Wszystkie znaki na niebie wskazują, że to mieszkańcy naszego regionu mają większą świadomość tego, jakim zabytkiem są kopalnie krzemienia wpisane na listę UNESCO, aniżeli decydenci, którzy tak, jak w przypadku Śródborza wydali decyzją służb marszałkowskich pozwolenia na uruchomienie tam, w strefie buforowej zabytkowej kopalni i w obrębie planowanego parku kulturowego, kopalni piasku, która zagraża wpisowi na listę UNESCO jego znaczącemu komponentowi w Koryciznie.
To przecież nie tak dawno dzięki mieszkańcom północnej części Ćmielowa udało się należycie zachować osadę górników neolitycznych na Gawrońcu i w ten sposób uruchomić funkcjonowanie parku kulturowego, co było przecież warunkiem wpisu na listę UNESCO i zobowiązaniem wobec UNESCO.
Uff, sądziliśmy że po pięciu latach od uznania Krzemionek, Korycizny i Borowni – miejsc neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego za obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO nie będzie problemów ani z ich ochroną, ani też uruchomieniem parku kulturowego, jako swoistej otuliny zabytków. Niestety, choć pięć lat temu, przedstawiciele narodu, państwa i samorządów nie schodzili z anten i czołówek gazet wieszcząc wielki sukces, dziś preferują kosztem zabytków swoje interesy.
Teraz w obronie zabytków i na polu walki o utworzenie parku kulturowego pozostali jedynie muzealnicy, archeolodzy, mieszkańcy i dziennikarze. Zrzeszeni w Stowarzyszeniu Korycizna proszą media o nagłośnienie sprawy, zamierzają też interweniować w Ministerstwie Kultury oraz Ministerstwie Środowiska i Klimatu.
Dla Artura Jedynaka – ostrowieckiego archeologa, który był współautorem wniosku o wpis neolitycznych kopalni neolitycznych na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO nie ulega wątpliwości, że bez wsparcia mieszkańców trudno będzie zatrzymać uruchomienie kopalni piasku w Śródborzu.
-Cieszę się, że śladem mieszkańców Ćmielowa podążają teraz mieszkańcy Śródborza i Wojciechówki – mówi Artur Jedynak. –Mieszkańcy, co jest niezwykle budujące, poczuli się właścicielami i obrońcami statusu UNESCO. Tak, ten zabytek jest nasz i sami musimy zadbać o jego dobro. Żadni oficjele i urzędnicy za nas tego nie zrobią, tym bardziej że już wydali koncesję na uruchomienie kopalni piasku, wdzierającej się w obszar zabytkowych kopalni krzemienia, a mieszkańcy po prostu zostali oszukani, bo tak, jak i my archeolodzy oraz konserwator zabytków nie byli o niczym informowani. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że wpis Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który został dokonany w 2019 roku, może zostać wykreślony, a w najlepszym wypadku zubożony poprzez wykreślenie jednego z jego komponentów, czyli kopalni neolitycznych w Koryciznie.
zatroskany22:09, 22.07.2024
Urzędnicy od marszałka województwa wydali decyzję czyli pisiory. Szykują nam wielką, światową aferę, wszak UNESCO...
Sprzeciw radnych wobec tworzenia ośrodków
Tak dzbanie, obrońco pisiorów. Tak, to pisiory wygenerowały masę kłopotów, a ponieważ chcą wrócić do władzy i dalej niszczyć, trzeba do tego nie dopuścić. Czy się to dzbanowi podoba czy też nie.
zatroskany
08:28, 2025-07-23
Odkrycie na Bałtyku. Największe złoże ropy w Polsce?
Temat zastępczy, trwa rekonstrukcja trochę sezon ogórkowy...także propaganda ma trwać
PUSTY DZBAN
13:01, 2025-07-22
Sprzeciw radnych wobec tworzenia ośrodków
Do OBSERWATORA,potwierdzam ,piszę że stolicy samej europejskości, nawet w necie nie pokarzą połowy tego GUANO.A jak zwykle do ZATROSKANEGO,no przecież wiadomo że te PISIORY sprzedały 600000 wiz na targu w Mogadiszu więc trzeba ich teraz przyjąć. A tak naprawdę jak zwykle gdzieś tam byłeś, coś tam widziałeś. 😆😁😁Walcz nadal dzielny Don Kichotie z PISIORAMI
PUSTY DZBAN
09:09, 2025-07-22
Iłżecka po remoncie (wideo)
Nowocześnie, ale nie posadzono ani jednego drzewa.
zatroskany
22:22, 2025-07-20