Podrabiana szwagierka. Uważajcie na to z kim korespondujecie w Internecie!

W dniu 18 września 2017 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim, z 27-latką, za pomocą komunikatora internetowego, skontaktowała się osoba podająca się za jej szwagierkę z prośbą o pożyczenie pieniędzy w kwocie 800 złotych.
-Pokrzywdzona niczego nie podejrzewając zgodziła się na pożyczkę i dokonała przelewu za pośrednictwem linku załączonego do jednej z wiadomości  ?mówi kom. Ewa Libuda. Po krótkim czasie otrzymała kolejną wiadomość z prośbą o dokonanie drugiego przelewu. Wtedy zorientowała się, że coś jest nie tak i skontaktowała się telefonicznie ze swoją szwagierką. Wtedy okazało się, że padła ofiarą oszustwa, gdyż jej prawdziwa szwagierka nie prosiła o żadną pożyczkę i nie wysyłała do niej wiadomości.
Policjanci ostrzegają, że w pierwszej kolejności oszuści włamują się na konto użytkownika na portalu społecznościowym, następnie podszywają się pod niego i w jego imieniu kontaktują ze znajomymi z portalu. Podczas takiej korespondencji proszą o pomoc i przelanie określonej kwoty, odpowiednio to tłumacząc, np. chwilowym brakiem pieniędzy na koncie, czy możliwości zrobienia przelewu.

elKom. Ewa Libuda: Jeżeli otrzymasz prośbę o dokonanie przelewu na portalu społecznościowym, upewnij się, że wiadomość rzeczywiście wysłał Twój znajomy, a nie osoba pod niego się podszywająca. Wystarczy zadzwonić do znajomego. Logując się do swojego banku, upewnij się, że jesteś na prawdziwej stronie banku. Nigdy nie loguj się do banku z linków wysyłanych w wiadomościach e-mail lub na portalach społecznościowych!

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *