Małgosia z pomocą dla niepełnosprawnych

Małgorzata Garbacka, uczennica LO Nr II im. J.Chreptowicza, z gali w warszawskiej Collegium Civitas wróciła jako finalistka I Olimpiady Cyfrowej, organizowanej przez Fundację Nowoczesna Polska, a przeprowadzonej pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

– Wykonałam projekt aplikacji dla osób niepełnosprawnych- mówi Małgosia. -Dzięki wgranej w telefon mapie Polski czy na przykład funkcji rozmowy z przyjacielem aplikacja ma za zadanie pomóc niedowidzącym osobom bezpiecznie poruszać się w  przestrzeni, ułatwić im funkcjonowanie w miejskiej komunikacji oraz uczynić takie osoby bardziej samodzielne i bezpośrednio niezależne od innych.

Co ciekawe, ostrowiecka uczennica w centralnym etapie olimpiady uczestniczyła w gronie 16 osób w kraju, wyłonionych spośród 1725 uczestników eliminacji. Uzyskała wysoką punktację najpierw w teście on-line, a później w pisemnym rozwiązaniu  kilku zadań, a na końcu w ustnym prezentowaniu przed komitetem olimpiady samodzielnie stworzonego projektu.

Wicedyrektor szkoły Piotr Pobiega, nauczyciel informatyki, podkreśla, że sukces Małgosi jest wyjątkowo imponujący, tym bardziej że naukę informatyki zakończyła w klasie pierwszej.  Była zdeterminowana, świetnie zorganizowana i zaangażowana w realizację projektu.

– Przygotowania były  pracochłonne i czasochłonne, ale czuję wielką satysfakcję, że wzięłam udział w tej właśnie olimpiadzie – mówi Małgosia.- Dla mnie to nowe doświadczenie, dzięki któremu też  poszerzyłam znacznie swą wiedzę nie tylko z zakresu cyfryzacji i informatyki. Uważam, że to olimpiada interdyscyplinarna uwzględniająca i z powagą traktująca problemy społeczne, szczególnie bariery, na jakie napotykają ludzie niepełnosprawni.

Istota i zakres Olimpiady Cyfrowej tak pochłonęły Małgosię, że obecnie rozważa podjęcie w klasie trzeciej nauki  informatyki na zajęciach w zakresie rozszerzonym. Być może w nie do końca jeszcze  sprecyzowanych planach przyszłorocznej maturzystki to informatyka odegra niebagatelną rolę?

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *