“Tadeusz Kurek – 60 lat pracy twórczej”

Wernisaż: 14 października 2017 r., godzina 14.00


BWA Ostrowiec
al. 3 Maja 6 (III p.)

02.PapieżTADEUSZ KUREK
Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu, specjalność malarstwo oraz na Wydziale Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie – specjalność rzeźba. Był wieloletnim prezesem grupy artystycznej „Grupa 10”. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa, rzeźby i projektowania wnętrz.

DzieckoJarosław Górczyński

1993 Stara Huta Ostrowiec

Wystawy indywidualne w kraju i za granicą (ponad pięćdziesiąt). Wystawy zbiorowe (ponad siedemdziesiąt) w kraju i za granicą, m.in. w: Australii, Austrii, Brazylii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Kandzie i USA.
Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim za całokształt twórczości artystycznej. Otrzymał: nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medal Polonii Semper Fidelis.

O Tadeuszu Kurku:
Dr Janusz Popławski: „[…]Tadeusz Kurek jest oczywiście twórcą obrazów olejnych, ale w jego twórczości  prym wiedzie zdecydowanie malarstwo akwarelowe. Tematami jego prac bywały m.in. portret, obiekty architektoniczne, zabytki, ale na szczególne wyróżnienie zasługują prace pejzażowe. Najtrafniej i krótko twórczość akwarelową Jubilata podsumował redaktor naczelny „Przemian”

Tadeusz Wiącek: (…) Domeną jego twórczości jest przede wszystkim akwarela, jedna z najtrudniejszych technik malarskich, wymagająca szybkich, zdecydowanych i bezbłędnych pociągnięć pędzla. W tej technice jest artysta prawdziwym mistrzem. Wypada dodać, że inspiracją było nie tylko Zakopane. Malował swe akwarele w Grecji, Bułgarii, Czechosłowacji, na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście i swemu miastu poświęcił także akwarelowy cykl widoków. […]”
Dr Marek Świeca: „[…]W kulturze każdego kraju są obiekty, zabytki czy krajobrazy godne poznania, przeżycia i zapamiętania. Dzięki obcowaniu z pracami plastycznymi Tadeusza Kurka Polacy tak w kraju, jak też na emigracji powiększają swoją historyczną, moralną i społeczną wiedzę, wyobraźnię.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

rzezba1

Print Friendly, PDF & Email

One thought on ““Tadeusz Kurek – 60 lat pracy twórczej”

  • 12 października 2017 at 04:48
    Permalink

    Najserdeczniejsze życzenia z okazji jubileuszu i dużo, dużo sił i pomysłów na następne lata życzy Halina Czajkowska

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *