Ostrowieckie Biegi Niepodległości 2017

Już tylko trzy tygodnie pozostały do ostatniego i zarazem największego wydarzenia biegowego 2017 roku w naszym regionie. Ostrowieckie Biegi Niepodległości odbędą się 11 listopada, a więc dokładnie w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pobiegną Tomasz Żelazowski, Tadeusz Krawiec i Krystian Kanarski
Głównym punktem Ostrowieckich Biegów Niepodległości tradycyjnie będzie bieg główny na dystansie 10 km, poprowadzony ulicami miasta. Start i meta w tym roku usytuowane zostały na terenie Zespołu Obiektów Sportowych KSZO przy ul. Świętokrzyskiej 11, a bieg główny ruszy punktualnie o godzinie 13 z płyty stadionu., a na starcie staną m.in. byli piłkarze ostrowieckiego klubu ? Tomasz Żelazowski, Tadeusz Krawiec i Krystian Kanarski.
Wspólnie z biegaczami na 5-kilometrową trasę wyjdą uczestnicy marszu nordic walking. Organizatorzy zdecydowali, że w marszu można wziąć udział na dwa sposoby ? wnosząc opłatę startową, w ramach której otrzyma się atrakcyjny pakiet startowy (okazjonalną torbę i koszulkę techniczną z logo imprezy, napój izotoniczny oraz gadżety od partnerów) lub za darmo – bez opłaty startowej, ale też bez pakietu startowego.
Rekordowa frekwencja
Przypomnijmy, że zapisy prowadzone są na stronie www.ostrowiecbiega.pl, opłata startowa do 9 listopada wynosić będzie 40zł (w dniu imprezy ? 50 zł).
Zapisy do biegu głównego (10 km) i marszu nordic walking (5 km) trwają od 24 sierpnia. Śmiało można już zaryzykować stwierdzenie, że będzie to bieg rekordowy, gdyż już zapisało się i opłaciło start ponad dwieście osób, a ubiegłoroczny rekord wynosi 239 uczestników.
Mistrzostwa mundurowych
Tegoroczny bieg główny będzie szczególny z jeszcze jednego powodu. W ramach Ostrowieckich Biegów Niepodległości 2017 odbędą się bowiem I Otwarte Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Służb Mundurowych w Biegu Ulicznym na 10km. W tej dodatkowej rywalizacji mogą wziąć udział pracownicy Zawodowej i Ochotniczej Staży Pożarnej, Policji, Służby Leśnej, Wojska, Służby Celno-Skarbowej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straż Miejskiej i Gminnej, Służby Więziennej, Służby Ochrony Kolei i innych. Patronat nad imprezą objęli Przewodniczący Zarządu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Kielcach Jerzy Kaniewski, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach st. bryg. Adam Czajka oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Adam Podsiadło. Biegacze biorący udział w klasyfikacji mundurowej mogą też walczyć na równi z innymi uczestnikami biegu głównego w walce o nagrody finansowe w rywalizacji open oraz licznych kategoriach wiekowych. Jest o co walczyć, bo pula nagród wynosi 8 tysięcy złotych, a najszybszy mężczyzna i najszybsza kobieta Ostrowieckich Biegów Niepodległości 2017 otrzymają po 700 zł.
Piotr Dasios i Tomasz Walerowicz prelegentami
Od godziny 14.30, a więc chwilę po zamknięciu trasy biegu głównego i marszu nordic walking organizatorzy imprezy zapraszają wszystkich uczestników w miejsce dekoracji, a więc do Hali Sportowo ? Widowiskowej. Czas oczekiwania na odczytanie wyników i wręczania nagród, który potrwa około godziny, wypełniony zostanie w bardzo ciekawy sposób? w ramach panelu dyskusyjnego z zaproszonymi gośćmi.
?Pogadajmy o bieganiu?, bo taką roboczą nazwę otrzymał ten punkt imprezy, rozpocznie się od wykładu ostrowieckiego maratończyka i prezesa miejscowego klubu ? KS KSZO, Piotra Dasiosa. Jak sam mówi o sobie, jest biegaczem, który od trzech lat próbuje udowodnić, że aktywny tryb życia można rozpocząć w każdym wieku, nawet po pięćdziesiątce. I jak na 50-latka poprzeczkę zawiesił sobie dość wysoko, bo sięga ona zdobycia Korony Maratonów Ziemi! By to zrealizować, należy ukończyć bieg na pełnym dystansie maratonu na każdym kontynencie. Do dziś udało się to około 530 biegaczom z całego świata, w tym 17 Polakom (4 kobiety). Swój ambitny cel Piotr Dasios zaczął wprowadzać w życie w  2016 roku, zaliczając 6 Jerusalem Winner Marathon (Azja) i 29 Rock ?N? Roll Lisbon Marathon  (Europa). W 2017 roku dołożył udział w 28 Marathon International de Marrakech (Afryka) i Blackmores Sydney Marathon (Australia).
Kolejnego prelegenta spotkania z biegaczami nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba, bo jest nim ?profesor? biegów długodystansowych ? ostrowczanin z pochodzenia ? Tomasz Walerowicz. Dwa razy z rzędu wygrywał polską edycję biegu Wings for Life World Run w Poznaniu, a w tym roku osiągnął też piąty najlepszy wynik na świecie! Przed rokiem był o krok od podium w Mistrzostwach Świata IAU w biegu na 100 km! Morderczy wyścig ukończył w czasie 6:37:23, niespełna dwie minuty za brązowym medalistą.
Rywalizacja przedszkolaków i uczniów
Już od godziny 10 na terenie Zespołu Obiektów Sportowych KSZO trwać będą też biegi dla dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych. Najmłodszych oczywiście nie obowiązuje opłata startowa. Zapisy grupowe prowadzone są w szkołach. Co roku bierze w nich udział kilkaset uczniów szkół z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *