Wszystkie drogi? ? historie Żydów ocalonych z zagłady

Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki i Muzeum Żydowskie Galicja zapraszają na otwarcie wystawy ?Wszystkie drogi? ? historie Żydów ocalonych z Zagłady?, której wernisaż odbędzie się 7 października, o godz. 18, w Centrum Aktywności Obywatelskiej, ul. Sienkiewicza 70. Wystawa prezentowana będzie do 18 października.
Wszystkie drogi wiodły do śmierci? pisała tuż po II wojnie światowej Rajzla Żychlińska, wybitna żydowska poetka, w pełnym goryczy wierszu ?Bóg zakrył swoją twarz?. Jej słowa brzmią niezwykle prawdziwie w odniesieniu do ponad 3 milionów polskich Żydów, spośród których Zagładę przeżyło zaledwie 10 procent.
Nawiązując do słynnego utworu Żychlińskiej, wystawa ?Wszystkie drogi?? ? historie Żydów ocalonych z Zagłady stara się jednak pokazać te drogi, które wiodły nie do śmierci, lecz do ocalenia. Na przykładzie losów siedemnastu osób pochodzących z terenów dawnej Galicji, które przeżyły Holokaust, zaprezentowano różne drogi przetrwania i opisano dramatyczne decyzje i niebezpieczeństwa, z którymi każda z tych osób musiała się zmierzyć.
Wystawa Wszystkie drogi? ? historie Żydów ocalonych z Zagłady została stworzona jako ekspozycja edukacyjna. Jej celem jest ukazanie różnych dróg przetrwania i przekazanie jak najszerszemu gronu odbiorców niezwykłego przesłania ocalonych z Zagłady.
Wystawa jest pierwszym wydarzeniem w ramach „Mobilnej Przestrzeni Kultury”

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *