Nie chcą siedzieć, są chwytani

Ostrowieccy policjanci zatrzymali, na terenie gminy Bodzechów, 28-latka.
Mężczyzna był poszukiwany do odbycia kary 9 miesięcy w zakładzie karnym za oszustwo i przestępstwo narkotykowe.
Tylko w ciągu ostatnich dni ostrowieccy policjanci zatrzymali pięciu mężczyzn poszukiwanych do odbycia kary pozbawienia wolności.
-Policjanci, pełniący służbę w Zespole Poszukiwań i Identyfikacji Osób, funkcjonującym w Wydziale Kryminalnym ostrowieckiej komendy policji, na co dzień nie tylko zajmują się ustalaniem miejsca pobytu osób poszukiwanych przez ograny ścigania, ale także realizują nakazy doprowadzeń osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości do aresztów śledczych i zakładów karnych, w celu odbycia kary pozbawienia wolności ?mówi kom. Ewa Libuda, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Poszukują także osób zaginionych oraz identyfikują osoby o nieustalonej tożsamości i nieznane zwłoki.
W 2016 r. policjanci z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób z Wydziału Kryminalnego KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim zrealizowali łącznie 429 spraw poszukiwawczych. Od początku 2017 r. Zespół zrealizował już 142 takie sprawy.
-Specyfika służby w Zespole Poszukiwań wymaga od policjantów dużego zaangażowania, a często nawet poświęcenia na pracę czasu wolnego od służby ?podkreśla kom. Ewa Libuda. Funkcjonariusze nierzadko pracują w trudnych warunkach, narażając swoje życie i zdrowie.
W ostatnich dniach ostrowieccy ?poszukiwacze? zatrzymali pięciu mężczyzn poszukiwanych do odbycia kary pozbawienia wolności za różnego rodzaju przestępstwa.
-W dniu 24 maja 2017 r., na terenie gminy Bodzechów, policjanci zatrzymali ukrywającego się 28?latka, który ma do odbycia karę łącznie 9 miesięcy więzienia za oszustwo i przestępstwo narkotykowe ?dodaje kom. Ewa Libuda. W dniu 20 maja 2017 r.
zatrzymali kolejnego 28?latka, który na podstawie dwóch wyroków za popełnienie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu kolejne 4 lata i 7 miesięcy spędzi za kratkami. Z kolei 29-latek, zatrzymany w dniu 19 maja 2017 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim, od września ubiegłego roku ukrywał się na terenie Niemiec. Próbował w ten sposób uniknąć kary 6 miesięcy pozbawienia wolności za włamanie i jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. Lista zatrzymanych jest dość długa. Warto wspomnieć także o zatrzymanym w dniu 18 maja 2017 r. 50-latku, który ukrywał się przed organami ścigania od czerwca ubiegłego roku na terenie Kielc. On również nie uniknie kary. Następne pół roku spędzi w zakładzie karnym za oszustwo. Kilka dni wcześniej w ręce policjantów wpadł także 39?latek z wyrokiem 1 roku i 7 miesięcy pozbawienia wolności, który próbował się ukryć w lesie na obrzeżach miasta.
-Często zdarza się, że swoje czynności policjanci wykonują na terenie innych powiatów naszego garnizonu, ale także w innych miastach wojewódzkich ?stwierdza kom. E. Libuda. I tak, w grudniu, w Warszawie, ostrowieccy funkcjonariusze zatrzymali 57? letniego ostrowczanina, który poszukiwany był od 8 lat Europejskim Nakazem Aresztowania i trzema listami gończymi za szereg oszustw, których dopuścił się na terenie kraju. Mężczyzna odbywa już wyrok 5 lat więzienia. Policjanci z ostrowieckiego Zespołu Poszukiwań tylko w tym roku zatrzymali 3 osoby, wobec których został wydany Europejski Nakaz Aresztowania. W tym zakresie prowadzą współpracę z Wydziałem Koordynacji Poszukiwań Międzynarodowych w Komendzie Głównej Policji.
Sprawcy, aby uniknąć zatrzymania i kary, ukrywają się przed policjantami w różnych miejscach.
-Np. jeden z mieszkańców miasta schował się w kuchennej szafce, inny w szafie pokojowej, a kolejni pod wanną i w trocinach na strychu ?mówi kom. Ewa Libuda. Jeden z poszukiwanych w trakcie wizyty mundurowych leżał zawinięty w prześcieradło w wersalce, na której siedzieli członkowie jego rodziny. Ciekawa rzecz zdarzyła się podczas zatrzymania poszukiwanego na terenie gminy Ćmielów. Otóż funkcjonariusze, którzy zjawili się na miejscu, byli przekonani, że z posesji wybiegł do nich pies, a okazało się, że to był dzik ? locha, którą poszukiwany hodował w zagrodzie. Ale nawet dzik nie uratował swego pana przed wpadką.
Ogromnego zaangażowania wymagają od policjantów z Zespołu Poszukiwań czynności związane z poszukiwaniem osób zaginionych. Zwłaszcza te z tzw. kategorii 1, kiedy z okoliczności zaginięcia wynika, iż istnieje realne zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby zaginionej ?dodaje kom. E. Libuda. Tylko w tym roku, w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, realizowano czynności w 20 takich sprawach. Każda zakończyła się dla policjantów sukcesem. Niestety, niektórzy obywatele oprócz rzetelnych sygnałów w sprawach poszukiwanych sprawców, zgłaszają, świadomie lub nie, tzw. fałszywe alarmy. Odnotowano bowiem kilka przypadków, kiedy to zaginięcie mężów zgłaszały żony. Tak naprawdę nie chodziło im o odnalezienie zaginionych mężów, lecz o udowodnienie im, rękami policjantów, zdrady.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *