XXVIII Wyścig Solidarności i Olimpijczyków z lotnym finiszem w Ożarowie. Kibicujemy Kamilowi Zielińskiemu

Tegoroczny Międzynarodowy Wyścig Kolarski ?Solidarności? i Olimpijczyków odbędzie się w dniach od 28 czerwca do 1 lipca. Na starcie wyścigu w ekipie Domin Sport nie zabraknie ostrowieckiego kolarza, Kamila Zielińskiego, który zajął w minioną niedzielę 14 miejsce w mistrzostwach Polski. W krajowym championacie uczestniczyło 72 kolarzy. Zmagali się na 261-kilometrowej trasie ze startem i metą w Gdyni. Na starcie z numerem 1 nie zabrakło słynnego Rafała Majki (BORA-hansgrohe),
który miał do pomocy Macieja Bodnara i Pawła Poljańskiego. Z zagranicznych ekip pojawili się także Michał Gołaś i Łukasz Wiśniowski (Team Sky), Wojciech Pszczolarski i Adrian Tekliński (SKC Tufo Prostejov), Przemysław Niemiec (UAE Abu Dhabi), Adrian Banaszek (Kolss), Paweł Cieślik (Elkov-Author) i Szymon Rekita (Leopard). Najliczniejszy zespół wystawił CCC Sprandi Polkowice. My liczyliśmy na udany start lidera Domin Sport, Kamila Zielińskiego. Na samym początku wyścigu uformowała się 6-osobowa ucieczka na czele z Markiem Rutkiewiczem z Wibatechu i Emilem Piaskowym z Team Hurom. Osiągnęła ona aż 16 min. przewagi. Później z peletonu, w co trudno uwierzyć, w pojedynkę doskoczyl do nich Adrian Kurek z CCC. Uciekinierów goniła grupa Rafała Majki i kiedy tuż przed wjazdem do Gdyni na rundy przewaga spadła do 4 min. wydawało się, że ucieczka zostanie skasowana. Nic z tego… Przewaga szybko wzrosła znów do 6 min. i medale stały się wewnętrzną sprawą uciekinierów. Na 5 km przed metą zaatakował Adrian Kurek, który z przewagą 12 sek. wyprzedził Marka Rutkiewicza i Emila Piaskowego. Kamil Zieliński ostatecznie przyjechał na metę wraz z grupą Rafała Majki i uplasował się na 14 pozycji ze stratą ponad 8 min.

trasa
Tegoroczny Wyścig Solidarności składać się będzie z 5 etapów: Łódź ? Zduńska Wola, Tomaszów Mazowiecki ? Kielce, Radom ? Stalowa Wola, Mielec ? Krosno, Świdnik ? Lublin. Tak więc trasa tegorocznej edycji wyścigu prowadzi z Łodzi do Lublina. Rozpocznie się on 28 czerwca na ulicy Piotrkowskiej nieopodal Pasażu Schillera, a zakończy się 1 lipca na ulicy Krakowskie Przedmieścia.
Podczas rywalizacji, kolarze przejadą pięć etapów na terenie pięciu województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego o długości 738,8 km.
Pierwszy dzień wyścigu (28 czerwca) przyniesie dwa etapy, podczas których swoje umiejętności w sposób szczególny będą mogli zaprezentować zarówno sprinterzy i górale. Przed południem zaplanowany został etap Łódź ? Zduńska Wola, a popołudniu Tomaszów Mazowiecki ? Kielce.

Start honorowy pierwszej części zmagań został zaplanowany na godzinę 9.45. Kolarze przejadą 86,8 km, a po drodze będą walczyli o zwycięstwo na lotnym finiszu w Pabianicach i premii specjalnej w Widawie. Na mecie w Zduńskiej Woli (ul. Łaska 61) powinni zameldować się między godziną 12.05, a 12.17.
Po chwili odpoczynku i czasu na przejazd do Tomaszowa Mazowieckiego, o godzinie 17.35 (start honorowy) z placu Kościuszki wystartuje drugi etap, prowadzący do Kielc i liczący 121,3 km. W jego trakcie kolarzy czekają: premia specjalna (Opoczno), lotny finisz (Końskie), a także pierwsze premie górskie (Czarniecka Góra i Komorów). Meta w Kielcach, na którą zawodnicy powinni wjechać najwcześniej o 20.35, a najpóźniej o 20.53, jest na wysokości pawilonów handlowych ?Eko Marlena? przy ulicy Warszawskiej.  ? Kolarze mają szansę pościgać się, bo drogi są płaskie i szybkie.  Sprinterzy będą walczyć o bonifikaty, a pozostali kolarze będą się mogli przygotować do kolejnych, bardzo trudnych etapów ? mówi Waldemar Krenc ? przewodniczący Komitetu Organizacyjnego WSiO.
Drugi dzień zmagań (29 czerwca) przyniesie długi etap Radom ? Stalowa Wola, podczas którego kolarze pokonają dystans 211,1 km. Start honorowy ze skrzyżowania ulic 25 czerwca i Żeromskiego odbędzie się o godzinie 12.55. Kolarzy na trasie czekają dwie premie specjalne (Tarłów i Dwikozy), dwa lotne finisze (Ożarów i Tarnobrzeg), a także lotny finisz połączony z premią górską (Sandomierz). Na metę w Stalowej Woli (al. Jana Pawła II), zawodnicy powinni wjechać między godziną 17.47, a 18.16. ? Na długim dystansie będą ucieczki, ale trasa jest płaska i peleton powinien dogonić śmiałków  ? mówi Tadeusz Skorek. Dyrektor WSiO. ? Wygra najszybszy, ale także najbardziej wytrzymały ze sprinterów.

Trzeci dzień rywalizacji (30 czerwca) powinien być kluczowy dla układu klasyfikacji generalnej. Czwarty etap z Mielca do Krosna (151,1 km) przyniesie wiele podjazdów i górskich premii, podczas których po raz ostatni na trasie wyścigu pole do popisu będą mieli górale. Będą oni walczyli o zwycięstwo w swojej kategorii w miejscowościach Żarnowa i Czarnorzeki, a także dwukrotnie jadąc po niezwykle wymagającym podjeździe przy Zamku w Kamieńcu. Zwycięzcę powinniśmy poznać między godziną 14.10, a 14.32. ? Bez wątpienia jest to Etap Królewski ? mówi Dariusz Baranowski, były znakomity kolarz, dziesięciokrotny uczestnik WSiO, zwycięzca z 1993 roku. ? Zadecydują dwie wspinaczki pod zamek Kamieniec. Tam jest długi podjazd, który zaczyna się i kończy stromo. Górale będą mieli okazję odrobić straty do sprinterów, ciułających bonifikaty na sprintach.
Piąty etap wyścigu (1 lipca) prowadzi ze Świdnika do Lublina. Na trasę liczącą 164,1 km zawodnicy wyruszą o 10:20 (start honorowy). Ostatniego dnia rywalizacji czekają nas trzy lotne finisze (Łęczna, Ostrów Lubelski i Lubartów) i jedna premia specjalna (Krasienin), podczas której poznamy zwycięzcę klasyfikacji najaktywniejszego kolarza wyścigu. Meta została zaplanowana najwcześniej na 14.08, a najpóźniej 14.30.  ? Znowu szansa do zgarnięcia bonifikat na finiszach ? dodaje Tadeusz Skorek. ? Spodziewam się ucieczek, ale drużyny zadowolone z układu sił po Etapie Królewskim pozwolą najwyżej na odjazd zawodników, którzy nie będą zagrażali liderom klasyfikacji generalnych.
Po zakończeniu etapu zostanie przeprowadzona ceremonia wręczenia nagród najlepszym kolarzom, a także uroczyste zamknięcie 28. edycji wyścigu.
plakat_2017_v18

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *