Młodzież stawia na pszczoły

Indeks na KUL, sprzęt komputerowy, zestawy startowe uli, udział w Międzynarodowych Zawodach Młodych Pszczelarzy w Francji i książki tematyczne to nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie ?Bliżej pszczół? dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs organizowany jest przez Fundację Rozwoju KUL oraz Instytut Architektury Krajobrazu na Wydziale Matematyki, Informatyki   i Architektury Krajobrazu KUL oraz Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli.
Finał Konkursu odbędzie się 22 marca 2018r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Konkurs popularyzuje pszczelarstwo i rolę pszczół w środowisku naturalnym człowieka ale również uświadamia młodzież o znaczeniu produktów pszczelich dla zdrowia. Każdy uczestnik konkursu otrzyma upominek, którym będą np. nasiona roślin miododajnych do wyhodowania  we własnej przestrzeni, album lub kamionka z miodem, który pochodzi z miejskiej pasieki prowadzonej przez KUL na jednym z dachów Uniwersytetu? ? mówi Renata Horbaczewska, wiceprezes Fundacji Rozwoju KUL.
Wydarzenie zaplanowane zostało na dwa dni. 23 marca 2018r. odbędzie się konferencja ?Pszczoła w mieście? (wstęp wolny) oraz ogłoszenie wyników Konkursu.
-Podjęte działania, poza edukacją  młodzieży, przyniosą także popularyzację problematyki ochrony pszczół i innych zapylaczy w społeczeństwie. Uczestnictwo w konferencji naukowej pozwoli młodemu człowiekowi spojrzeć na świat pszczół z zupełnie innej strony – mówi Mirosław Worobik, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli.
-Ginięcie pszczół ma niezwykle negatywny wpływ na środowisko naturalne, gdyż pszczoły odgrywają istotną rolę w rozmnażaniu roślin, zarówno gatunków dziko rosnących jak i uprawnych. Ochrona owadów zapylających jest bardzo ważnym elementem działań na rzecz ochrony różnorodności ekologicznej? ? dodaje dr hab. Ewa Trzaskowska, pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu KUL.
To już druga edycja Konkursu. Cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. W etapie szkolnym pierwszej edycji Konkursu wzięło udział ok. 600 uczniów z całej Polski.
Informacje o Konkursie (w tym o sponsorach i patronatach) dostępne są na stronie: www.kul.pl/KULmaUL
Osoba do kontaktu:
Agnieszka Trepka
Fundacja Rozwoju KUL
tel. 81 445 32 35

kulmaul_konkurs_ii

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *