Groźne e-uzależnienia. Rodzice, opamiętajcie się!

W przedszkolach i szkołach odbyły się zebrania z rodzicami.
Obok spraw organizacyjnych nauczyciele poruszyli także temat nadużywania telefonów, tabletów czy komputerów przez dzieci. Niektórzy usłyszeli głośne: ?rodzice opamiętajcie się?.
Życie w wirtualnym świecie
Jak się okazuje, już w grupach 3, 4-latków doskonale widać, które dziecko nie odstępuje na krok od nowinek elektronicznych. To samo dotyczy starszych dzieci przedszkolnych i szkolnych. Dzieci są nadpobudliwe, nie umieją współpracować z rówieśnikami, stają się agresywne. Mówią o rzeczach zupełnie nie związanych z realnym światem. Żyją w wirtualnym świecie bajek i gier. Nie zauważają zachodzących zmian w otoczeniu. Nie mają pojęcia o wielu rzeczach, które w ich wieku wiedzieć powinny. Są mniej  sprawne fizycznie. Stają się otyłe.  Na przerwach w szkole zamiast korzystać z ubikacji, zjeść drugie śniadanie czy pobawić się z kolegami, grają na przyniesionych do szkoły telefonach.
-W ostatnim czasie obserwujemy wzrost problemów u dzieci związanych z zachowaniem, kontrolą emocji, w relacjach rówieśniczych i z dorosłymi -mówi p.o. dyrektora Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, Elżbieta Helicka. Obserwujemy więcej dzieci odczuwających różnego rodzaju lęki, fobie, które w wielu przypadkach wymagają interwencji psychiatrycznej. Dzieci mają problemy z koncentracją, wynikające ze złego funkcjonowania układu nerwowego. Co z kolei wymaga leczenia neurologicznego. Mogą być różne przyczyny tych zaburzeń rozwojowych, ale niewątpliwie wpływ na nie ma wzrost nadużywania telefonu, tabletu, smartfonu czy komputera. Szczególnie jeżeli chodzi o grę, która absorbuje zupełnie uwagę dziecka.
Telefon w rączce niemowlaka
baby-84626_1280Coraz częściej widzimy małe dzieci w wózkach z telefonem w ręku. Rodzice cieszą się, że ich dziecko sobie doskonale radzi z nowinkami technicznymi. Tymczasem maluch jest na dobrej drodze do otępienia, otyłości, chorób neurologicznych, a nawet zaburzeń psychicznych.
-Obserwujemy wzrost liczby dzieci poniżej 2 roku życia, którym rodzice jako zabawkę udostępniają tablet, telefon czy komputer – mówi psycholog Anna Rachwał. W pierwszych latach życia następuje intensywny rozwój mózgu. Występuje ogromna dynamika zmian, jeżeli chodzi o rozwój układu nerwowego. Dziecko potrzebuje doświadczać świata wszystkimi zmysłami.
Jak dowodzą badania, korzystanie przez dziecko z telefonu, tabletu, komputera jedynie do gry ma negatywny wpływ na rozwój układu nerwowego. Młody układ nerwowy nie jest w stanie przyjąć tyle bodźców, ile dostarczają mu te urządzenia. Ekran komputera co sekunda odświeża się 120 tysiącami impulsów. Taka liczba impulsów co sekundę bombarduje młody mózg.
Wady postawy i brak sprawności fizycznej
Długotrwałe korzystanie z telefonu, tabletu czy komputera prowadzi do wad postawy, w tym problemów z kręgosłupem oraz otyłości.
-Dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym powinno skakać, biegać, jeździć na rowerze, wspinać się po drabinkach – mówi A.Rachwał. Dzięki temu rozwija się u niego koordynacja wzrokowo- ruchowa oraz ogólna sprawność ruchowa. Bardzo ważna jest sprawność manualna, którą dziecko może rozwijać poprzez rysowanie, lepienie, wydzieranie, wycinanie i zabawy konstrukcyjne,
np. układanie klocków. Rozwój ruchowy, zabawy, gry planszowe, domina, rysowanie, malowanie, a także czytanie bajek i uczenie wierszyków to konieczny wstęp do tego, aby dziecko opanowało pisanie i czytanie.

helicka
Elżbieta Helicka, dyrektor Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim: -Dzieci mają problemy z koncentracją, wynikające ze złego funkcjonowania układu nerwowego, co z kolei wymaga leczenia neurologicznego.

Brak rozwoju mowy
Korzystanie z urządzeń typu telefon, tablet, komputer przez małe dzieci prowadzi do opóźnienia mowy.
-Co niestety obserwujemy od pewnego czasu- mówi A. Rachwał. Rodzice martwią się, że dziecko nie mówi. Udają się do specjalisty, a tam wychodzi, że z dzieckiem mało rozmawiają, albo wcale, ale w zamian gra ono na telefonie. Na pytanie jak długo, pada odpowiedź – niedługo 2-3 godziny. Rodzice nie zdają sobie sprawy, że 2 -3 godziny to bardzo długo. Dziecko w wieku przedszkolnym przed telewizorem czy komputerem powinno spędzać maksymalnie 30 minut i nie dłużej niż 15 minut na raz. Do 2 roku życia w ogóle nie powinno być sadzane przez ekranem tych urządzeń. Są głosy neurologów, że nawet do 6 roku życia dziecko nie powinno korzystać z komputera czy telefonu. To, że dziecko wciska dany klawisz, to nie oznacza, że zna litery.
Huśtawka emocji dziecka
Dzieci nadużywające komputera czy telefonu mają zaburzony sen, wybudzają się w nocy.
-Skutkuje to brakiem koncentracji  podczas dnia -mówi psycholog A. Rachwał. Są płaczliwe, nerwowe. Zaburzenia nastroju skutkują mniejszym kontaktem z rówieśnikami, zakłóceniem relacji rówieśniczych i izolacją społeczną. Takie dzieci nie nabywają umiejętności społecznych. Nie potrafią współpracować w grupie. Nie nabywają umiejętności zdrowej rywalizacji i odporności emocjonalnej.
Wzorem są rodzice
Nie uciekniemy od nowinek elektronicznych, ale mają one być dodatkiem do codzienności, a nie naszą codziennością.
-Umiejętne korzystanie z telefonu czy komputera może przynieść dziecku wiele korzyści – mówi A. Rachwał. I to rola, nas dorosłych, w tym, aby kontrolować co robią nasze dzieci. Co oglądają, w co grają, i jak długo. Musimy z nimi rozmawiać, tłumaczyć, wyjaśniać, a także zachęcać do aktywności fizycznej i wspólnej zabawy. Komputer czy telefon nie może być kartą przetargową. Dziecko nie może słyszeć: ?posprzątasz pokój to dostaniesz tablet?. Dziecko nie może jeść razem z telefonem. Zdarza się, że w restauracjach dziecko gra na telefonie, a mama wpycha mu jedzenie do ust. I wcale sytuacja nie dotyczy jedynie niemowlaków. Telefon czy tablet nie może być również uspokajaczem. Wzór to dorośli, jeżeli w domu telewizor czy komputer są ciągle włączone, to nie spodziewajmy się, że dziecko dobrowolnie odda swoje urządzenie. Pozwólmy dziecku na nic nie robienie, które rozwija znakomicie twórczość. Dziecko wtedy szuka, próbuje, wypełnia sobie czas naprawdę w bardzo ciekawy sposób bez telefonu czy komputera.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *