Powiat przekazuje 45 tys. zł dla policji. Funkcjonariusze będą mieli nowe auto i narkotestery

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego postanowił przekazać 45 tys. zł na Fundusz Wsparcia Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Środki te zostaną skierowane na potrzeby Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim ? w wysokości 30 tys. zł na współfinansowanie zakupu auta służbowego, a w wysokości 15 tys. zł na zakup urządzenia do badania zawartości narkotyków i środków odurzających w organizmie.  Zarząd pozytywnie zaopiniował również projekty porozumień z policyjnym funduszem. Przypomnijmy, że środki te zostały ? decyzją radnych powiatowych – wyasygnowane na ten cel podczas czerwcowej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego.
Szczególne zainteresowanie budzi zakup przez policję urządzenia do badania zawartości narkotyków, dzięki któremu policjanci będą mogli w ciągu góra kilkunastu minut stwierdzić, czy dana osoba, w tym kierująca pojazdem, spożywała narkotyki. Urządzenie może wykryć szereg narkotyków, takich jak: amfetamina, benzodiazepiny, delta-9-tetrahydrokannabinol (THC), kokaina, metamfetamina, opiany, metadon, ketamina. Z pewnością okaże się nieocenione w funkcjonowaniu policjantów, którzy niemal codziennie informują opinię publiczną o przestępstwach popełnionych pod wpływem narkotyków i środków odurzających. Niestety, narkotyki są coraz bardziej popularne, szczególnie wśród młodych.
Jak wygląda samo badanie? Otóż, policjant podejrzewający kierującego czy inną osobę, że jest pod wpływem narkotyków, prosi ją o pobranie śliny do specjalnej kasety. To, że ślina została pobrana właściwie, jest sygnalizowane poprzez zabarwienie się jej na kolor niebieski. Próbka następnie trafi a do urządzenia, które po 5 minutach wyświetla już wynik w zakresie 5 narkotyków, a po następnych 5 minutach szóstego specyfiku. Urządzenie będzie można stosować nie tylko wobec ?naćpanych? kierowców, ale także młodzieży zakłócającej porządek publiczny pod wpływem narkotyków.
Urządzenie to profesjonalny system do analizy narkotyków oraz substancji psychoaktywnych w próbkach śluzu z jamy ustnej u badanych osób. Pobieranie próbki jest higieniczne, bezbolesne i nie wymaga kontaktu kasety z krwią badanego. Badana osoba, po rozpakowaniu sterylnie zapakowanej kasety, musi krótko poruszać górną częścią próbnika pomiędzy policzkiem a dziąsłem dopóki próbnik nie zasygnalizuje pobrania wystarczającej ilości próbki z jamy ustnej. System zasygnalizuje zmianą koloru na niebieski zakończenie procesu pobierania próbki. Po włożeniu kasety testowej z zasobnika bezpośrednio do analizatora policjanci otrzymają po kilku minutach wynik analizy próbki na wyświetlaczu w postaci czytelnych komunikatów tekstowych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *