Nasza chirurgia uruchomiła endoskopię zabiegową

ecpwNa oddziale chirurgicznym szpitala w Ostrowcu Św. uruchomiono endoskopię zabiegową. Jak wyjaśnia ordynator oddziału chirurgicznego, lek. med. Piotr Potocki, pacjenci mogli liczyć na zabiegi z zakresu tzw. endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej.

-To procedura lecznicza, która pozwoli uniknąć pacjentom operacji chirurgicznych ? mówi P.Potocki. -Badanie endoskopowe umożliwia ocenę zmian chorobowych w dwunastnicy, drogach żółciowych i trzustce. Podczas badania istnieje możliwość pobrania wycinków ze zmian chorobowych do badania histopatologicznego. W przypadku kamicy przewodowej, czyli złogów w przewodzie żółciowym wspólnym, istnieje możliwość ich endoskopowego usunięcia i uniknięcia przez pacjenta skomplikowanego zabiegu chirurgicznego wiążącego się z otwarciem jamy brzusznej. Podczas zabiegu typu ECPW istnieje także możliwość protezowania dróg żółciowych w przypadkach żółtaczki mechanicznej, spowodowanej kamicą bądź zmianami rozrostowymi trzustki.

W związku z wprowadzeniem nowej procedury medycznej na szpitalnej chirurgii pacjenci nie będą przewożeni na to badanie do szpitali okolicznych, głównie w Starachowicach. Pierwsze zabiegi prowadzone są pod okiem dr Dariusza Klimera z Kielc. Szpital na wprowadzeniu tej procedury medycznej zaoszczędzi ponad 1 mln zł.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *