Trener Grzegorz Kępa o meandrach fitness. Tato, czy wystartuję na igrzyskach olimpijskich?

1939489_1049523188438263_1905094785856275282_o-Wszyscy zachwycamy się wynikami osiąganymi przez Aleksandrę Kępę, ale wielu ostrowczan nigdy nie widziało na własne oczy przebiegu zawodów fitness. W jaki sposób moglibyśmy przybliżyć naszym Czytelnikom tę jakże piękną dyscyplinę sportową?
-W fitness kobiet rozgrywa się następujące po sobie pięć rund: eliminacyjną (ocena sylwetki), dwie półfinałowe (w rundzie 1 programy dowolne, a w rundzie 2 ocena sylwetki) oraz dwie finałowe (w 3 rundzie programy dowolne, a w 4 rundzie ocena sylwetki) ? wyjaśnia trener i tata naszej wspaniałej fitnesski, Grzegorz Kępa. -Rywalizacja sportowa zaczyna się od eliminacji, podczas których sędziowie wybierają 15 najlepszych zawodniczek tylko na podstawie oceny sylwetki. W półfinale przeprowadzone są dwie rundy: programy dowolne i ocena sylwetki i na podstawie sumy punktów z obydwu rund wybieranych jest 6 najlepszych, które awansują do finału. Finalistki ponownie wykonują programy dowolne, a następnie odbywa się runda oceny sylwetki. Suma punktów z rund finałowych decyduje o ostatecznej kolejności najlepszych zawodniczek.
-Na co zwracają uwagę sędziowie przy ocenie sylwetki, a na co przy prezentowanym programie dowolnym?
-W programie dowolnym trwającym 90 sekund sędziowie zwracają uwagę na tempo, siłę, gibkość, styl, osobowość, koordynację ruchów i ogólne wrażenie. Sędziowie preferują zawodniczki, które wykonują elementy siłowe, gibkościowe, a także gimnastyczne. Program może zawierać elementy aerobiku, tańca, gimnastyki i inne sposoby prezentowania sportowego uzdolnienia. Nie ma natomiast elementów obowiązkowych. W rundzie oceny sylwetki sędziowie uwzględniają z kolei ogólne proporcje i symetrię budowy ciała, jak również sposób prezentacji zawodniczki, od momentu wejścia na scenę do momentu zejścia. Zawodniczka fitness jest oceniana pod kątem zdrowej, sprawnej i wysportowanej sylwetki, prezentowanej jako atrakcyjna wizerunkowo całość. Poszczególne grupy mięśniowe powinny być widoczne, z niewielką ilością tkanki tłuszczowej. Sylwetka nie powinna być ani za mocno umięśniona, ani nadmiernie wychudzona i nie powinna uwidaczniać głębokiej separacji i definicji mięśni. Ocena powinna także brać pod uwagę napięcie i jędrność skóry. Skóra powinna być gładka i wyglądać zdrowo, bez widocznych oznak cellulitu. Fryzura i makijaż natomiast powinny uzupełniać ogólny wizerunek zawodniczki.
-Fitness jest bardzo widowiskową dyscypliną sportową, która walczy o swoją przynależność do rodziny olimpijskiej. No właśnie, czy Ola Kępa ma szansę wystartować w najbliższych igrzyskach w Tokio?
-W Polsce za współzawodnictwo w tej dyscyplinie sportu odpowiada tylko i wyłącznie Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego zatwierdzony przez Ministerstwo Sportu, działający zgodnie z przepisami Ustawy o Sporcie. Startujący zawodnicy posiadają licencje polskiego związku sportowego i tym samym podlegają obowiązkowym badaniom antydopingowym. Mistrzostwa Świata Seniorów w Fitness w Białymstoku oraz Mistrzostwa Świata Juniorów na Dominikanie organizowane przez IFBB, czyli Międzynarodową Federację Kulturystyki i Fitness były obserwowane przez delegatów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, iż na najbliższym kongresie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w styczniu 2017 roku zostanie ona zatwierdzona jako dyscyplina pokazowa na najbliższych Letnich Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Jako pełnoprawna dyscyplina olimpijska powinna pojawić się w programie Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. Tym samym Ola ma szanse w wieku 24 lat stanąć do rywalizacji o medal olimpijski, czego jej chyba wszyscy serdecznie życzymy.
-Dziękuję za rozmowę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *