Czerwone wino ? jak wpływa na serce?

Gdyby czerwone wino było dostępne jedynie na receptę, można przypuszczać, że wielu lekarzy z czystym sumieniem poleciłoby je swoim pacjentom. Trunek doskonale wpływa na serce, opóźnia działanie wolnych rodników oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi. Dlaczego warto pić czerwone wino każdego dnia?

Trunek skuteczniejszy niż lekarstwa
Czerwone wino na serce polecane jest od lat. Flawonoidy zawarte w alkoholu chronią przed zawałem serca, zakrzepami i udarem mózgu. Resweratrol i kwercetyna wykazują natomiast działanie ochronne DNA oraz niszczą wolne rodniki, które są przyczyną choroby wieńcowej. Ponadto w winie znajduje się kwas acetylosalicylowy, rozrzedzający krew i zmniejszający ryzyko zawału serca. Z tego powodu zaleca się wino na serce w ramach profilaktyki zawału ? można przeczytać o tym między innymi na http://dbamoserce.pl/alkohol-a-serce-czerwone-wino-rzeczywiscie-dobre-dla-serca/.

W czerwonym winie można znaleźć także potas ? trunek gronowy jest jego znakomitym źródłem. Potas reguluje ciśnienie krwi, zapobiegając nadciśnieniu. Ponadto alkohol rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa średnicę tętnic, co ma pozytywny wpływ na odżywienie mięśnia sercowego. Picie wina jest też sposobem na odstresowanie się, dzięki czemu ryzyko zawału serca maleje.

Wino na serce ? jak je wybrać i jak często pić?
Aby wino wykazywało pozytywne skutki dla serca, powinno się pamiętać o kilku zasadach. Najzdrowsze dla mięśnia sercowego i układu krążenia jest wino czerwone wytrawne. Ten typ wina zawiera najwięcej antyoksydantów i flawonoidów, a jednocześnie jest w nim najmniej cukru, który może przyczynić się do zachorowania na cukrzycę. Wino czerwone powinno się pić codziennie, jednak w ilości nie większej niż 1-2 lampki. Wypijanie większej ilości trunku jednorazowo przynosi więcej szkody niż pożytku ? silnie obciąża trzustkę, wątrobę i zmniejsza wchłanianie witaminy D, podnosząc ryzyko osteoporozy.

Z picia wina na serce bezwzględnie powinny zrezygnować kobiety w ciąży lub karmiące piersią, alergicy, chorzy na cukrzycę oraz osoby z niewydolnością wątroby. Przeciwwskazaniem do sięgania po czerwone wino jest również astma. Dodatkowo powinno się pamiętać o tym, że z picia wina na serce należy zrezygnować, jeżeli zaczyna się pić coraz więcej lub gdy w przeszłości miało się problemy z nadużywaniem alkoholu. Ponadto niekiedy nie można sięgać po gronowy trunek z powodu stosowania leków, których nie można łączyć z napojami alkoholowymi ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *