Z Kartą Dużej Rodziny taniej

-Byłem zaskoczony, gdy w markecie Carrefour przy ulicy Iłżeckiej, kasjerka zapytała stojących przede mną młodych ludzi z dziećmi, czy posiadają Kartę Dużej Rodziny.
Tak, mamy, padła odpowiedź. To w takim razie musimy jeszcze raz policzyć zakupy. Na część tych produktów przysługuje państwu zniżka – wyjaśniła kasjerka. Rzeczywiście, zapłacili dużo mniej.
Nazajutrz zadzwoniłem do Magdaleny Salwerowicz, dyrektor MOPS-u, pytając o korzyści z faktu posiadania takiej karty. Po kilku godzinach miałem już w skrzynce materiał, dotyczący zniżek, liczby takich kart wydanych w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także gdzie i jak można je uzyskać. Wiem już, że Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom mającym na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, niezależnie od dochodu. Uprawnienia przyznawane rodzicom są dożywotnio, a dzieciom do ukończenia 18 roku życia. W przypadku, gdy studiują, do 25 roku życia.
Jej posiadacze mogą korzystać z tańszych zakupów i tańszych usług oferowanych zarówno przez placówki publiczne, jak i firmy prywatne. Przykładowo tańsze bilety do kina, teatru, muzeum na koncert, basen, halę sportową. Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki przy zakupie wielu produktów spożywczych, odzieży, kosmetyków, obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne i bankowe.
Okazuje się, że zakres zniżek jest dużo szerszy: Za przejazdy kolejowe rodzice zapłacą o 37 proc. taniej za bilety jednorazowe, a 49 proc. za miesięczne. Mogą liczyć na rabaty i ulgi na usługi telekomunikacyjne u prawie wszystkich operatorów, tańsze opłaty za energię elektryczną, ulgi w hotelach, schroniskach, sanatoriach, restauracjach, kawiarniach, marketach itp. Co szczególnie cieszy, pojawiają się firmy proponujące usługi z zakresu opieki zdrowotnej. W całym kraju rodziny posiadające KDR mogą liczyć na ulgi i zniżki w 11 tysiącach miejsc, zgłoszonych przez tysiąc firm.
-Większość tych ulg dotyczy dużych miast. Warto jednak wiedzieć, że karta wydana w naszym mieście obowiązuje na terenie całego kraju ? podkreśla dyrektor Magdalena Salwerowicz.- Może z niej korzystać liczna grupa młodych mieszkańców Ostrowca uczących się i studiujących w dużych ośrodkach akademickich. Ale dobrodziejstwa z posiadania karty są też dostępne w naszym mieście. Oprócz tańszych biletów w MOSiR i MCK (tylko dla ostrowczan) można korzystać również z tańszych zakupów w marketach Carrefour, E.Leclerc czy w sklepach AGD-RTV. Dziecko może wyjechać z dużym rabatem na wycieczkę klasową, organizowaną przez firmę ?Tour ?Retour? kupić obuwie w sklepach ?Altero?, czy zatankować o 5 groszy taniej paliwo w Orlenie.
Do końca 2016 r. dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego wydano 1.638 Kart Dużej Rodziny, w tym dla rodziców 581, a dla dzieci 1.057 kart. Aktualnie 133 karty straciły jednak termin ważności. Jeśli dziecko nadal uczy się i nie ukończyło 25 lat, należy złożyć wniosek o przedłużenie jej ważności. W całej Polsce jest już ponad 5 mln kart. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, co miesiąc przybywa kilkudziesięciu partnerów KDR w całej Polsce. Oczekujemy, że także w naszym mieście pojawią się kolejne miejsca, w których rodziny wielodzietne będą mogły skorzystać ze zniżek.
Aby otrzymać kartę, należy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Informacje dotyczące potrzebnej dokumentacji można uzyskać w pokoju 2.22 i pod nr tel. 41 -262 -76 -17. Informacje znajdują się także na stronach internetowych Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego i MOPS-u.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *