Uczniowie LO Nr II na uniwersytetach

Uczniowie ?Chreptowicza? w laboratoriach UMCS
Objęte patronatem naukowym przez Wydział Chemii oraz Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS klasy biologiczno-chemiczne z LO Nr II im. J.Chreptowicza już trzykrotnie uczestniczyły w zorganizowanych dla szkoły zajęciach. Pod okiem wykładowców lubelskiej uczelni  młodzież prowadziła  badania w uniwersyteckich laboratoriach. Uczniowie, podopieczni nauczyciela biologii Joanny Żelaznej- Żak i nauczyciela chemii Ewy Studzieżby, pracując na specjalistycznym sprzęcie, zdobywali nowe przedmiotowe doświadczenia.
– Dzięki laboratoryjnym warsztatom wkroczyliśmy w świat biologii i chemii od strony praktycznej, dotychczas w takim stopniu nam nieznanej- mówi Anna Gałęza, uczennica klasy 2e.- Mieliśmy możliwość pracować na profesjonalnym sprzęcie, jakiego szkolne pracownie nie posiadają. To były naprawdę ciekawe ćwiczenia, dzięki którym na przykład mogliśmy wyizolować własny materiał genetyczny.
– Badanie mikroorganizmów przy pomocy najnowszych mikroskopów pozwoliło nam lepiej poznać środowisko niewidzialne ?gołym okiem?- dodaje Kamila Surmańska z klasy 2a.
– Prowadzenie chemicznych doświadczeń z analizy objętościowej techniką miareczkowania okazało się bardzo wciągające, a efekty naszych badań przyniosły dużo satysfakcji- uzupełnia Julia Wójcik, uczennica klasy 3e.-  W świetnie wyposażonych pracowniach czuliśmy się jak prawdziwi chemicy.
Atrakcyjne dla młodzieży wykłady połączone z zajęciami  w nowoczesnych laboratoriach , które umożliwiają zdobywanie nowych umiejętności, to nie jedyny atut wizyt  na uniwersytecie. Młodzież  chwali sobie   też możliwość  poznania pracujących  z pasją naukowców oraz dowiedzenia się, jak wygląda na uczelni zwykły dzień studenta odwiedzonych wydziałów.  Wśród korzyści, jakie wynikają z umowy o współpracy gwarantującej uczniom wiele przywilejów, jest  z pewnością jeszcze kilka, ale z pewnością zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli najważniejsze jest, by zdobyta tam  przez uczniów wiedza zaowocowała jak najwyższym wynikiem na egzaminie maturalnym z  rozszerzonej biologii i chemii.

20161104_12262120161104_125350-220161104_130544p1120256

 

 

 

Dziennikarze z ?Chreptowicza?
Uczniowie klasy uniwersyteckiej humanistyczno-lingwistycznej L O Nr II im. J. Chreptowicza uczestniczyli wraz z dyrektorem Sławomirem Miszczukiem i nauczycielem języka polskiego Dariuszem Synowcem w zajęciach na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Młodzi humaniści wzięli udział w lekcjach edukacji medialnej oraz dziennikarskiej w Radiu Fraszka ? jedynej w Kielcach studenckiej stacji radiowej, której siedziba znajduje się w  Instytucie Dziennikarstwa i Informacji UJK. Zagadnienia zaprezentowane w toku lekcji szkolnych w liceum oraz podczas edukacji akademickiej uczniowie mogli wykorzystać w ćwiczeniach w profesjonalnym studiu radiowym pod nadzorem pracowników kieleckiej uczelni. Zaznajomili się z podstawami retoryki dziennikarskiej, medialnością języka, nowymi technologiami w mediach, zasadami tworzenia reportażu, wywiadu, felietonu.  Wspomniane działania stanowią realizację współpracy ?Chreptowicza? z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, z którego władzami dyrekcja  ostrowieckiego liceum podpisała umowę patronacką, umożliwiającą korzystanie z wszelkich przedsięwzięć naukowych tej uczelni.
Ostatni punkt programu stanowił wykład w Instytucie Historii. Ostrowieccy uczniowie zostali podjęci  przez Szanowną  Dyrektor tegoż Instytutu, dr hab. prof. UJK Beatę Wojciechowską, która okazała ogromną gościnność i wspomniała o długoletniej tradycji spotkań kadry profesorskiej z młodzieżą naszego liceum. Na koniec pobytu w instytucie młodzież wysłuchała interesującego wykładu dra hab. prof. UJK Jacka Pielasa na temat ostatnich władców Polski z rodu Jagiellonów, Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Ten wykład doskonale wpasował się tematycznie w tok realizowanej w szkole tematyki.  Planujemy kolejny wyjazd do TVP w Warszawie, aby poznać tajniki pracy dziennikarza telewizyjnego.

img_0768img_5708

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *