CBA – kolejne zatrzymania

Funkcjonariusze krakowskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne 6 osób w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa gospodarcze na szeroką skalę w latach 2013 -2015.

-Delegatura CBA w Krakowie, pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Regionalnej,  prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej ?informuje Piotr Kaczorek, CBA. Grupie tej zarzuca się popełnianie przestępstw gospodarczych na szeroką skalę, wyłudzenie w latach 2013 -2015 ok. 40 mln zł dofinansowania unijnego z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Finansów na nieistniejącą inwestycję, wyłudzenie zwrotu ok. 9 mln zł VAT oraz pranie pieniędzy m.in. w tzw. rajach podatkowych. Projekt, na który wyłudzono dotację,  dotyczył inwestycji w  linię do recyclingu odpadów z tworzyw sztucznych.

Już wcześniej agenci krakowskiej Delegatury CBA zatrzymali 20 osób,  m.in. prezesów oraz pracowników spółek uczestniczących w procederze. Teraz ustalenia śledczych, zabrany materiał dowodowy pozwolił na wytypowanie kolejnych osób, które brały udział w tej zorganizowanej grupie przestępczej.

W wątku dotyczącym m.in. pomocy w utrudnianiu stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych agenci CBA zatrzymali w Żyrardowie, Krakowie i Płocku sześć osób. Wszyscy usłyszeli w prokuraturze zarzuty. Zatrzymani, w zamian za otrzymaną od wypranych pieniędzy  prowizję, przyjmowali na rachunki swoich firm milionowe kwoty za fikcyjne zakupy lub usługi np. jako zadatek na ciężarówki,  na części samochodowe, zaliczki zakup nieruchomości a następnie dokonywali  ich wypłat gotówce w kilku transakcjach. ?Wyprana? gotówka na końcu łańcuszka  trafiała do  organizatorów wyłudzenia, a pomocnicy zatrzymywali prowizję.

Śledztwo jest wielowątkowe, niewykluczone kolejne zatrzymania i powiększenie listy zarzutów. O sprawie wielokrotnie informowaliśmy na naszych łamach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *