Głuche telefony. Jak się przed nimi bronić?

-Od dłuższego już czasu, o różnych porach dnia, a zdarza się, że i w nocy, nękają mnie ?głuche telefony? ? skarżyła się nasza czytelniczka.
Nie wiem, kto do mnie tak wydzwania, bowiem numery tego abonenta są nieznane. Czy mogę jakoś się przed tym wybronić?
-Osoby dzwoniące do nas z nieznanych numerów to przeważnie telemarketerzy, lecz może się zdarzyć, że osobą dzwoniącą będzie oszust lub – co gorsze – prześladowca ? wyjaśnia mgr Przemysław Plaskota (KANCELARIA PRAWNA, ul. Krucza 2, I piętro, 150 m od Urzędu Skarbowego, tel. 41 247 25 00). Uciążliwi telemarketerzy, głuche telefony, jeśli utrudniają nam życie, mamy prawo reagować i bronić się przed takimi praktykami na różne sposoby, oczywiście adekwatnie do danej sytuacji.
Swych praw możemy dochodzić m.in. u operatora sieci komórkowej, poprzez cofnięcie zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych, u administratora konkretnej bazy danych żądając usunięcia naszych danych z niej.
Wiele kontrowersji w ostatnim czasie budzi natomiast kwestia nękania telefonicznego, tzw. stalking. Bardzo dużo osób nie wie, jak się bronić przed tym zjawiskiem. Nękanie (stalking) polega na celowym, uporczywym i długotrwałym działaniu skierowanym przeciwko danej osobie, które ma na celu upokorzenie i dezorganizację jej życia. Nękanie polega na podejmowaniu powtarzających się i uporczywych działań wobec danej osoby, np. wysyłanie SMS-ów, głuche telefony. W chwili obecnej w polskim prawie funkcjonuje już przepis, który definiuje przestępstwo nękania. Osoba, która w celu dokuczenia innej osobie, złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze od naprawienia szkody, przez grzywnę, aż do pozbawienia wolności. Aby skutecznie walczyć z uporczywym nękaniem należy ten fakt niezwłocznie zgłosić na policję. Organy ścigania nie będą zajmowały się sprawą dopóki sam pokrzywdzony nie zgłosi, że czuje się prześladowany i zagrożony. Zanim zdecydujemy się zgłosić nękanie na policję, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować, poprzez zebranie odpowiednich dowodów. Chodzi tu np. o listę połączeń, na której będzie widniał podejrzany numer, a także SMS-y, jeśli osoba nękana otrzymuje je od swojego prześladowcy.
Na koniec warto podkreślić że od 1 lutego 2017 r. wszystkie niezarejestrowane karty sim, a co za tym idzie wszystkie numery komórkowe zostaną wyłączone. Jest to konsekwencją zmian wprowadzonych w prawie antyterrorystycznym. Będzie to miało wpływ także na skuteczność ścigania przestępstw związanych z nękaniem telefonicznym, ponieważ każdy numer będzie zarejestrowany.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Głuche telefony. Jak się przed nimi bronić?

  • 20/12/2016 at 12:38
    Permalink

    Najgorsze są sytuacje gdy dzwoni do nas jedna i ta sama osoba z różnymi zaproszeniami,rewelacyjnymi okazjami,powiadomieniem o wygraniu nagrody czy zwykłej reklamy.Po podniesieniu słuchawki jest kilka sekund gdy słychać głośne rozmowy innych ludzi a w końcu niewyraźnie mówiąca pani przedstawia się z imienia i nazwiska i zaczyna nawijkę o niesamowitym naszym szczęściu w komputerowym losowaniu i czekającej nas nagrodzie,za nic. Ludzie , kto myślący, da się nabrać na tak wyświechtane numery ?? Ja od razu rozłączam się lecz zanim to nastąpi,tracę czas i nadzieję że może to jakaś ważna wiadomość – większość tych dzwoniących ma zastrzeżony numer telefonu.
    To zjawisko mocno nasiliło się po zwiększeniu zatrudnienia w pewnej telekomunikacyjnej firmie w naszym mieście…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *