Trener Adam Grabowski jakiego nie znacie?

ADAM GRABOWSKI – trener naszych siatkarek KSZO był gościem ?Spotkania z wybitnymi postaciami świata sportu? w ostrowieckiej Szkole Mistrzostwa Sportowego. Nasz szkoleniowiec wcześniej prowadził drużyny KS Pałac Bydgoszcz, Budowlani Łódź, Atom Trefl Sopot, Szóstka Biłgoraj, KPSK Stal Mielec i PTPS Piła. W latach 2009 – 2011 Adam Grabowski był asystentem Jerzego Matlaka w żeńskiej reprezentacji Polski i wraz z nią zdobył III miejsce podczas Mistrzostw Europy w 2009 r. Nasz szkoleniowiec po spotkaniu z młodzieżą złożył autograf na specjalnej tablicy i otrzymał koszulkę SMS z nr 70. Co powiedział o sobie młodzieży podczas rozmowy, którą prowadziła dyrektor szkoły Anna Trojanowska?

DSC_1635
DLACZEGO WYBRAŁEM SIATKÓWKĘ? -Jako młody chłopak w szkole podstawowej grałem praktycznie we wszystko, zwłaszcza w piłkę nożną. W wieku 15 lat, z racji słusznego wzrostu, kumple ściągnęli mnie na zajęcia siatkarskie. Zostałem po dwóch latach mistrzem Polski kadetów z zespołem Szczecina. Później, nabawiłem się kontuzji, wróciłem do Piły, byłem zdeterminowany i ukończyłem szkołę średnią i AWF, zostając w sporcie w zupełnie innej roli. Musiałem podjąć trudną decyzję i jej się nie bałem?
CO ZMIENIŁBYM Z CZASÓW MOJEJ MŁODOŚCI? – Wspominając czasy gry w zespołach młodzieżowych, gdybym mógł cofnąć czas, bardzo wiele bym zmienił w swoim życiu. Na pewno bardziej przykładałbym się do nauki. W szkole średniej nie byłem za dobrym uczniem. Mieliśmy zdobywać medale, stawiano nam więc głównie cele sportowe i realizując je w wieku 17-18 lat, na dodatek mieszkając w internacie, nie musieliśmy się martwić przejściem z klasy do klasy. To było złe, dziś to tak oceniam, zwłaszcza z perspektywy czasu. Nie powiem, byśmy mieli łatwo, ale w gronie rówieśników wspieraliśmy się. Były momenty zwątpienia, ale towarzyszyło nam zacięcie do
rywalizacji i doskonalenia się. Każdy miał swój cel, na pewno w wieku 17-18 lat nie myślałem o zostaniu trenerem?

DSC_1631
W DOMU BYWAM? -Od wielu, wielu lat w domu bywam jedynie gościem. Nie oglądam wspólnie z najbliższymi meczów siatkarskich. Tłumaczę żonie, że będąc poza domem po prostu pracuję. Dla przyjemności oglądam za to mecze piłki nożnej.
15 LAT WSPÓŁPRACY Z TRENEREM MATLAKIEM. – Noszę ze sobą brzemię bycia człowiekiem trenera Jerzego Matlaka. Od niego nauczyłem się, że jak będę o coś prosić, to nic nie załatwię. Muszę tego czegoś żądać. Ta dewiza pomaga mi do dziś w pracy. Oczywiście, wspaniale było pracować z prowadzoną przez niego reprezentacją, która w 2009 sięgnęła po brązowy medal mistrzostw Europy. Sukces nie przyszedł łatwo. W pierwszym meczu grupowym męczyliśmy się z Hiszpanią, z która wygraliśmy
zaledwie 3:2. Później ulegliśmy Holandii 0:3, ale za to łatwo ograliśmy Chorwatki. Nie mieliśmy pojęcia, w jakiej faktycznej dyspozycji jest drużyna. W boju o wejście do czwórki sprawiliśmy jednak niespodziankę ogrywając wielką Rosję, wtedy mistrza świata oraz po mękach i nerwach Bułgarię. W półfinale znów ulegliśmy Holandii, a przed walką o brąz zespół tak się zmobilizował, głownie z powodu choroby żony trenera Matlaka, że wiedzieliśmy, że medal mamy pewny.
NAJWAŻNIEJSZY BYŁ OKRES PRACY W SOPOCIE. Najmilej wspominam okres pracy w Pile, z którą zdobyłem pierwsze mistrzostwo Polski, pierwszy Puchar Polski i pierwszy start w Lidze Mistrzów. Największy wpływ na moją pracę miał jednak okres pobytu w Trefl u Sopot, z którym wiążą się najsilniejsze przeżycia. Zadebiutowałem wówczas na ławce trenerskiej jako pierwszy trener i od razu zdobyłem mistrzostwo Polski, pokonując w decydujących, wielce dramatycznych bojach MKS Dąbrowę Górniczą, której kibice mieli już koszulki z napisem: mistrz Polski!.

DSC_1629
JESTEM IMPULSYWNYM TRENEREM. -Pracy w Sopocie towarzyszył mi stres nie do opowiedzenia. Nauczyłem się już, że trudniej go opanować grając o utrzymanie się w lidze, aniżeli grając o medale. Grając o wyższe cele najczęściej ma się inny zespół, pracuje się na innym poziomie, inaczej dociera się do zawodniczek, inny jest odbiór
i wykonawstwo. Grając na niższym poziomie inna jest specyfika pracy i stresu. Trzeba się skupić na ?dużych rzeczach?, które muszą funkcjonować. Z kolei, aby uchronić zespół przed stresem trzeba wiedzieć, jakie ma się w kadrze zawodniczki. Poznaje się je w trakcie okresu przygotowawczego. Jedne wolą, jak się je uaktywnia krzykiem, inne preferują spokojną wymianę spostrzeżeń tego, co się dzieje na boisku. Dla mnie liczy się to, jak funkcjonuje grupa, a nie jakie osiągi mają poszczególne zawodniczki. W tej kwestii ważna jest intuicja w poszukiwaniu dróg do konsolidacji drużyny. Nie jest to łatwe, bo kobiety potrafią zaskakiwać, zarówno in plus, jak i in minus.
DLACZEGO SIATKÓWKA KOBIECA? -Zdecydował o tym czysty przypadek. Okazało się, że nie znaleziono dla mnie w klubie zajęć z chłopakami, a vacat jest na miejsce pracy z dziewczętami. Warunki finansowe mnie satysfakcjonowały i w ten sposób w wieku 20 paru lat, będąc świeżo po studiach i wojsku, zdecydowałem o swojej przyszłości. Po pierwszym roku pracy z uczennicami V-VI klasy znalazłem się na ławce trenerskiej pierwszego zespołu. To też był przypadek, bo mój nauczyciel ze studiów, u którego robiłem specjalizację, akurat objął w Pile funkcję pierwszego trenera, a że dobrze się znaliśmy, to postanowił włączyć mnie do sztabu szkoleniowego. Przyznam się, że najmilej wspominam pracę z najmłodszymi siatkarkami, bo przy nich poziom mojego chciejstwa napędza mnie do wytężonej pracy. Z drugiej strony, jeśli trenerowi bardziej się chce pracować od zawodników, to jest to patologia. Zawodnik musi pamiętać o tym, że na treningu się nie odpoczywa.

DSC_1632
MOJE MOTTO. -Mottem mojej pracy jest sentencja jednego z holenderskich trenerów, który uważa, że sukces jest spokojem ducha płynącego z samozadowolenia z osiągnięcia najwyższego wysiłku, jaki mogłem osiągnąć. Można wtedy stanąć rano przed lustrem i powiedzieć sobie, że dałem z siebie maksa? Wtedy możemy mówić o sportowym sukcesie. Nie mówię tu o wygranych, bo na nie składa się zbyt wiele czynników. W siatkówce np. ważna jest odpowiedzialność za to, co się robi na boisku
w wymiarze całej drużyny. Tak naprawdę, to czy ktoś zdobywa mistrzostwo województwa, Polski, czy świata, ma drugorzędne znaczenie. Ważne, by z tego, co się robi, mieć frajdę.
NIE MAM ŻADNYCH RYTUAŁÓW. -Każda grupa zawodniczek, z którą pracowałem przez 20 lat w siatkarskiej ekstraklasie, jest inna. Każda z nich miała swoje przedmeczowe rytuały, które oczywiście szanowałem. Ja należę do tych trenerów, którzy np. nie lubią wchodzić do szatni, chyba że ma to pomóc drużynie.
MOJA GŁÓWNA WADA. -Moją wadą jest to, że potrafię przyznawać się do błędów. Jest grono trenerów, którzy nigdy tego nie czynią i o dziwo, mimo iż oszukują innych kreując się na nieomylnych, na takiej strategii wygrywają. Każdy trener ma pomysł na prowadzenie, a ocenia się go po skuteczności, czyli wynikach w pracy.
SIATKÓWKA SIĘ ZMIENIA. ?Jak zdobywaliśmy mistrzostwo Polski kadetów, to ze wzrostem ponad 180 cm byłem jednym z najważniejszych. Ostatnio widziałem mistrzów kraju, którzy mierzyli już 203-207 cm wzrostu. Pod tym względem siatkówka więc się zmienia, choć z pewnością moje pokolenie było bardziej wszechstronne i ogólnie bardziej wysportowane.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *