Dyskusje o sztuce z BWA

Biuro Wystaw Artystycznych inauguruje Dyskusyjny Klub Sztuki.
Odbywające się średnio co miesiąc spotkania kierowane są do wszystkich, którzy chcą bliżej poznać tendencje w sztuce współczesnej, którzy dodatkowo są dociekliwi i lubią zgłębiać temat. Spotkania  przybierać będą różnorodne formy: od projekcji filmów, przez prelekcje, po promocje książek. Ale przede wszystkim będą to spotkania z ludźmi kultury: artystami, kuratorami, badaczami, którzy na zaproszenie organizatora przyjadą do Ostrowca zaprezentować swoją działalność. Każde spotkanie kończyć się będzie dyskusja.
We wtorek 31 stycznia o godz. 17.00 w BWA Ostrowiec (ul. Siennieńska 54) odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach DKS i poświęcone będzie książce ?Kultura i rozwój?. Publikacja stawia śmiałą hipotezę, że ?kultura wyprowadzi Polskę z rozwojowego dryfu?. We wstępie do książki czytamy: ?Gdy pytamy o udział kultury w rozwoju społeczno-gospodarczym, nie znajdziemy odpowiedzi w takich parametrach, jak indywidualna konsumpcja dóbr kultury czy wielkość sektora kultury (w tym przemysłów kreatywnych) w gospodarce. Należy jej szukać raczej we wpływie kultury na podmiotowość, wspólnotowość, w potencjale kultury do rozbudzania twórczości i innowacyjności, jej umiejętności kształtowania postaw kooperacyjnych i zakorzeniania w aksjologiach.?
Książka ?Kultura i rozwój. Analizy, rekomendacje, studia przypadków? stanowi podsumowanie realizowanego w latach 2012? 2016 programu ?Kultura i rozwój?, prowadzonego pod kierownictwem prof. Jerzego Hausnera w Instytucie Studiów Zaawansowanych w Warszawie. Co ciekawe, wśród trzynastu badanych inicjatyw kulturalnych znalazła się także ostrowiecka akcja społeczna ?Tyle sztuki? Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki. Prezentacja wniosków z analizy akcji, której celem jest dbanie o rzeźby miejskie z czasów PRL, będzie punktem wyjścia do dyskusji na temat potencjału kultury dla rozwoju naszego miasta.
W spotkaniu wezmą udział współtwórcy książki ?Kultura i rozwój?: Edwin Bendyk – dziennikarz i publicysta związany z tygodnikiem ?Polityka?, badacz przemian cywilizacyjnych, kładący szczególny nacisk na analizę wpływu nowych technologii na życie społeczne, Igor Stokfi szewski – badacz, uczestnik i inicjator działań z zakresu teatru społecznego, teatru wspólnoty i sztuki zaangażowanej, Monika Pastuszko – kulturoznawczyni i aktywistka społeczna, interesuje się współzależnością rozwoju, przemian przestrzeni i przemian społecznych, polityką miejską i rewitalizacją. Prowadzącym cykl spotkań w ramach Dyskusyjnego Klubu Sztuki jest pracownik BWA Wojtek Mazan. Partnerami spotkania są Instytut Studiów Zaawansowanych, Krytyka Polityczna, Open Society Foundations.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *