Ostrowiecki futbol od kuchni

Prezes KP KSZO 1929 na konferencji z udziałem kibiców i sympatyków trzecioligowej jedenastki przedstawił Tadeusza Krawca, jako nowego szkoleniowca zespołu, któremu asystował będzie Krystian Kanarski. DSC_3582Tak więc po rundzie wiosennej, w której T.Krawiec uchronił II ? ligowy Rozwój Katowice przed spadkiem, wraca do pracy w ostrowieckim klubie. Przypomnijmy, że wiosną naszą drużynę prowadziło aż czterech szkoleniowców: Dariusz Pietrasiak, Andrzej Wiśniewski, Waldemar Domagała i Krystian Kanarski.
-Myślę, że pod wodzą Tadeusza Krawca uda się zbudować ciekawą, perspektywiczną drużynę, która zostawi na boisku dużo zdrowia ? mówi prezes KP KSZO 1929, Maciej Kozicki.
Pierwszą, prawdziwą próbą zespołu pod wodzą trenera Tadeusza Krawca będzie mecz Pucharu Polski, który w rundzie wstępnej 18 lipca o godz. 17 zostanie rozegrany w Ostrowcu Św. Trzy dni wcześniej nasi piłkarze rozegrają sparing ze Spartakusem Daleszyce.
Sukcesy i porażki
DSC_3588Prezes podkreśla, że 4 miejsce w bardzo silnej IV grupie III ligi na koniec sezonu nie jest satysfakcjonujące. Runda wiosenna nie była udana. Celem był awans do II ligi.
-Przyczyn porażki było kilka ? mówi M.Kozicki. -Moim zdaniem, o niepowodzeniu zdecydowało kilka meczów. Nasza drużyna potrafiła bardzo dobrze zagrać z Motorem Lublin i Garbarnią Kraków, ale fatalnie tracąc punkty po remisach ze Spartakusem w Daleszycach, czy z Wierną w Małogoszczy. Kilka zespołów przewyższało nas jednak potencjałem finansowym. Przed rundą jesienną chcieliśmy powalczyć o jak najwyższą lokatę, a po jej zakończeniu zostaliśmy liderem. To zobowiązywało mistrza do walki o awans do II ligi i taką obraliśmy drogę. Apetyt rósł w miarę jedzenia, ale realnie oceniając, to 4 miejsce jest wykładnikiem naszych możliwości finansowych i sportowych.
Wśród sukcesów zespołu w minionym sezonie prezes wylicza dotarcie do 1/8 Pucharu Polski, w której przegrał dopiero z gdyńską Arką, która ostatecznie zdobyła trofeum. Nagrodą wyjątkową była pochwała dla KSZO ze strony samego prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka. Nasi piłkarze wywalczyli również Puchar Polski na szczeblu Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Co ciekawe, drużyna nie straciła w tych rozgrywkach ani jednego gola. KSZO jest drugą siłą, po Koronie Kielce, w województwie. Sukcesem jest też ponad 4-tysięczna widownia na meczu z Arką i prawie 4-tysięczna na spotkaniu z Motorem. To była największa nagroda dla kibiców. To pokazuje także, że w Ostrowcu jest głód wielkiej piłki i zapotrzebowanie na futbol.
-Nasz klub, to także 8 młodzieżowych grup rozgrywkowych ? podkreśla M.Kozicki. ?KSZO przyciąga nawet kilkuletnie dzieci do grupy naborowej. Rozwija się w naszym klubie także futbol w wydaniu dziewcząt, które zostały mistrzyniami województwa do lat 13. Mistrzem województwa zostali także trampkarze młodsi z grupy trenera Marcina Wróbla, a także orlicy starsi z grupy trenera Rafała Borka. Juniorzy starsi też okazali się najlepsi w województwie, choć po dramatycznym meczu ulegli w barażach o awans do Centralnej Ligi Juniorów.
Jaki budżet?
DSC_3590Budżet w sezonie 2016/2017 wyniósł 850 tys. zł. ?Wycisnęliśmy z tych pieniędzy wszystko, co się da ? mówi prezes KSZO. -Utrzymaliśmy za nie zarówno zespół seniorów, jak i wszystkie drużyny młodzieżowe. 64% budżetu stanowiły środki przekazane przez gminę Ostrowiec. 15% budżetu, to wpływy ze sponsoringu Celsy Huty Ostrowiec, 14% środki powiatu ostrowieckiego, a 7% z innych źródeł, czyli od innych sponsorów, a także opłaty rodziców i wpływy z transferów.
Koszty miesięczne klubu sięgnęły około 80 tys. zł. Największym wydatkiem były koszty trzecioligowego zespołu, które pochłonęły 43% budżetu. 15% wydatków budżetu przeznaczonych zostało na transport, wyżywienie i sprzęt sportowy. Kolejne 14% wyasygnowano na podatek VAT, składki ZUS i podatki do urzędu skarbowego. 9% budżetu stanowiły wynagrodzenia trenerów grup młodzieżowych, a po 5% organizacja meczów jako imprez masowych i ich ubezpieczenie.

DSC_3593
Prezes M.Kozicki podkreśla, że gmina Ostrowiec w 2015 roku w formie promocji poprzez sport i dotacji na upowszechnianie kultury fi zycznej przekazała na klub 405 tys. zł, a w 2016 505 tys. zł. W I półroczu tego roku klub otrzymał 250 tys. zł w formie promocji poprzez sport i 150 tys. zł na realizację zadań gminy w formie upowszechnienia piłki nożnej. W II półroczu 2017 roku klub z środków miasta na promocję ma otrzymać 155 tys. zł, a w ramach dotacji 30 tys. zł. Łącznie w tym roku samorząd miejski przeznaczy na piłkę 535 tys. zł.
DSC_3594Oczywiście, klub posiada wierne grono sponsorów, dla których wszystkim i każdemu z osobna należą się wielkie podziękowania, m.in.: Celsie Huta Ostrowiec, firmom Signal, Jandar, Polvat, Leśnik, Karabela, For-Bet, Activ- Zone i Kavarito, Cukierni Skalski, hutniczej NSZZ ?Solidarność?, pizzerii DaGrasso, Bankowi Spółdzielczemu. Partnerem technicznym jest firma Keeza.
Obecnie klub prowadzi zajęcia w ramach codziennych ?Wakacji z futbolem? dla najmłodszych piłkarzy.
-Na pewno będziemy musieli dopiąć pasa w nowym sezonie ? mówi M.Kozicki. ?Zanosi się na trudny sezon. Chcemy jednak zbudować drużynę, która w każdym meczu będzie walczyła o wynik, a w wymiarze sportowym nie zawsze liczyć na fi nanse. Nadrzędnym celem będzie utrzymanie się w IV grupie III ligi. Część zawodników akceptuje nasze warunki, część wybiera się do innych klubów. Chcemy też jak najwięcej zawodników z ekipy juniorskiej włączyć do szerokiej kadry.
Kto odchodzi, kto przychodzi?
Prezes M.Kozicki potwierdził, że z zespołu odchodzi nasz bramkarz, Stanisław Wierzgacz. Z kolei z posiadanych przez nas nieoficjalnych informacji wynika, że z drużyną pożegnają się również Łukasz Jamróz i Mateusz Mianowany. Nie wiadomo, czy pozostaną Tomasz Persona, który ma zaproszenie na testy do ŁKS Łódź i Mateusz Podstolak. Z kolei Paweł Czajkowski w minioną sobotę uczestniczył w testach w Siarce Tarnobrzeg. Jak sam podkreśla – wypadły dobrze, ale trener Włodzimierz Gąsior nie zaprosił go już na kolejne. Także Kamil Sołtykiewicz otrzymał ze Znicza Pruszków zaproszenie do udziału w testach.
Jak się dowiedzieliśmy, w tym tygodniu w klubie spodziewany jest przyjazd do Ostrowca na testy nawet sporej grupy zawodników. KP KSZO 1929 interesuje się bowiem pozyskaniem dwóch bramkarzy. Niewykluczone, że z Avii Świdnik powróci nasz wychowanek, Konrad Zacharski. W zajęciach ma też wziąć udział bramkarz Rafał Kostecki, ostatnio występujący w Skrze Częstochowa.
Mówi się również o zainteresowaniu KSZO takimi piłkarzami, jak pomocnik Tomasz Tymosiak z Motoru Lublin, pomocnik Kamil Jakubowski z Podlasia Biała Podlaska, napastnik Jakub Mażysz z Alitu Ożarów (były gracz Siarki i Stali Stalowa Wola), obrońca Damian Senderowski ze Spartakusa Daleszyce i napastnik Jan Kowalski z Wiernej Małogoszcz. Nie zapominajmy też, że z wypożyczeń do drużyny wracają Piotr Ferens, Kamil Wochniak, Mateusz Mąka i Mateusz Madej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *