?Tarzan ? ułan z Zawichostu? – kielecka i ostrowiecka premiera (zdjęcia)

W dniu 3 grudnia, o godz. 15, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach przy ul. ks. Piotra Ściennego 2, odbędzie się premiera, kręconego pod patronatem medialnym ?Gazety Ostrowieckiej?, filmu dokumentalno -fabularyzowanego pt. ?Tarzan – ułan z Zawichostu?, na którą zapraszamy wraz z jego producentami, czyli Fundacją Odzyskajmy Naszą Historię oraz Stowarzyszeniem Ostrowieccy Patrioci. Premierę uświetni koncert zespołu Forteca. Wstęp wolny.

Zdjęcia z planu filmowego

Film ?Tarzan ? ułan z Zawichostu? to przedsięwzięcie, które ma za zadanie rozpowszechnić postać Tomasza Wójcika, jednego z najdzielniejszych dowódców partyzanckich na ziemi świętokrzyskiej. Premiera filmu odbędzie się 16 grudnia, w Galerii Fotografi i MCK. Film współfinansowali: Polska Spółka Gazownictwa, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. Patronat dał senator prof. Jan Żaryn, a wsparcia udzielili: Forteca, Narodowe Siły Zbrojne, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chicago oraz Okręg Świętokrzyski ZŻ NSZ. Pomoc w obsłudze planu, przy zdjęciach rekonstrukcyjnych i budowie obozowiska zapewnili członkowie Ostrowieckich Patriotów, którzy dla ekipy filmowej zadbali również o wyżywienie.
Scenariusz napisali i w filmie zagrali ostrowczanie

Scenariusz do filmu powstał w czerwcu 2016 r. Jego autorami są zafascynowani postacią legendarnego Tarzana: Katarzyna Ślusarz i Kamil Stańczyk, oboje członkowie Stowarzyszenia ?Ostrowieccy Patrioci?. Na planie obok Kamila wystąpił także prezes Ostrowieckich Patriotów, Michał Ślusarz.
Reżyserem filmu jest Sławomir Mazur, znany już z produkcji filmów o oddziale Jana Piwnika ?Ponurego?. Jego ostatnie filmy to ?Fotografista? i ?Ostatni żołnierze Ponurego?. Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię w swojej działalności producenckiej ma już za sobą film ?Bitwa pod Rząbcem ? historia prawdziwa?, którego projekcja odbyła się chociażby podczas ostrowieckiego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Film odbił się pozytywnym echem w całej Polsce.
23231572_294961734344423_6412973922713221041_nLegendarny bohater
Katarzyna Ślusarz pasjami i godzinami potrafi opowiadać o wachmistrzu Tomaszu Wójciku ?Tarzanie?.
-Urodził się w 1908 r. w Zawichoście nad Wisłą ? mówi. -Służbę wojskową odbywał w 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Suwałkach. Przyjął partyzancki pseudonim ?Tarzan? od imienia swojego ulubionego konia. Od początku wojny działał w partyzantce, w latach 1939 -1943 był dowódcą Placówki ZWZ-AK w Zawichoście. Następnie wstąpił do utworzonych Narodowych Sił Zbrojnych. W wyniku umowy por. cc. Jana Piwnika ?Ponurego? i rtm. cc. Leonarda Zub -Zdanowicza ?Zęba? z NSZ oddział ?Tarzana? 8 września 1943 r. podporządkował się i wszedł w skład Zgrupowań Partyzanckich AK ?Ponury?.
K. Ślusarz podkreśla, że najsłynniejszą akcją oddziału ?Tarzana? było zlikwidowanie ośmiu ofi cerów i żołnierzy Wermachtu, w tym gen. por. Kurta Rennera. Miało to miejsce 26 sierpnia 1943 r. Dzień wcześniej, w drodze na Wykus, na trasie Ożarów ? Ćmielów, ?Tarzan? otrzymał informację, że w ich pobliże dociera niemiecki konwój wiozący do więzienia w Ostrowcu Świętokrzyskim 14 Polaków aresztowanych przez gestapo w Ożarowie. ?Tarzan? postanowił zorganizować zasadzkę i odbić uwięzionych rodaków. Jednak Niemcy zmienili plany i transport został skierowany inną drogą. Partyzanci szykowali się już do wymarszu, gdy usłyszeli nadjeżdżające samochody. Jeden z partyzantów, ?Urwis? przebrany za żandarma zatrzymał samochody, ale Niemcy otworzyli ogień. ?Tarzan? przeskoczył przez szosę, a od jego serii w końcu generał zginął. Łupem partyzantów padła broń i ważne dokumenty.
-8 września 1943 r. ?Tarzan? zameldował się ?Ponuremu? na Wykusie wraz ze swoim 30- osobowym oddziałem w zdobycznym mundurze niemieckiego generała ? mówi Kasia. -7 lipca 1944 r. oddział ?Tarzana? został znienacka zaatakowany przez znaczne siły niemieckie, śmierć poniosło 37 partyzantów, a czterem udało się zbiec. Załamany Wójcik nigdy nie przebaczył sobie, że nie było go przy oddziale. Po wybuchu Powstania Warszawskiego udał się do stolicy, gdzie walczył aż do jego zakończenia w 2 Pułku Piechoty Legionów AK. Ukrywał się przed agenturą UB. Udało mu się w końcu wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Zginął tragicznie 8 lipca 1951 r. w Chicago. Istnieje kilka teorii na ten temat? Według jednej z wersji popełnił samobójstwo z powodu nieszczęśliwej miłości, jednak zdaniem Cezarego Chlebowskiego ?Tarzan? miał zginąć, ugodzony nożem w brzuch, w czasie kąpieli w jeziorze Michigan?

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *