Kartki na życie – życie na kartki

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, we współpracy z Fundacją im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, przygotowało wystawę ?Kartki na życie ? życie na kartki?.
Na wystawie zgromadzono kartki emitowane na ziemiach polskich od czasów I wojny światowej do stanu wojennego. Nazywano je różnie: kartkami, bonami czy talonami ? zawsze chodziło o jedno ? dystrybucję towarów deficytowych, trudno dostępnych.

2

Możemy zobaczyć m.in. kartki dla mieszkańców Królestwa Polskiego i Galicji z 1915 r. na mąkę i chleb oraz kartkę wydaną w Łodzi, ważną od 18 listopada do 1 grudnia 1918 r.(z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego). Kartki wydawane podczas II wojny światowej przez okupanta hitlerowskiego były inne dla Niemców, Żydów i Polaków, wyraźnie różniły się ilością przydzielanych racji żywnościowych. Wśród zgromadzonych kartek, zwłaszcza z okresu I wojny światowej, możemy dostrzec prawdziwe dzieła sztuki drukarskiej – były nośnikami idei patriotycznych, pojawiały się na nich herby miast polskich, wizerunki zabytków, portrety królów polskich oraz pisarzy (np. Henryka Sienkiewicza).
1Wystawę uzupełniają gabloty, w których zgromadzono towary deficytowe w okresie PRL-u, które były marzeniem osób cierpliwie stojących w kolejce, oczekujących na cukier, cukierki czekoladowe, papierosy, mydło i proszek do prania ?Cypisek?.
Wernisaż wystawy ?Kartki na życie ? życie na kartki? odbędzie się w niedzielę 23 kwietnia 2017 r. w Pałacu Wielopolskich o godz. 16.00, wystawę będzie można oglądać do 28 maja 2017 r.
Marek Wójcicki

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *