Dziki, czyli autoportret empiryczny z Ostrowca Św. i okolic

W piątek 1 września br. o godz.18 w tymczasowej siedzibie BWA (w budynku kina ?Etiuda?) odbędzie się wernisaż wystawy ?Dziki? Jakuba Słomkowskiego.
– Wystawa ?Dziki, autoportret empiryczny z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic? to efekt pracy, jaką wykonałem w laboratorium mojej pracowni, wykorzystując tradycyjne narzędzia związane ze światem sztuk wizualnych ? kreski i plamy- wyjaśnia autor. Eksperymenty dokonały się nie na płaszczyźnie, lecz w procesie myślowym. Eksperymentem jest także zestawienie prac, jakie pojawi się na wystawie. Ostrowiecki autoportret to zbudowanie nowej tożsamości mnie jako ostrowczanina. Ilustruję i nazywam sieć połączeń i doświadczeń, jakie wpłynęły na moją relację z tym miastem. Cykl nowych prac, jakie znajdą się w BWA w Ostrowcu, to system skojarzeń, którego bezpośrednim źródłem jest moja własna pamięć, ale także sposób, w jaki czytam okolice Gór Świętokrzyskich i w jaki zwykłem o tym miejscu opowiadać. Jest to autoportret, ponieważ podróż do Ostrowca rozpatruję w odmiennych od turystycznej kategoriach.
To konfrontacja wizji onirycznych, codzienności nasączonej bezpośrednimi relacjami między ludźmi z własnymi oczekiwaniami dotyczącymi inspiracji. Wystawę buduję z obrazów zarówno mniej poważnych, jak i tych, które są najsędziwszymi w mojej twórczości pod względem ładunku emocjonalnego i kumulują w sobie doświadczenia kilkunastoletnich zmagań, choć biorąc pod uwagę datę ich powstania, są stosunkowo młodymi pracami.
Jakub Słomkowski to absolwent malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował też na wydziale Bellas Artes uniwersytetu Complutence w Madrycie. Zdobył trzecią nagrodę w konkursie Samsung Art Master (2009) za pracę pod tytułem ?Program Music Box?. Autor m.in. projektów ?Taxi Music Wheel?, ?Impreza Ciszy?, ?StopAndWalk?, ?Syrena dla Warszawy?, ?Kolacja Na Hucie?. Współtwórca kolektywu Parque-no oraz duetów KubaTwiceImprovise i Loikuba. Założyciel Fonofantazji, członek Fundacji Dzianina oraz Stowarzyszenia Nie z tej Bajki. Od lat tworzy z choreografką Izą Szostak, komponując muzykę do jej spektakli. Od 2013 roku współpracuje aktywnie z kuratorką Kariną Dzieweczyńską. Ostatnia wystawa zbiorowa, w której brał udział, to ?Przypływ. Młoda polska sztuka współczesna? w ramach ESK 2016.
fot. http://www.jakubslomkowski.com

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *