Z Biblioteką razy dwa

W ostatni tydzień wakacji Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim proponuje aż dwa wydarzenia.
W poniedziałek 28 sierpnia br. o godz.10 w ogrodzie przy bibliotece przy ulicy Wardyńskiego (w razie niepogody w Czytelni Głównej przy ulicy Wardyńskiego) Teatr Art Re z Krakowa zaprezentuje spektakl ?Calineczka?. Z kolei 2 września br. w tym samym miejscu, czyli w ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Wardyńskiego o godz.11.30 rozpocznie się Narodowe Czytanie 2017, gdzie w tym roku lekturą będzie ?Wesele? Stanisława Wyspiańskiego. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.
– (?) warto po raz kolejny, mam nadzieję ? bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu ?Wesele?, tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego ? przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z ?Przedwiośniem? Stefana Żeromskiego, ?Pamiątkami Soplicy? Henryka Rzewuskiego i ?Beniowskim? Juliusza Słowackiego.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą ?Pana Tadeusza? Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: ?Trylogię? Henryka Sienkiewicza oraz ?Lalkę? Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie ?Quo vadis? Henryka Sienkiewicza w warszawskim
Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. ?Wesele. Dramat w trzech aktach?, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia ? wesela poety i dramaturga
Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie ?Wesele? zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań ?Wesela?.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *