Strefa chce budować hale dla biznesu

Specjalna Strefa Ekonomiczna ?Starachowice? chce budować hale dla inwestorów na swoich terenach.
Pierwsze dwie miałyby stanąć w Ostrowcu Świętokrzyskim i Starachowicach, bo te lokalizacje wskazali potencjalni inwestorzy zainteresowani usytuowaniem swoich inwestycji w tych miastach.
?Do tej pory starachowicka strefa nie budowała własnej infrastruktury. To jednak możliwe prawnie i korzystne. Musimy to rozważyć, bo na nowoczesne hale jest olbrzymie zapotrzebowanie ? twierdzi Marcin Perz, prezes SSE ?Starachowice?.
Prezes SSE zdradza, że przygotował już ?analizę ekonomiczno- finansową dwóch przedsięwzięć?. Chodzi o budowę dwóch hal o powierzchni około 10-15 tys. m kw. Koszt jednej oszacowano na 14 -16 mln zł, czyli oba przedsięwzięcia mogłyby pochłonąć około 30 mln zł.
-Dwóch przedsiębiorców funkcjonujących już na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej ?Starachowice? ma daleko posunięte plany inwestycyjne- zdradza prezes SSE. Chcemy zaproponować wspólne przedsięwzięcie w powstanie odpowiedniej infrastruktury. Na tę chwilę nie mogę powiedzieć o jakie podmioty chodzi, a jedynie to, że w jednym przypadku musi zapaść odpowiednia decyzja korporacyjna we Francji.
Lokalizacji hal wzniesionych przez SSE ma zależeć od wskazań przedsiębiorców. Pod uwagę brane są te tereny, które są już własnością strefy. Równocześnie sam prezes Marcin Perz mówiąc o planach SSE ?Starachowice? pozytywnie ocenia gospodarcze działania ostrowieckiego samorządu.
-Przyznaję, że jest bardzo duże zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami w Ostrowcu Świętokrzyskim- dodaje. Cieszy mnie to, że udało się włączyć do podstrefy ostrowieckiej SSE ?Starachowice? tereny, które wcześniej zakupiła Gmina Ostrowiec Św. Udało się stworzyć jeden z lepszych obszarów dla biznesu w regionie świętokrzyskim.
Największą bolączką dla miast regionu świętokrzyskiego w lokowaniu tu inwestycji może okazać się brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
-Niestety, samorządy muszą się bardziej zaangażować we właściwe przygotowanie osób do pracy- twierdzi Marcin Perz.
Jeden z przedsiębiorców, który planował zatrudnienie około 150 osób i myślał m.in. o Ostrowcu Świętokrzyskim, po rozeznaniu się musiał zrezygnować z tej lokalizacji. Dowiedzieliśmy się o tym niestety po wszystkim, iż zbierał informacje od lokalnych biur pracy, które niestety nie były w stanie zaspokoić jego potrzeb.
Jak wskazuje prezes SSE ?Starachowice?, kolejną szansą dla nowych przedsiębiorców może być zwolnienie przez gminy z podatku od nieruchomości przez lokalne samorządy w początkowych latach działalności przedsiębiorstw.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *