Strefa ciszy i rekreacji

Osiedle dawnej Cukrowni Częstocice czekają zmiany. Miasto wpisało te tereny do programu rewitalizacji i zaplanowało na ten cel milion zł.
Mieszkanki Osiedla Cukrownia w czasie ostatniego zebrania w Częstocicach nie kryły rozgoryczenia z faktu, że ich tereny są marginalizowane i pomijane przy inwestycjach. Osiedle jest zaniedbane.
-Gdy w czasie pamiętnej powodzi w 2001 roku, asfaltowy chodnik na wysokości osiedla rozkopano, by wodę z ulicy Świętokrzyskiej skierować na teren ogródków działkowych i uratować obiekty sportowe KSZO, tak do tej pory w chodniku pozostała wyrwa, która przeszkadza przechodniom.
Wiceprezydent Marzena Dębniak, zapewnia, że ten rok będzie przełomowy dla mieszkańców tej części miasta. Osiedle i dawne tereny przyfabryczne zostały włączone do programu rewitalizacji miasta, W czerwcu będzie już wiadomo na jakie środki może liczyć Ostrowiec Św. Na kilkuhektarowym terenie między ulicami Świętokrzyską i Osadową ma powstać strefa rekreacyjno-sportowa z boiskami wielofunkcyjnymi, siłownią na powietrzu, alejkami, ławkami itp.
-Tereny te zmienią przeznaczenie, a całe Osiedle Cukrownia wygląd. Będą tu mogli spędzać aktywnie czas i odpoczywać nie tylko mieszkańcy pobliskich bloków, ale także osiedli Częstocice i Hutnicze. Poza tym w ramach rewitalizacji wyremontowane zostaną najstarsze budynki mieszkalne przy ulicy Osadowej, dojazdy i chodniki ? podkreśla pani wiceprezydent.
O zagospodarowanie tych terenów prosili także przedstawiciele Krajowej Spółki Cukrowej z siedziba w Toruniu, która ma przy ulicy Osadowej i Drukarskiej działki. Spółka liczy, ze po zmianie wizerunku tej części miasta, nowej infrastrukturze komunalnej, wreszcie znajda się chętni, którzy zainwestują na terenach dawnej cukrowni. Na ożywienie tej części miasta liczą też mieszkańcy.
Osiedle Cukrownia stanowiło integralną część unikalnego XIX-wiecznego kompleksu fabrycznego ?osadniczego. Z tego choćby powodu warto zrewitalizować tę część miasta.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *