Pamiętać należy, że większa powierzchnia, to niestety większe koszty ogrzewania, ale też dodatkowe koszty przy pracach remontowych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *