Ulewne deszcze, które co jakiś czas przechodzą nad Ostrowcem Świętokrzyskim i jego okolicami, dają się we znaki wielu mieszkańcom, doprowadzając do podtopień posesji, działek i upraw rolnych. Z podtopieniami od pewnego czasu borykają się także mieszkańcy Denkówka w gminie Bodzechów. Jednak, jak wskazują sami mieszkańcy, w przypadku ich miejscowości nie chodzi jedynie o ulewne deszcze, ale o to, że do podtopień ich działek przyczynia się nowo wybudowana obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego oraz przeniesiony bieg rzeki Jędrzejówki.
-Nie ukrywamy, że pewne tereny w naszym rejonie mają tendencje do zamakania, ale tak jak to się dzieje teraz, to nigdy nie było - podkreślają mieszkańcy Denkówka. Woda stoi na działkach. Uprawy stoją w wodzie. Wszystko to przez wybudowaną obwodnicę i przeniesienie biegu rzeki Jędrzejówki. Każda inwestycja, tzw. zabetonowanie, doprowadza do tego, że woda szuka ujścia w innym miejscu, a jak go nie ma,
to stoi cały czas. To samo z rzeką, kto na to pozwolił, żeby zmieniać bieg rzeki. Były wydane pozwolenia wodne przy budowie, ale ktoś powinien przewidzieć jak zachowa się woda, która się pojawi. Nikt dzisiaj o nas nie myśli.
-Stan zabezpieczeń posesji przy rzeczce na odcinku “wiadukt Jędrzejów - mostek w Denkówku” jest bardzo zły - słyszę. Woda z rzeczki, podczas większych opadów “wchodzi” na podwórka i do piwnic pobliskich domów. Sytuacja jest na tyle skomplikowana, że do rzeczki “dolewa” woda z obwodnicy i to z dosyć dużego odcinka drogi, co powoduje podwyższenia stanu wody w rzeczce. Co prawda jest zabezpieczenie w postaci zbiornika retencyjnego, ale widzimy zagrożenie ze strony rzeczki, ponieważ jej koryto nie jest pogłębiane i nie jest regularnie czyszczone.
Jak się okazuje, już w trakcie budowy obwodnicy nie było odpływu wód.
-Odwodnienie małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego od węzła Brezelia w kierunku Opatowa zostało wykonane na podstawie pozwolenia
wodno-prawnego - informuje z Urzędu Gminy w Bodzechowie, Jarosław Dębicki. O występujących podtopieniach w Denkówku informowaliśmy Wody Polskie. Odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Wód Polskich, wykonawcy, gminy Bodzechów, a także radna gminy Bodzechów Monika Niedbała oraz mieszkańcy. W trakcie budowy obwodnicy zdarzyło się, że nie było odpływu. Zostało to przez wykonawcę obwodnicy poprawione. Woda zeszła. Odwodnienie jest wykonane. Woda jest kierowana do Jędrzejówki, do której woda schodzi rowami.
Do powstania zastoisk wody dochodzi zawsze po większych opadach deszczu. Ważne jest, aby ta woda szybko zeszła.
Jak zaznacza rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w Kielcach Małgorzata Pawelec – Buras, teren, na którym planowana była inwestycja, był podmokły już przed budową drogi. -Sami mieszkańcy niejednokrotnie przyznawali, że po ulewnych deszczach na tych obszarach utrzymywała się woda, dlatego wykonawca projektując drogę uwzględnił w dokumentacji warunki terenowe projektując adekwatne do nich rozwiązania związane z odwodnieniem drogi (rowy, przepusty, uregulowane cieki wodne)- podkreśla M. Pawelec- Buras. Projekt został opracowany zgodnie z decyzją środowiskową i uzyskanymi pozwoleniami wodnoprawnymi. Inwestycja została zrealizowana zgodnie z projektem i wydaną na jego podstawie decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. W kwietniu br. wydana został decyzja o pozwoleniu na użytkowanie drogi. Zgodnie z przepisami urządzenia służące odwodnieniu drogi nie mają na celu odwodnienia innych terenów przyległych, które w tym przypadku już przed realizacją inwestycji były podmokłe. Jednakże mając na uwadze sygnały mieszkańców, pomimo iż droga została wykonana zgodnie z projektem i wymaganymi decyzjami, zaleciliśmy wykonawcy ponowne sprawdzenie wpływu inwestycji na tereny przyległe. Na tym etapie nie wykluczamy możliwości podjęcia działań w celu poprawy systemu odwodnienia.
-Zgodnie z informacją uzyskaną od inwestora tj. GDDKiA Oddział w Kielcach inwestycja pn. „Budowa obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego DK9” została zakończona w kwietniu 2024 r. Decyzją z dnia 14 kwietnia 2021 r. Dyrektora Zarządu Zlewni w Radomiu udzielono pozwolenia wodno-prawnego na : likwidację istniejących rowów przydrożnych , wykonanie rowów przydrożnych trawiastych wraz z przepustami pod zjazdami oraz wykonaniem wylotów z przykanalików Dn200mm, wykonanie wylotów kanalizacji deszczowej, prowadzenie przez wody powierzchniowe płynące cieku Dopływ spod Rzuchowa (Jędrzejówki) obiektów mostowych, prowadzenie przez wody powierzchniowe płynące z cieku Dopływ spod Rzuchowa przewodów teletechnicznych w rurach osłonowych, kształtowanie nowych koryt- przełożenie cieku Dopływ spod Rzuchowa - informuje Anna Truszczyńska, rzecznik prasowy, kierownik Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Decyzja Wójta Gminy Bodzechów z dnia 6 września 2017 r o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego stanowiła załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia wodno-prawnego. PGW Wody Polskie nie było organem odpowiedzialnym za wydanie decyzji środowiskowej, W decyzji pozwolenia wodno-prawnego inwestor GDDKiA Oddział Kielce jest zobowiązany m.in. do ponoszenia kosztów ewentualnych szkód powstałych u osób trzecich w związku z wykonywanym pozwoleniem oraz do utrzymywania dwa razy w roku w należytym stanie technicznym koryta cieku Dopływ spod Rzuchowa (Jędrzejówka) poprzez wykaszanie i odmulanie dna oraz usuwanie zanieczyszczeń utrudniających swobodny przepływ wód na odcinku od km 4+040 do km 4+310 oraz od km 5+025 do km 5+196. Ponadto PGW Wody Polskie podejmuje następujące działania na tym terenie: ujęliśmy prace konserwacyjne Dopływu spod Rzuchowa (Jędrzejówkę) do projektu budżetu 2025 –2028 koszty o charakterze bieżącym na 2025 oraz 2028 rok. Zgłosiliśmy Dopływ spod Rzuchowa (Jędrzejówkę) do planu prac utrzymaniowych na 2024 rok. Nadzór Wodny w Ostrowcu Świętokrzyskim posiada Decyzję RDOŚ z dnia 19.01.2023 r. na niszczenie tam bobrowych na w/w cieku obowiązującą do 31.12.2024 r. Nadzór Wodny uzyskał pisemną zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach z dnia 19.04.2024 r. niewnoszącą sprzeciwu w trybie art. 118 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wobec planowanych prac konserwacyjnych Dopływu spod Rzuchowa w km 0+000 – 6+400 na terenie gminy Bodzechów - z zachowaniem wytycznych z Katalogu Dobrych Praktyk, na okres do maja 2026 r.
W czerwcu 2024 r., jak podkreśla Anna Truszczyńska z PGW Wody Polskie, Zespół Wsparcia Technicznego udrożnił koryta odcinkowo na terenie Bodzechowa i Goździelina, gm. Bodzechów. -Planujemy również prace konserwacyjne w bieżącym roku na wybranych odcinkach przedmiotowego cieku w miejscowościach Denkówek i Bodzechów, gm. Bodzechów, poprawiające drożność koryta cieku. Sprawa występujących
podtopień w miejscowości Denkówek jest na bieżąco analizowana przez PGW Wody Polskie. Odbyły się dwie wizje w terenie w trakcie realizacji
inwestycji. Pierwsza w styczniu 2024 r. z udziałem przedstawicieli inwestora GDDKiA Oddział w Kielcach, Urzędu Gminy Bodzechów, mieszkańców oraz po zakończeniu inwestycji w czerwcu 2024. z udziałem przedstawicieli inwestora GDDKiA Oddział w Kielcach. Należy mieć również na uwadze fakt, iż ciek płynie przez tereny rolne, jak również przez obszary zurbanizowane, gdzie ze względu na położenie blisko posesji przy występujących w ostatnim czasie nagłych, ulewnych deszczach mogą występować lokalne podtopienia.
Madzia17:23, 04.07.2024
0 0
z artykulu wynika ze wszystko jest ok