Wspólnie z miastem

Miasto w partnerstwie z Ostrowiecką Spółdzielnią Mieszkaniową zmodernizuje teren parku z fontanną w centrum osiedla XXV?lecia.
Osiedle XXV-lecia było pierwszym kompletnym spółdzielczym osiedlem mieszkaniowym Ostrowca Świętokrzyskiego, a niewielki plac stanowił centrum życia osiedla i miejsce, gdzie ludzie wypoczywali, spotykali się i poznawali. Tam też odbywały się słynne spółdzielcze i miejskie festyny. Ale z czasem urządzenia wypoczynkowe i zabawowe uległy zniszczeniu. Mini -park miał nie najlepsze sąsiedztwo dawnego zakładu odzieżowego ?Modar?, a potem ?Gambo?. Co pewien czas pojawiały się próby odnowienia tego miejsca. W ubiegłym roku mieszkaniec osiedla, Janusz Kluba zgłosił do Budżetu Obywatelskiego projekt modernizacji fontanny i jej otoczenia. Wniosek przepadł w wyborach, głównie dlatego, że niewielu mieszkańców os. XXV-lecia poszło głosować.
W tym roku szansa na ożywienie tego miejsca jest duża. Zadanie to zostało zgłoszone przez spółdzielnię mieszkaniową i zapisane w projekcie rewitalizacji Ostrowca Świętokrzyskiego. Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa jest w tym przypadku partnerem gminy. Jak podkreśla prezes OSM Marek Zaręba, miejsce to nabierze nowego klimatu.
-Przystąpiliśmy do konkursu ogłoszonego przez prezydenta miasta. Według opracowanego przez nas wniosku, remont będzie obejmował: budowę nowej fontanny – podświetlanej, nowe urządzenia zabawowe i fitness oraz wykonanie nowej nawierzchni boiska do gier sportowych i chodnika -mówi prezes M. Zaręba. Miejsce to wciąż jest sercem osiedla XXV-lecia. W wiosenno – letnie dni odpoczywają tu mieszkańcy także z innych dzielnic ?górnej? części miasta. W ostatnim czasie przeprowadzano drobne remonty, jak chociażby uporządkowano alejki z ławkami, tworząc małą promenadę. Frajdą dla najmłodszych jest wkomponowany w zieleń plac zabaw, który przeżywa prawdziwe oblężenie.
Jednak dla pełnego klimatu rekreacji wciąż temu miejscu coś brakuje. Mieszkańców cieszą więc plany odnowy tego miejsca.
-Mieszkam tu prawie pół  wieku. Niegdyś przychodziłam z dziećmi. Potem przyprowadzałam wnuki, a dziś przychodzę, aby posiedzieć na ławce, spotkać się z sąsiadami, porozmawiać -mówi pani Janina. -To bardzo przyjemne miejsce, choć teraz trochę zaniedbane, dlatego dobrze stanie się, jeśli fontanna zostanie wyremontowana, to doda uroku i będzie zachęcać do odpoczynku.
Realizacja projektu planowana jest na 2018 r., po zakwalifikowaniu wniosku. Projekt będzie finansowany w większości ze środków unijnych i Skarbu Państwa. Przewidziana kwota na ten cel to ok. 800 tys. zł. Miasto i spółdzielnia mogą liczyć na 75 proc. dofinansowania do tego zadania ze środków unijnych.
A.Mroczek, K.Florys

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *