Wyróżnienie dla Weroniki

W Pałacu Młodzieży im. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach odbył się finał XVII Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury. Od wielu lat  uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. J. Chreptowicza biorą udział w tym prestiżowym konkursie, sięgając po najwyższe laury; tak też stało się w tym roku. W uroczystości uczestniczyła Weronika Forc, uczennica klasy matematyczno ? fizycznej, z opiekunką, swoją nauczycielką języka polskiego Barbarą Podsiadło.
Organizatorzy dopiero na gali ogłosili szczegółowe wyniki konkursu. Weronika Forc otrzymała wyróżnienie. Odebrała również  nagrody w imieniu pozostałych uczestników szkoły: Mai Synowiec, Oliwii Jelonek, Marleny Nowak, Anety Sobalskiej i Antka Gałuchy – wyróżnienia II stopnia. Weronika i Maja otrzymały nagrody rzeczowe w postaci najnowszych poradników językowych, wiecznych piór i modnych akcesoriów telefonicznych, a nauczyciele przygotowujący uczniów – Barbara Podsiadło, Urszula Heba i Dariusz Synowiec ? listy gratulacyjne.
W imieniu organizatorów i jurorów wypowiedziała się prof. Uniwersytetu Śląskiego Danuta Krzyżyk. Wysoko oceniła poziom 62 nagrodzonych prac, które wybrano z prawie 600 nadesłanych.  Mówiła o bardzo szerokich zainteresowaniach czytelniczych i filmowych licealistów. Wskazała również kilka błędów, które wkradają się nawet  do poprawnego na ogół języka uczestników konkursu. Przede wszystkim zganiła nadużywanie słowa „posiadać”, które zastępuje słowo „mieć”, i nieodmienianie nazwisk. Bardzo cennym doświadczeniem uczestników konkursu była możliwość obejrzenia swojej pracy, zapoznania się z recenzją i rozmowa na jej temat z komisją konkursową.
Pałac Młodzieży w Katowicach jest dużą placówką oświatowo ? wychowawczą. Program artystyczny aktualnych jego wychowanków był dużą atrakcją uroczystości. Wystąpiła kompozytorka i pianistka oraz Teatr ADHD w spektaklu ?Juwenalia?, opartego na tekście Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”, który napisał sztukę, gdy był siedmioletnim dzieckiem.
Sukcesy uczniów  ostrowieckiego ?Chreptowicza? pokazują, że wykształcenie profilowe nie przeszkadza w rozwijaniu zainteresowań  humanistycznych, które są konieczne do harmonijnego rozwoju człowieka.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *