Zapomniane ludobójstwo

O zapomnianej zbrodni, jaką była operacja antypolska NKWD z lat 1937-1938, opowiadał w Ostrowcu Świętokrzyskim socjolog i historyk, dr Tomasz Sommer.
Podczas spotkania z mieszkańcami w Domu Parafialnym Michael, oprócz dyskusji wyświetlono przedpremierowo film ?Rozstrzelać Polaków?.
-Praca nad dokumentem trwała półtora roku. Odwiedziłem najważniejsze miejsca pochówku ofiar tej zbrodni – Syberię, Ukrainę i Białoruś. Całą historią tego ludobójstwa zajmuję się od ponad 10 lat – wyjaśnił autor.
W tym roku mija 80. rocznica rozpoczęcia tej największej zbrodni rosyjskiej popełnionej na Polakach.
Według dokumentów NKWD skazano niemal 140 tys. osób, z tego zamordowano bezpośrednio 111.091 Polaków, a ponad 28 tys. skazano na pobyt w łagrach. Wyroki wykonywano natychmiast. Masowo deportowano Polaków zamieszkujących Ukraińską SRR i Białoruską SRR, m.in. do Kazachstanu, na Syberię, w rejony Charkowa i Dniepropetrowska. Łączna liczba deportowanych Polaków wyniosła ponad 100 tys.
Spotkanie inaugurowało również współpracę ostrowieckiego Klubu Gazety Polskiej z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej z Kielc.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *