Szczęśliwa „Trzynastka”

Przed nami wernisaż XIII Dorocznej Wystawy Członków Fotoklubu Galeria MCK i jak zapewnia artysta fotografik Andrzej Łada, jest to szczęśliwa trzynastka.
To, co najciekawsze uchwycili fotograficy z tej zachwycającej nas od lat grupy twórczej, będziemy mogli zobaczyć już w najbliższą sobotę od godz.18, w Galerii Fotografii MCK. Wstęp wolny.

Grzegorz Gałęzia
Grzegorz Gałęzia
Hubert Kochański
Hubert Kochański
Joanna Szymczuch
Joanna Szymczuch
Artur Dziwirek
Artur Dziwirek
Magdalena Wolff
Magdalena Wolff
Marcin Gruszka
Marcin Gruszka
Stanisław Dunin -Borkowski
Stanisław Dunin -Borkowski

-?Trzynastka? nie dla wszystkich jest pechowa, choć chyba w moim życiu to różnie z tym bywało- mówi twórca ostrowieckiego fotoklubu Andrzej Łada. Kto nie lubi tego numeru, niech pomyśli, że to wystawa z numerem czternaście, bowiem w 2003 r. zaledwie trzy miesiące od rozpoczęcia swej działalności zorganizowaliśmy pierwszą wystawę, która była prezentowana w Nowohuckim Centrum Kultury. Jako, że nie towarzyszył jej katalog, ani inne wydawnictwo okolicznościowe, wystawy doroczne liczymy od kolejnej, tej z 2004 r. Od trzynastki nie jest się jednak łatwo w tym roku oderwać, bowiem w wystawie bierze udział 39 autorów, a więc trzy razy trzynastu.

Wystawie towarzyszyć będzie okazały, 120 stronicowy album, którego wydanie wsparła Grupa Ożarów SA, opatrzony wstępem Stanisławy Zacharko-Łagowskiej, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.

– Fotoklub jest konglomeratem różnych osobowości, różne są też kręgi ich zainteresowań i twórcze temperamenty – czytamy we wstępie. Ta różnorodność przekłada się na bogactwo wystawy w wątki tematyczne, sposoby interpretacji przestrzeni, rozmaitość kadrów i ich komponowania. Wszystkie one składają się na panoramę tego, co najbardziej interesujące, skupiające uwagę – ale także ukazują pewnego rodzaju tendencję, trend w dążeniu do wyrażania siebie – w przeciwieństwie do chęci obiektywnego pokazywania rzeczywistości. Trudno tu zagłębiać się w przestrzeń psychologicznych rozważań i doszukiwać się przyczyn tej tendencji. Może rzeczywistość stała się zbyt nudna, a może zbyt trudna, czy skomplikowana? A może tylko pokazując jej starannie wybrane aspekty, fragmentując ją i mocno kadrując, bardziej można zbliżyć się do jej istoty…  Faktem jest, że większość uczestników wystawy skupia się na poszukiwaniu jej abstrakcyjnoestetycznych walorów, bardziej odsłaniających ich własne poczucie piękna czy twórcze indywidualności, niż starając się ukazać w obiektywny sposób współczesną codzienność. Ta, jeżeli przyciągnęła już uwagę któregoś fotografa – to swoją świąteczną czy wakacyjną barwnością, orientalnością i kulturową odmiennością, spotykaną w czasie wakacyjnych podróży, surowością rysów twarzy, wyrzeźbionych przez życie i czas.
Owa twórcza różnorodność jest największą siła ostrowieckiego fotoklubu, w którego szeregach są również osoby z Kielc, Łodzi, Warszawy, czy Rzeszowa.

-Fotoklub za sprawą tworzących go osób prezentuje szerokie spectrum tematyczne prac, jednak coraz więcej osób stara się wykonywać fotografię inscenizowaną – mówi Andrzej Łada.

Te trendy widać w dokonaniach Huberta Kochańskiego, Stanisława Dunina Borkowskiego, Sergiusza Sachno, czy Kamili Sammler. Większość autorów pokazuje najciekawsze zdjęcia, które powstały na przestrzeni ostatnich miesięcy, ale nie wszyscy. Andrzej Łada sięga tym razem po zdjęcia sprzed pięciu lat z pleneru aktu, podobnie nieco retrospektywną fotografię prezentuje Jerzy  Soiński, a także Honorowy Członek Fotoklubu Paweł Pierściński przypomina swoją pracę z 1968 r. zrealizowaną, jako odbitka bromowa.

Uczestnicy XIII Wystawy Dorocznej ? 2017: Waldemar Baka, Adam Białowąs, Magdalena Buława, Michał Czarnecki, Stanisław Dulny, Stanisław Dunin-Borkowski, Artur Dziwirek (ZPAF), Grzegorz Gałęzia (ZPAF), Ewa Gawlik, Grzegorz Górnisiewicz, Magdalena Grabiec, Marcin Gruszka, Paweł Jabłczyk, Dominika Jakubowska, Max Kania (ZPAF), Hubert Kochański, Andrzej Kosikowski, Katarzyna Kwiatkowska, Tomasz Lenart, Andrzej Lada (ZPAF), Justyna Gentile Lada (ZPAF), Cezary Łutowicz, Robert Nadratowski, Rafał Nowak, Aldona Partyka, Paweł Pierściński (ZPAF) (członek honorowy Fotoklubu Galeria MCK), Mirosław Radomski, Wojciech Różalski, Sergiusz Sachno (ZPAF), Kamila Sammler (ZPAF), Grzegorz Sideł, Jerzy Soiński, Maciej Strąpoć, Jan Szczepański, Joanna Szymczuch, Zbigniew Trysiński, Magdalena Wolff, Jarosław Wójcik, Wiktor Zajączkowski.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *