Młode prochy

Zaczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim problemy z nieletnimi i? narkotykami.
To straszne, ale ostatnio coraz częściej po narkotyki zaczynają sięgać najmłodsi.
Ogłupieli po zażyciu
W ciągu dwóch dni, 5 i 6 września, policjanci opatowscy interweniowali w dwóch przypadkach, gdzie były narkotyki i nieletni. W dniu 5 września 2017 r., w Opatowie, do mężczyzny podbiegł młody człowiek, który twierdził, że został zaatakowany i jest ranny. Zaniepokojony mężczyzna wspólnie z 15-latkiem udał się do Komendy Powiatowej Policji w Opatowie.
-Policjanci szybko ustalili, gdzie i z kim młody człowiek ostatnio przebywał ?mówi Grzegorz Rusak, oficer prasowy KPP w Opatowie. Na jednej z ulic Opatowa natrafili na dwóch 15-letnich kompanów nastolatka, których zachowanie również wskazywało, że mogli zażywać substancje psychotropowe. Młodzi ludzie zostali przebadani przez lekarza. Nie stwierdził on zagrożenia ich życia. Jednak podczas czynności mundurowi ujawnili u jednego z 15-latków torebkę z suszem roślinnym, wstępnie zidentyfikowanym jako marihuana. Natomiast w domu funkcjonariusze ujawnili kolejną porcję narkotyku. Mundurowi zabezpieczyli narkotyki, a 15-latków przekazali rodzicom. Sprawą młodych ludzi zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich.
Z kolei w dniu 6 września 2017 r., w jednej z ożarowskich szkół, 17-letni uczeń ?poczęstował? narkotykami dwóch 16-latków.
-16-latkowi, który ,,poczęstował?? się marihuaną, została udzielana pomoc medyczna, ponieważ źle się poczuł ?mówi aspirant Grzegorz Rusak. Młody człowiek trafił do szpitala. Podczas przeszukania w miejscu zamieszkania 17-latka mundurowi ujawnili dwie porcje suszu, wstępnie zidentyfi kowanego jako marihuana. Policjanci zabezpieczyli narkotyki. Młody człowiek za swoje czyny odpowie przed sądem. Za posiadanie i udzielanie narkotyków innym osobom ustawodawca przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.
Córka z marihuaną, ojciec z łapówką
W dniu 27 sierpnia 2017 r. w gminie Iwaniska, opatowscy policjanci interweniowali wobec dwóch nastoletnich dziewczyn. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami jedna z 16-latek odrzuciła zawiniątko, które posiadała przy sobie. Były to dwie porcje suszu, wstępnie zidentyfikowanego jako marihuana.
-Policjanci udali się do miejsca zamieszkania nastolatki, gdzie ujawnili liście konopi, przygotowane do wysuszenia ?mówi aspirant Grzegorz Rusak. W trakcie tych czynności 39-letni ojciec nastolatki próbował wybawić córkę z kłopotów i wręczył policjantom plik pieniędzy (w sumie 1.400 zł) w zamian za odstąpienie od wykonywanych czynności.
Zachowaniem córki zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich, a ojciec będzie odpowiadał przed sądem za wręczenie korzyści majątkowej. Grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Narkotyki w fordzie
W nocy z 13 na 14 czerwca 2017 r. opatowscy policjanci zatrzymali trzech młodych mężczyzn w wieku od 16 do 36 lat w fordzie, przy których znaleźli zawiniątka z białym proszkiem, wstępnie zidentyfikowanym jako amfetamina.
-Kierowcą pojazdu był 23-letni mieszkaniec powiatu opatowskiego ?mówi Agata Fejlich z KPP w Opatowie. Obok znajdował się 16-letni pasażer, który posiadał ukryte w bieliźnie foliowe torebeczki z białym proszkiem. W pojedzie mundurowi ujawnili jeszcze 3 torebki ze śladowymi ilościami białego proszku. W aucie znajdował się również 36-letni mężczyzna, jak się okazało poszukiwany listem gończym przez Sad Rejonowy w Radomiu.
O losie 16-latka, u którego policjanci znaleźli narkotyki. zdecyduje Sąd Rodzinny. Poszukiwany listem gończym traf ł do aresztu, natomiast kierujący pojazdem 23-latek za posiadanie narkotyków odpowie przed sądem.
Do aresztu z białym proszkiem
W dniu 21 maja 2017 r., przed południem, w Kielcach, mundurowi z Komisariatu Policji I zatrzymali 14-letnią mieszkankę powiatu ostrowieckiego. Młoda dziewczyna posiadała przy sobie dwa zawiniątka z białym proszkiem.
-14-latka przyjechała do kieleckiego aresztu w odwiedziny, mając przy sobie substancję, która może być zakazana prawem ?mówi kom. Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach.
Mieszkanka powiatu ostrowieckiego miała je schowane w jednej ze skarpetek. Wstępne badanie wykazało, że jest to amfetamina.
Sprawą 14-latki zajmuje się sąd rodzinny.
16?latek z narkotykami
Wieczorem 4 maja 2017 r., policjanci z Wydziału Kryminalnego ostrowieckiej komendy zatrzymali samochód osobowy marki Volkswagen Passat.
-W aucie siedziało czterech młodych mężczyzn w wieku od 15 do 22 lat ?mówi kom. Ewa Libuda, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jeden z nich, 16-leni mieszkaniec gminy Bodzechów, miał w portfelu cztery foliowe zawiniątka z suszem roślinnym, wstępnie zidentyfikowanym jako marihuana. Narkotyki zostały zabezpieczone, a ich posiadacz zatrzymany.
Śledczy ustalają, w jaki sposób 16-latek wszedł w ich posiadanie. Za posiadanie narkotyków odpowie przed sądem dla nieletnich.
Groźne statystyki
Nie ma praktycznie tygodnia, aby w policyjnych raportach nie znalazł się jakiś komunikat o narkotykach. Tylko ledwie z nieco mniejszą częstotliwością okazuje się, że zażywaniem, a nawet handlem śmiertelnymi używkami trudnią się coraz młodsi ludzie. Kom. Ewa Libuda, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim informuje, że w powiecie ostrowieckim policjanci stwierdzili: w 2015 r. ? 65, a w 2016 ? 58 przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dzięki ich działaniom z rynku zostały zdjęte narkotyki na kwotę 158 tys. zł. Były to: marihuana ? 848 gramów, amfetamina ? 616, konopie indyjskie ? 64 sztuki (1.344 g), pochodna amfetaminy MDMA -18 g, a także ?dopalacze? 148 sztuk.
Policjanci świętokrzyscy stwierdzili na terenie całego województwa: w 2015 r. ? 1.829 przestępstw narkotykowych, w 2016 ? 1.884. W sumie zabezpieczyli 142.524,1 gramów różnego rodzaju narkotyków. Na jednego policjanta w naszym województwie przypadło więc 189,8 grama przejętych narkotyków. Były to: konopie, amfetamina, haszysz, kokaina, LSD oraz ecstasy.
Zgubny nałóg
Nie ulega wątpliwości, że narkotyki niosą ze sobą uzależnienie, choroby i śmierć. Przerażające jest to, że temu zgubnemu nałogowi ulegają często ludzie bardzo młodzi. Wielu z nich nie udaje się ? mimo niesionej im pomocy ? uratować życia.
Młodzi ludzie często nawet nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Początkowo biorą narkotyki dla szpanu, poprawy nastroju, dodania sobie energii. Niektórzy szybko przechodzą do dilerki, a kiedy wpadną w ręce umundurowanych ? grozi im kara za posiadanie i udzielanie narkotyków. Ale narkotyki to nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia osoby, która je zażywa. Narkotyki to także dramat dla rodzin, ucieczki z domów, przemoc i inne nieszczęścia. Kryminolodzy doskonale wiedzą, że narkotyki to szeroko rozbudowana przestępczość ? kradzieże, napady, pobicia, uszkodzenia ciała i mienia, prostytucja. Walka z tym złem i z tymi ludźmi jest niezwykle ciężka. Na szczęście także nasi policjanci na tym odcinku odnoszą spektakularne sukcesy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *