Spalarnie z ostrowieckiego Weissa trafią do Danii, Norwegii, Szwecji…

Hale produkcyjne ostrowieckiego Weiss Sp. z o.o. opuścił w minionym tygodniu olbrzymi silos wyprodukowany dla jednego z kluczowych, krajowych wytwórców mebli.
Producent urządzeń i systemów spalania do kotłowni przemysłowych i miejskich z Ostrowca Świętokrzyskiego może się też pochwalić kolejnymi realizacjami dla skandynawskich odbiorców.
Kiedy pojawiliśmy się w fabryce Weissa, trwał załadunek nowego wyrobu o imponujących rozmiarach na ciężarówkę przystosowaną do przewozu elementów wielkogabarytowych.
-To jeden z typowych, produkowanych u nas komponentów – mówi Jacek Kalita, kierownik działu wsparcia projektów i sprzedaży Weiss Sp. z o.o. Silos tego typu wykorzystywany jest głównie jako magazyn paliwa, m.in. na zrębki drzewne, trociny, itp. Nie ma się co dziwić, że głównym odbiorcą takich elementów są w naszym kraju fabryki produkujące meble.
Ów silos z dnem stożkowym o wydajności 10 -15 m3/h i pojemność netto 140 m3 pojedzie do fabryki mebli w Olsztynie. W układzie spalarni jest to element, od którego niejako wszystko się zaczyna, bo w kolejce mamy jeszcze system podajników, piec i ruszt, na którym odbywa się spalanie, systemy odprowadzania i czyszczenia spalin, odprowadzania popiołu oraz kompletne rurociągi wodne włącznie z systemem pomp. Kompleksowo, całe spalarnie – ciepłownie, a precyzyjniej wszystkie ich komponenty powstają właśnie w zakładzie w Ostrowcu Świętokrzyskim.
-Jesteśmy producentami rozwiązań pod klucz, a więc począwszy do systemu magazynowania paliwa, jego podawania, aż wreszcie spalania z uwzględnieniem oczyszczenia spalin oraz dystrybucji ciepłej wody/pary – przyznaje Jacek Kalita. Cały proces zaczyna się od tego, że nasi handlowcy kontaktują się z klientem, aby poznać jego potrzeby, często też już na tym etapie doradzamy, co do słuszności tego czy innego technologicznego rozwiązania. Później do gry wkracza zespół projektantów, aż wreszcie to, co na rysunku, przekładane jest na hali produkcyjnej w gotowy wyrób. Większość prac przy produkcji komponentów kotłowni realizowana jest na ostrowieckich halach, a u odbiorcy przeprowadzany jest tylko ostateczny montaż. Ważną więc rolę w całym procesie odgrywa logistyka.
-Dokładnie analizujemy całą drogę, jaką przebędzie samochód od naszego zakładu, aż do odbiorcy – mówi Grzegorz Kopacz, kierownik ds. logistyki Weiss Sp. z o.o. Ważne jest również zgromadzenie niezbędnych pozwoleń, bo często nasz produkt podróżuje przez kilka krajów, zanim trafi do celu. Trzeba pamiętać, że większość gotowych produktów z naszej fabryki to elementy wielkogabarytowe, które trafiają do Skandynawii. Tutaj często decydujemy się, aby do transportu wynajmować całe statki.
Obok olbrzymiego silosu równocześnie na halach produkcyjnych Weiss Sp. z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim są realizowane równocześnie komponenty do dwóch projektów do duńskich miejscowości Grenaa i Hvidebaek, zaś trzeci jest w fazie projektowania.
-Startujemy w przetargach ogłaszanych przez tamtejsze samorządy i realizujemy spalarnie dla potrzeb tamtejszych gmin. W Skandynawii nie jest tak, jak w Polsce, że każdy ma swoje źródło ciepła w domku jednorodzinnym.
Tam wszyscy przyłączeni są do jednej instalacji rozprowadzonej z jednego źródła ciepła najczęściej na biomasę. Takie rozwiązanie to nie tylko mniejsze koszty, ale także mniejsze problemy z zanieczyszczeniem powietrza -mówi Jacek Kalita, kierownik działu wsparcia projektów i sprzedaży Weiss Sp. z o.o.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *