Igor Kowalczyk z Ostrowca Św. weźmie udział w paryskich mistrzostwach świata w układaniu kostki Rubika

Przed nami The 2017 World Rubik?s Cube Championship. 4 dni zawodów, 18 kategorii, około 1100 uczestników z niemal 70 krajów świata, a w tym 32 Polaków. Wśród nich między innymi Igor Kowalczyk z Ostrowca Świętorkzyskiego ? ubiegłoroczny mistrz Europy z Pragi w konkurencji 3x3x3 One – Handed, Michał Pleskowicz ? rekordzista kraju, Maciej Czapiewski ? rekordzista w konkurencji 2x2x2, Jakub Kipa ? mistrz w układaniu kostki stopami czy Wojciech Knott, laureat Mistrzostw Europy w konkurencji Rubik?s Clock. Już niebawem najlepsi ?speedcuberzy? zmierzą się podczas dziewiątych Mistrzostw Świata w układaniu kostki Rubika organizowanych 13-16 lipca w Paryżu w Docks de Paris. Najlepsi rozwiązują tę łamigłówkę w 5 sekund ? rekord świata Australijczyka Feliksa Zemdegsa to 4.73 sekundy!

Rubik's Brand Ltd (2)
Uczestnicy mistrzostw będą rywalizować w takich konkurencjach, jak układanie kostki za pomocą jak najmniejszej liczby ruchów, z zamkniętymi oczami, jedną ręką czy stopami. Punktem kulminacyjnym będzie jednak układanie klasycznej kostki Rubika na czas. Organizatorzy przygotowali pulę nagród w wysokości 20 700 euro, a najwyższa możliwa wygrana to 3000 euro. To duże kwoty, szczególnie że spora część uczestników nie osiągnęła jeszcze pełnoletności.
Szanse polskiej reprezentacji
Rubik's Brand Ltd (1)Nasi reprezentanci mają duże szanse na dobre wyniki, ponieważ od lat znajdują się w światowej czołówce. Podczas ostatnich Mistrzostw Europy, które odbyły się w 2016 roku w Pradze, zdobyli jedenaście medali, z czego aż pięć złotych, natomiast z Mistrzostw Świata w 2015 roku w Sao Paulo przywieźli cztery krążki ? trzy srebra i jeden brąz.
Kostka Rubika i związane z nią zawody cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Rekord świata pobity podczas pierwszych Mistrzostw Świata w Budapeszcie w 1982 roku nie robi już na nikim wrażenia. Jak podaje na swojej stronie Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu, ówczesny rekordzista z wynikiem 22.95 sekund zajmowałby w dzisiejszym światowym rankingu 31182 miejsce! ? mówi Ewa Turowska ? koordynator ds. marketingu z firmy TM Toys sp. z o.o., która jest dystrybutorem kostki Rubika w Polsce.
Oprócz rywalizacji w różnych kategoriach, podczas zawodów odbędzie się także Pierwszy Puchar Narodów kostki Rubika, podczas którego zawodnicy z poszczególnych krajów będą rywalizować w trzyosobowych drużynach. Na widzów i uczestników w Docks de Paris czekają też liczne atrakcje: animacje, stoiska, wystawy, gry planszowe, puzzle i inne ciekawostki związane z najsłynniejszą łamigłówką świata.
Skąd się wzięła kostka Rubika?
Rubik's Brand Ltd (3)Kostka Rubika powstała w 1974 roku. Jej pomysłodawca ? węgierski architekt Ernö Rubik ? chciał za jej pomocą rozwijać wyobraźnię przestrzenną u studentów. Sam po raz pierwszy układał ją ponad miesiąc. Kostka szybko okazała się ogromnym hitem na całym świecie ? łącznie sprzedano ponad 450 milionów egzemplarzy, co oznacza, że posiada ją 5,8% światowej populacji. To czyni ją najlepiej sprzedającą się zabawką wszechczasów. Łamigłówkę rozwiązują m.in. piosenkarz Justin Bieber, aktorzy Will Smith i Chris Pratt czy piłkarz David Silva.
Układanie zabawki polega na stosowaniu odpowiednich algorytmów. Najlepsi robią to w czasie poniżej pięciu sekund, ale istnieją ponad 43 tryliony możliwych kombinacji. Już w 1995 roku obliczono, że wszystkie z nich można rozwiązać w maksymalnie 20 ruchach. Numer ten nazywany jest numerem Boga, a skojarzona kombinacja algorytmem Boga.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *