Cepelia i twórczość ludowa w Pałacu Wielopolskich

Staraniem Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach możemy podziwiać wystawę Cepeliowska Tkanina Artystyczna, na której prezentowane są tkaniny artystyczne ? kilimy, sumaki i gobeliny najbardziej znanych polskich spółdzielni i twórców. Podczas wernisażu odbył się pokaz tkania w wykonaniu Marii Kopańskiej oraz Zofii Kogut z cepeliowskiej sekcji rękodzieła. Tkactwo, osadzone w tradycji ludowej, to znak rozpoznawalny Cepelii w całym świecie.
Cepelia działa od 60 lat. Wspiera twórczość ludową i rękodzieło artystyczne w rozmaitych form sztuki dekoracyjnej. Współpracuje ze środowiskami profesjonalnych twórców, kształtując w swoich spółdzielniach wzornictwo na wszystkich etapach jego realizacji.
Na wystawie uwagę zwraca kilim, jako charakterystyczny wytwór polskiej sztuki, pochodzący m.in. z Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych oraz gobelin cepeliowski. Tematami tkanin są mity, bajki, epizody historyczne, a bohaterem człowiek.
Wystawa czynna będzie do 26 listopada. Zapraszamy do jej obejrzenia!

Czas trwania oferty: od 01.10.2017 do 26.11.2017 Rezerwacja terminu zajęć (z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem): tel. 41 265 36 51 lub edukacja@muzeumostrowiec.pl Cennik: Bilet normalny - 5 zł Bilet ulgowy - 3 zł Lekcja muzealna - 5 zł Bilet łączony (zwiedzanie + warsztaty) - 10 zł
Czas trwania oferty: od 01.10.2017 do 26.11.2017
Rezerwacja terminu zajęć (z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem): tel. 41 265 36 51 lub edukacja@muzeumostrowiec.pl
Cennik:
Bilet normalny – 5 zł
Bilet ulgowy – 3 zł
Lekcja muzealna – 5 zł
Bilet łączony (zwiedzanie + warsztaty) – 10 zł

Wystawie Cepeliowska Tkanina Artystyczna towarzyszą zajęcia edukacyjne „Co tam pleciesz?”, nawiązujące do techniki wytwarzania tkanin prezentowanych na wystawie.
Podczas zajęć edukacyjnych, realizowanych na wystawie czasowej, wyjaśnimy czym, jest kilim, gobelin i sumak? Dowiemy się co to krosno, osnowa, kim jest tkacz i dlaczego musi on pilnować , aby nie stracić wątku?
Nie zabraknie oczywiście zajęć praktycznych, realizowanych od poniedziałku do piątku, podczas których uczestnicy – inspirując się wystawą – własnoręcznie wykonają miniaturę tkacką. Lekcję poprowadzi Agnieszka Barańska, z Działu Edukacji Muzuem.
Oferta obejmuje wstęp na wystawę, udział w zajęciach edukacyjnych i materiały do zajęć warsztatowych. Skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym (klasa ?0?) oraz uczniów szkół podstawowych.
Oferujemy również lekcję muzealną, podczas której Panie Maria Kopańska i Zofia Kogut z Sekcji Rękodzieła w Szewnie, zaprezentują tkanie na krośnie, podczas którego opowiedzą o różnych ciekawostkach związanych z tkactwem. Lekcja muzealna będzie realizowana w każdy piątek, po uprzednim zgłoszeniu grupy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *