„Barwy natury” Piotra Krupy

Już w najbliższy piątek w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim o godz.17 rozpocznie się wernisaż wystawy ?Barwy natury?, której autorem jest tragicznie zmarły przed rokiem Piotr Krupa, przyjaciel ostrowieckiego fotoklubu.
Autor był nie tylko fotografem, ale również pilotem i podróżnikiem. W latach 2012-2014 prezesem Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Członkiem ZPAF Okręg Świętokrzyski oraz Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. To również pilot Mikrolotowej Kadry Polski, wielokrotny złoty medalista mistrzostw Polski, Ukrainy, Czech. Vice-mistrz Świata w lotach PPG-Pekin 2007. W swoim życiu zawodowym połączył dwie pasje. To one sprawiły, że zajął się aerofotografią, czyli fotografią z ?lotu ptaka?. Jego prace fotograficzne były zauważane i nagradzane w wielu konkursach (m.in. National Geograc 2009, 2014, International Photography Awards 2015, World Photographic Cup 2015).
Na koncie Piotra jest ponad sto wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wiele zdjęć do albumu ?Nad Kamienną?, czy ?Ziemia Ostrowiecka?, ich autor Andrzej Łada wykonał dzięki Piotrowi.

IMG_0477
O twórczości Piotra tak mówiła Stanisława Zacharko (historyk sztuki, fotografik, dyrektor BWA w Kielcach): ?Widoki Ziemi z wysokości lotu ptaka – główny temat, w którym się twórczo realizuje, naznaczone są jakością technicznego mistrzostwa, jakie osiągnął w obu tych dziedzinach. Jednak o ich wartości artystycznej decyduje zupełnie coś innego: to coś, to umiejętność posługiwania się fotograficznymi środkami wyrazu i budowania przy ich pomocy własnej, indywidualnej formy wypowiedzi twórczej. W fotografiach Piotra Krupy bowiem z trudem odczytuje się rzeczywistość, choć są one z niej zdjętymi, wiernymi kalkami. Zapewne w dużej mierze dlatego, że tylko nieliczni mają możliwość oglądać ją z takiej perspektywy – ale przede wszystkim dlatego, że odbiera się je jako czysto abstrakcyjne obrazy. Obrazy zachwycające bogactwem wysmakowanych struktur, skomplikowanych rysunków i wyrafinowanych, światłem tonowanych barw, scalonych w harmonijną całość kompozycją kadru.? Piotr Krupa zginął w trakcie zawodów motoparalotniczych Riverfly w Płocku w dniu 30 kwietnia 2016 roku.

fot. Piotr Krupa_cieki16fot. Piotr Krupa_cieki19unnamed

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *