Browar na start

Do 10 stycznia br. można składać oferty w przetargu na ?Przebudowę budynków dawnego browaru przy ul. Siennieńskiej 54 w Ostrowcu Świętokrzyskim na potrzeby instytucji kultury: Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury oraz Biura Wystaw Artystycznych w systemie zaprojektuj i wybuduj?.
Jest to rekordowa realizacja w historii Gminy Ostrowiec Świętokrzyski pod względem kwoty zadania prowadzonego tą metodą, a także jedna z najdłużej oczekiwanych inwestycji w dziedzinie kultury w naszym mieście.
Całe przedsięwzięcie będzie kosztować 21.125.250 zł, z czego wkład Unii Europejskiej wyniesie 15.843.937 zł, z Budżetu Państwa wydatkowane zostanie 1.056.262 zł. pozostałe 4.225.050 zł to wkład własny Gminy Ostrowiec Świętokrzyski.
-To najważniejsza inwestycja dla Ostrowca Świętokrzyskiego realizowana także z myślą o przyszłych pokoleniach -mówi prezydent Jarosław Górczyński.
Dzięki niej uzyskamy łatwiejszy dostęp do kultury, a wiele nie tylko młodych osób będzie mogło rozwijać swe talenty. Ostrowiec Świętokrzyski na tę realizację otrzymał najwyższą kwotę spośród innych propozycji w całym województwie, przez co doceniona została waga przedsięwzięcia.
-Aby móc ogłosić przetarg w systemie zaprojektuj i wybuduj, musieliśmy dysponować programem funkcjonalo -użytkowym zgodnym z rozporządzeniem ministra infrastruktury ?mówi Dominik Smoliński, naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Program składa się m.in. z pełnej inwentaryzacji budynku, mapy do celów projektowych, inwentaryzacji zieleni, uzgodnień, badań geotechnicznych, rzutów i przekrojów budynku, mapy zagospodarowania terenu, wstępnego wyposażenia obiektu i wykończenia wnętrz oraz ogólnych wymagań, jakie stawia się wykonawcy i projektantowi w zakresie adaptacji budynku.
Zainteresowani teraz mogli zaznajomić się z dokumentacją przetargową, aby do 10 stycznia br. podjąć decyzję o ewentualnym przystąpieniu do postępowania na zaprojektowanie i wybudowanie obiektu.
-Liczę na to, że na przetarg wpłyną dobre oferty, gdyż na rynku budowlanym obserwujemy głód inwestycji, a to duża realizacja – uważa prezydent Jarosław Górczyński. Myślę, że mimo tego iż to duże zadanie, uda się je zrealizować płynnie i nie będą się przeciągały procedury, chociażby związane z wydaniem pozwolenia na budowę.
Projekt budowlano -wykonawczy wraz z pozwoleniem na budowę, według harmonogramu prac miałby być gotowy do 17 października br. Wówczas nastąpiłoby przekazanie placu budowy wykonawcy, a później w ciągu ok. 370 dni, czyli pod koniec listopada 2018 r., powinny zostać zakończone roboty budowlane, a realizator obiektu winien uzyskać pozwolenie na użytkowanie obiektu.
– Bryła browaru pozostanie niezmienna. Odnowiona zostanie elewacja, co do wnętrza będziemy starali się w większości utrzymać to co zaproponowano nam w programie funkcjonalno -użytkowym -wyjaśnia naczelnik Dominik Smoliński.
W obiekcie o powierzchni użytkowej ok. 5,5 tys. m kw. znajdą się min. recepcja, punkt informacji turystycznej, biblioteka, czytelnie, dwie sale wielofunkcyjne, cztery sale wystawiennicze BWA, galeria fotografii, sala konferencyjna, sale muzyczne i teatralne, pracownie MCK, klub szachowy, pokoje biurowe, administracyjne oraz pomieszczenia gospodarcze. Poszczególne funkcje kompleksu zostały tak rozmieszczone, aby instytucje mogły funkcjonować niezależnie od siebie. W kompleksie przewidziane jest również utworzenie galerii sprzedaży wyrobów artystycznych, letniej galerii sprzedaży na dziedzińcu oraz barek kawowy. Analizując program funkcjonalno ?użytkowy, dzięki realizacji zadania, ogromnie zyska Miejska Biblioteka Publiczna, która
znajdzie się w części budynku od ul. Siennieńskiej. Dostęp do jej zbiorów będzie znacznie ułatwiony. Pojawi się pracownia multimedialna, kącik dla dzieci i młodzieży. Również do wykorzystania w wieloraki sposób będą mała i duża (o pow. ok. 300 m kw.) sala wielofunkcyjna, do których ma zostać zakupiona scena mobilna. Zwiększy się też powierzchnia wystawiennicza BWA. W ramach postępowania zakupiona zostanie także część wyposażenia meblowego czy audio wideo.
– Pierwsza koncepcja browaru sprzed kilku lat opiewała na 40 -45 mln zł, kolejna na około 60 mln zł i miała być realizowana z partnerem prywatnym. Obecny projekt zgodnie z wymogami konkursu musi zamknąć się w kwocie nie większej niż 5 mln euro -wyjaśnia naczelnik Dominik Smoliński.
Pod takie możliwości finansowe próbowaliśmy jak najbardziej  zoptymalizować przestrzeń i funkcje, jakie mogą pełnić poszczególne instytucje kultury w modernizowanym obiekcie.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Browar na start

 • 3 stycznia 2017 at 11:57
  Permalink

  Znowu pieniądze wyrzucone w błoto. Był już jeden konkurs na przebudowę browaru. Po co robić drugi ? Za dużo pieniędzy w mieście?

  Reply
 • 3 stycznia 2017 at 14:14
  Permalink

  Szkoda każdego ? pompowanego w to zmurszałe dziwactwo architektoniczne.Ani to ładne ani to funkcjonalne ani to niezbędne.Za dotychczas wydane na to pieniądze powstałby, zbudowany od podstaw,nowoczesny gmach w pełni użyteczny Ostrowczanom.A poważne wydatki dopiero przed miastem.
  Mam cichą nadzieję,że i ten zamysł podzieli los poprzednich…

  Reply
  • 5 stycznia 2017 at 20:20
   Permalink

   I bardzo dobrze !

   Najlepiej żeby kolejne lata stało I się rozpadało. Ktoś pomyślał I zaadaptował budynek. Trzymam kciuki I liczę że mój syn który jeszcze jest w pieluchach będzie tam chodził .

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *