MCK zaprasza na spotkanie z Teatrem Doraźnym

Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza 14 czerwca do Klubu Fotogalerii na spotkanie z Teatrem Doraźnym.
Aktorzy Teatru Doraźnego są uczestnikami Zespołu Żywego Słowa, zajmują się recytacją i wywodzą ze słowa.

dorazny1
To młodzież z ostrowieckich gimnazjów i liceów; trzy osoby uczęszczają do szkół muzycznych. Podczas warsztatów letnich i zimowych uprawiają teatr formy pod kierunkiem Mateusza Wróbla. W technice teatru cieni powstała „Alicja w krainie czarów”. Kolejny spektakl to „Ballada bezludna” – nagrodzona na Arlekinadzie w Inowrocławiu w roku 2016(II miejsce). W tym samym roku zespół przygotował „Szury” wg Mirona Białoszewskiego. „Ballada bezludna” inspirowana twórczością Bolesława Leśmiana zaludniona jest postaciami, zwierzętami i tworami poetyckiej wyobraźni. Aktorzy do kreowania lub ograniczenia przestrzeni używają kilku skrzynek po owocach, a do stworzenia postaci – szarego papieru. Całość dopełnia muzyka na żywo, przy czym instrumenty są częścią scenografii lub grają w spektaklu.
„Szury” to zbiór etiud teatralnych, których inspiracją jest twórczość Mirona Białoszewskiego. Tłem tych historii jest świat wykreowany z kartonu, faktury szarego papieru, dźwięków tworzonych na żywo, światła i przede wszystkim zabaw słownych, których u Białoszewskiego niemało.

Cytaty z recenzji spektaklu „Szury”, zaprezentowanego podczas Wadowickich Spotkań Teatralnych „Zgraja”:
– „Piękne, poruszające, wspaniałe”
– „Synchronizacja w prowadzeniu lalek, cudowne połączenie gitary i skrzypiec, ogromna pomysłowość, świetne lalki, niesamowite”
dorazny2– „Nie dajcie się sprowadzić na ziemię. Umiejętności animacji – imponujące, przeplatanie form przekazu. Coś pięknego, niesamowita niesamowitość. Muzyka na żywo, klimatyczna, budująca napięcie, dopracowana w rytmie. Powalająca plastyczność formy. Białoszewski podany w kartonie – genialne. Kreatywność na poziomie wykraczającym poza wszelkie przestrzenie.”
– „Niezwykle precyzyjna animacja rekwizytów, dobra muzyka, pomysłowe rozwiązania scenograficzne.”
Program:
13.oo – „Ballada bezludna” inspirowana twórczością Bolesława Leśmiana
17.oo – „Szury” wg Mirona Białoszewskiego
Występują: Joanna Karcz, Milena Szczygieł, Claudia Sbriglio/Gabriela Krycia, Bartosz Sałapski, Jakub Kozakiewicz, Konrad Dzik
Reżyseria – Mateusz Wróbel
Instruktor prowadzący -Urszula Bilska
Fotografie – Andrzej Łada

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *