?Pożegnanie Lata w Powiecie Ostrowieckim?. Koncerty Cleo, Mesajah, Classic, wspaniałe auta i atrakcje!

Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. i Klub Przyjaciół Pojazdów Dawnych ?Singiel? zapraszają w najbliższy weekend, 23 i 24 września, na dwudniowe ?Pożegnanie Lata w Powiecie Ostrowieckim?, której towarzyszy szyć będzie Zlot Pojazdów Zabytkowych. logoCelem imprezy jest promocja powiatu ostrowieckiego oraz jego gmin: Kunowa, Waśniowa, Bodzechowa, Ćmielowa, Bałtowa, jako miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym, a także promocja lokalnej przedsiębiorczości i popularyzacja motoryzacji zabytkowej. Dla mieszkańców przygotowano szereg atrakcji. Na parkingu przy markecie E.Leclerc zaprezentują się znani i lubiani wykonawcy. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

DSCF26072Zbigniew Duda, starosta ostrowiecki: -?Pożegnanie Lata w Powiecie Ostrowieckim? z imprezą towarzyszącą, jakim jest II Zlot Pojazdów Zabytkowych, ma na celu promocję naszego powiatu. Nasi poprzednicy nie prowadzili jej na taką skalę. Promujemy taką perełkę światowego dziedzictwa, jak Krzemionki, ale także walory turystyczne wszystkich, naszych gmin. Myślę, że tegoroczny wybór wykonawców, a także miejsce koncertów i pikniku przy parkingu marketu Leclerc, przypadnie do gustu mieszkańcom powiatu. Wspólne spotkania i zabawa powinny nas integrować. Cieszę się, że nasza impreza stała się cykliczną i rozwija się. Jestem miłośnikiem motoryzacji i nie mogę się już doczekać zlotu, by podziwiać modele aut, które budzą olbrzymie zainteresowanie i fascynacje.

patronat


Spotkajmy się na parkingu przy markecie E.Leclerc!

23 września – sobota pełna atrakcji

p1015.00 Piotr Bielak – akrobata rowerowy przygotował dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego taką formę widowiska, aby wciągnąć w zabawę publiczność, prowadzić ją za pomocą żartów i jednocześnie wzbudzać jej ciekawość, jaki będzie kolejny numer. Numery wykonywane będą przez niego w odpowiedniej kolejności, dzięki czemu z emocjami – śmiechem, strachem, oczekiwaniem, radością obserwować będziemy przeczące prawom grawitacji ewolucje… P.Bielak jest pierwszym i jedynym człowiekiem w Polsce, który przejechał na rowerze trialowym 8 metrowy odcinek po linie.
16.00 Konkursy z nagrodami

12617.00 Kabaret Czwarta Fala – kielecka formacja młodego pokolenia, której twórczość opiera się na  odnajdywaniu odrealnionych aspektów pozornie normalnych sytuacji. W jego skład wchodzą: Mateusz Lewkowicz i Damian Lebieda oraz Bartek Cedro. Do najbardziej znanych postaci wykreowanych przez kabaret należą dwaj nierozgarnięci dresiarze- Kloc i Wentyl. Słowem młodość, pomysłowość i energia sceniczna?

Mesajah_presskhlhhlhlhl_photo118.00 Koncert Mesajah ? gwiazda wieczoru, która zaskoczy nas śmiałymi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu. Mesajah jest autorem zupełnie nowej jakości na polskiej scenie muzycznej. Energia towarzysząca jego występom jest tak niesamowita, że publiczność na koncertach bawi się aż do ostatniego dźwięku. Te zdolności, niepowtarzalna barwa głosu i wielka przebojowość zapewniły mu możliwość występów na najważniejszych imprezach muzycznych.


24 września – niedziela z Piknikiem Rodzinnym
13.00 Rozpoczęcie Pikniku Rodzinnego
1440x405_tipo-gamma14.00 Wystawa pojazdów klubu Mercedesa&Mazdy MX5 oraz pokaz aut z salonu Fiata Top Auto Andruchów i Wspólnicy

 

3-e146339665294215.30 Koncert Cleo. Wokalistki, autorki tekstów, malarki, projektantki, kobiety wielu talentów. Dziewczyna o słowiańskim uroku z czarnym głosem, królowa YouTub i pierwsza Słowianka Rzeczpospolitej, kształtująca swój wokal w kierunku muzyki: soul, gospel, R?n?B, funk i hip hop.

_k9a3077

17.00 Koncert Classic, zespołu który od ponad 20 lat należy do czołówki muzyki disco polo. Tworzy ją od 1992 roku, nie schodząc z polskich scen oraz będąc wymienianym w każdym zestawieniu jako jeden z najlepszych bandów tego gatunku. Ma na koncie  12 wydanych albumów. Classic to jednak przede wszystkim koncerty na żywo.


Spotkajmy się na trasie II Krzemiennego Zlot Pojazdów Zabytkowych

DSCF2581II Krzemienny Zlot Pojazdów Zabytkowych – impreza, która na stałe weszła już do kalendarza wydarzeń, rozpocznie się w sobotę, 23 września o 8.30, zbiórką na parkingu starostwa przy ulicy Iłżeckiej, skąd o 9.30 nastąpi start Rajdu Krzemiennego po atrakcyjnych miejscach powiatu ostrowieckiego.

Przejazd nastąpi ulicami Iłżecką, Okólną, aleją 3 Maja, Żabią w kierunku łącznika do drogi krajowej nr 9 do miejscowości Kunów a następnie do miejscowości Nietulisko Duże. Około 10.00 uczestnicy Rajdu Krzemiennego odbędą postój połączony ze zwiedzaniem Ruiny XIX-wiecznej walcowni i blach grubych. Około 10.45 Rajd Krzemienny ruszy z Nietuliska Dużego w kierunku miejscowości Grzegorzowice, przejeżdżając przez Nietulisko Małe, Kunów, na rynku którego pokona dwa okrążenia, Chocimów, Śnieżkowice, Waśniów, Dobruchnę, Sarnią Zwolę. W Grzegorzowicach nastąpi półtoragodzinny postój, połączony ze zwiedzaniem zabytkowego kościoła. Powrót do Ostrowca, na parking przy markecie E.Leclerc, zaplanowano około godz. 13. Zlot został połączony z możliwością przejazdu trasą przygotowaną przez organizatora i współorganizatorów pojazdami wyprodukowanymi do 1990 roku i pojazdami militarnymi dopuszczonymi do ruchu z ważnym badaniem technicznym i aktualną polisą OC.

AMH-Smolinski-IMG_2717-Ruiny-walcowni-w-Nietulisku-1
Zakład walcowni powstał w latach 1834 – 46 w ramach działalności inwestycyjnej Banku Polskiego i projektu Karola Knake. Pierwsze urządzenia hydrotechniczne zaczęto wznosić od 1824 roku. Oprócz zakładu przewidziano także starannie rozplanowane osiedle przemysłowe. Na osi podłużnej zwanej produkcyjną umiejscowiono zbiornik wodny, kanał i budynek walcowni. Na osi poprzecznej, nazwanej komunikacyjną wzniesiono zabudowania fabryczne i osiedle mieszkaniowe. Samą walcownię początkowo stanowiły dwa koła wodne i turbina Girarda, dwie walcownie blach oraz osiem pieców. Walcownia wyposażona była w dwa ciągi walcarek, nożyce do cięcia blach, tokarnię i piece grzewcze. Urządzenia napędzano za pomocą jednej z pierwszych zainstalowanych w Królestwie Polskim turbin wodnych i wielkiego śródbiernego koła wodnego.
grzegorzowice-kosciol-1280x768
W Grzegorzowicach na prezbiterium kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela zaadaptowano romańską rotundę. Jak podaje Album Romański, według Jana Długosza fundatorem kościoła na wzgórzu skalistym, o kształcie okrągłym, był imć Nawój herbu Topór. Był rotundą z jedną apsydą od wschodu, murowaną z łamanego piaskowca. Zachowały się południowe okienko w nawie oraz wschodnie okrągłe okienko w apsydzie, ze wskazującym już na gotyk maswerkiem. Budowla przywodzi natychmiast na myśl rotundę św. Feliksa i Adaukta z wawelskiego wzgórza. Jak donosi prof. Świechowski, prace archeologiczne prowadzone wokół kościoła nie przyniosły żadnych odkryć starszych niż przełom XIII i XIV wieku. Poza tym budowlę zdradza gotycki detal w okienku apsydy. Bardziej więc prawdopodobne, że zbudowano ją z końcem XIII.
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *