Raje podatkowe – akcja CBA

Funkcjonariusze krakowskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne 6 osób, w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa gospodarcze na szeroką skalę w latach 2013 -2015.
-Delegatura CBA w Krakowie, pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Regionalnej, prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej ?informuje Piotr Kaczorek, CBA. Grupie tej zarzuca się popełnianie przestępstw gospodarczych na szeroką skalę, wyłudzenie w latach 2013 -2015 ok. 40 mln zł dofinansowania unijnego z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Finansów na nieistniejącą inwestycję, wyłudzenie zwrotu ok. 9 mln zł VAT oraz pranie pieniędzy, m.in. w tzw. rajach podatkowych.
Projekt, na który wyłudzono dotację, dotyczył inwestycji w linię do recyclingu odpadów z tworzyw sztucznych. Już wcześniej agenci krakowskiej Delegatury CBA zatrzymali 20 osób, m.in. prezesów oraz pracowników spółek uczestniczących w procederze. Teraz ustalenia śledczych, zebrany materiał dowodowy pozwolił na wytypowanie kolejnych osób, które brały udział w tej zorganizowanej grupie przestępczej.
W wątku, dotyczącym m.in. pomocy w utrudnianiu stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych, agenci CBA zatrzymali w Żyrardowie, Krakowie i Płocku sześć osób. Wszyscy usłyszeli już w prokuraturze zarzuty. Zatrzymani, w zamian za otrzymaną od wypranych pieniędzy prowizję, przyjmowali na rachunki swoich firm milionowe kwoty za fikcyjne zakupy lub  usługi, np. jako zadatek na ciężarówki, na części samochodowe, zaliczki na zakup nieruchomości, a następnie dokonywali ich wypłaty w gotówce w kilku transakcjach.
?Wyprana? gotówka na końcu łańcuszka trafiała do organizatorów wyłudzenia, a pomocnicy zatrzymywali prowizję. Śledztwo jest wielowątkowe, a kolejne zatrzymania i powiększenie listy zarzutów są niewykluczone.
Sprawa ta dotyczy tylko pośrednio naszego miasta, gdyż to u nas miał być ulokowany zakład. Informujemy o niej już od kilku miesięcy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *