Młodzież nie zawodzi

Ponad 5 litrów krwi oddali w ostrowieckim szpitalu uczniowie Zespołu Szkół Nr 2, czyli popularnej budowlanki. Młodzież szkolna jest dziś główną grupą krwiodawców i praktycznie to młodzi ratują zasoby banku krwi.
Do tej pory akcje honorowego oddawania krwi organizowano w szkołach, ale w ubiegłym roku zasady te zmieniono i teraz można ją oddawać w Terenowej Stacji Krwiodawstwa na I piętrze Szpitala Powiatowego w szpitalu. W piątek przyszła tam młodzież z budowlanki, głównie tegoroczni maturzyści z klasy informatycznej technikum.
-Cała grupa przyszła prosto z próbnej matury z j. angielskiego. Wszystko poszło bardzo sprawnie. Trzeba docenić postawę młodzieży. Ta krew bardzo się przyda, bowiem jej zapasy zmalały dramatycznie ? ocenia Janusz Czupryński, członek Komisji ds. Honorowego Krwiodawstwa, Polskiego Czerwonego Krzyża, jeden z organizatorów akcji.
-Krew oddawałem po raz trzeci – przyznaje Mateusz Maj z klasy czwartej Zespołu Szkół Nr 2 o specjalności technik informatyk. -Przygodę z krwiodawstwem zacząłem równo rok temu z ciekawości. Oddawali starsi koledzy postanowiłem i ja. Prosto z egzaminu próbnego przyszło do terenowej stacji 17 osób.  W tym gronie była też koleżanka z naszej szkoły, Roksana Pochylska (na zdjęciu).
Pan Janusz już przygotowuje kolejną młodzieżową akcję, która odbędzie się jeszcze w marcu br. Do szpitala planują przyjść uczennice i uczniowie popularnego ekonomika, a krew przekażą dla Amazonek.
-Wcześniej społeczną akcję planują ostrowieccy policjanci i strażnicy miejscy ? dodaje Halina Łysakowska, kierownik Terenowej Stacji Krwiodawstwa. -Bardzo liczymy na młodzież, przynajmniej raz w miesiącu przychodzą do nas takie zorganizowane grupy szkolne. Poza tym codziennie rano odwiedzają nas indywidualnie krwiodawcy. Dzięki nim, osoby które muszą przejść operacje, mają zapewniony ten cenny lek.
W ubiegłym roku wszystkie grupy zrzeszone z terenu miasta oddały honorowo aż 360 litrów krwi.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *