Nieletni – praktycznie bezkrani

Średnio co piąty czyn społecznie niebezpieczny jest popełniany przez osoby nieletnie.
To niezbyt budująca konstatacja, ale z gruntu prawdziwa. Taką rzeczywistość mamy w kraju od lat. Zdaniem wielu, w tym rodzin ofiar, nieletni sprawcy czynów karalnych są praktycznie bezkarni. Za swe czyny nie ponoszą odpowiedzialności zgodnej z poczuciem sprawiedliwości społecznej.
Popisowy numer
W dniu 22 listopada 2017 r., ok. godz. 23.30, w Ostrowcu Świętokrzyskim na jednym z parkingów osiedlowych, ktoś niszczył zaparkowanego tam fiata seicento.
-Przybyły na miejsce patrol drogówki zauważył, jak młody chłopak uderza w samochód drewnianym przedmiotem, wybijając dwie szyby, odrywając dwa lusterka i rozbijając baner reklamowy zamieszczony na dachu pojazdu ?mówi kom. Ewa Libuda, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sprawca na widok policjantów zaczął uciekać w głąb osiedla, ale funkcjonariusze zatrzymali go w klatce schodowej pobliskiego bloku.
Jak się okazało, był to nietrzeźwy 16-latek. Dziarski młodzian trafił nie do aresztu, ale pod opiekę? rodziców. Ciekawe, pod czyją opieka był chwilę wcześniej? Być może
zajmie się nim Sąd dla Nieletnich. Oczywiście dla dobra nieletniego i nas wszystkich.
16-latek kradł w sklepie
W Ostrowcu Świętokrzyskim, w jednym z marketów, obsługa zauważyła sprawcę kradnącego papierosy z gabloty mieszczącej się nad stoiskiem kasowym. Człowiek ten zdążył uciec ze sklepu, zabierając papierosy o wartości 600 złotych.
-Pracownicy marketu przejrzeli monitoring i okazało się, że ten sam nastolatek wcześniej dwukrotnie dokonał kradzieży papierosów, słodyczy i dezodorantu ?mówi kom. Ewa Libuda. Jak się okazało, skradł towar o wartości poniżej 500 zł. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ustalili, że poszukiwaną osobą jest 16- letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego.
W dniu 19 września 2017 r. nastolatek został zatrzymany i przesłuchany. Sprawa ta powinna znaleźć swój finał w Sądzie Rodzinnym i Nieletnich.
Domowi włamywacze
human-2136095_1920Wieczorem 25 sierpnia 2017 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim, nieznani sprawcy włamali się do czasowo niezamieszkałego domu.
-Na miejscu pierwsi byli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ?mówi kom. Ewa Libuda. Pod wskazanym adresem zauważyli czterech młodych chłopców, którzy na ich widok zaczęli uciekać. Od razu zatrzymali 9 i 12- latka. Na posesji zauważyli także 3 nagrzewnice i pokojowy wiatrak, które jak się potem okazało, były przygotowane przez sprawców do wyniesienia. Po jakimś czasie kolejny policyjny patrol na pobliskim osiedlu zatrzymał ich kolegów w wieku 12 i 15 lat. Jak ustalili policjanci, ci sami sprawcy włamali się do tego samego domu w tym samym miesiącu. Skradli telewizor, laptopa, konsolę do gier oraz kombinezon do nurkowania o łącznej wartości 4.400 zł.
Zabrał mu czapkę i telefon
W dniu 4 sierpnia 2017 r., ok. godz. 17, w Ostrowcu Świętokrzyskim w Parku Miejskim, do 14-latka, który przebywał tam z grupą znajomych, podeszło trzech chłopaków wraz z dziewczyną. Jeden z nich od razu zaczepił go i zaczął mu grozić pobiciem.
-Agresor kilkakrotnie uderzył 14?latka, po czym zabrał mu czapkę i telefon komórkowy o wartości 800 zł ?mówi kom. Ewa Libuda. Zajmujący się tą sprawą funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich, już następnego dnia ustalili i zatrzymali 16-letniego sprawcę tego rozboju. W trakcie przeszukania jego mieszkania mundurowi odzyskali skradziony telefon komórkowy.
Nastolatek przyznał się do dokonania rozboju.
fist-bump-933916_960_72016-latek w akcji
Płeć piękna nie pozostaje w tyle. W dniu 26 lipca 2017 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim, nieznani sprawcy uszkodzili elewację budynku jednej ze szkół podstawowych. Został wyrwany styropian ze struktury na ścianie, co oznaczało straty w wysokości 800 zł. W dniu 24 sierpnia 2017 r. funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ustalili, że za ten akt wandalizmu odpowiedzialne są: trzy 16- latki i ich 15-letnia koleżanka. W trakcie przesłuchania dziewczynki przyznały się do popełnienia tego czynu.
Zatrzymani za włamania
W nocy 12 kwietnia 2017 r. dyżurny ostrowieckiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o włamaniu do samochodu marki Honda Civic, do którego doszło na jednym z parkingów na os. Słonecznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.
-Mundurowi zostali poinformowani przez świadka, że chwilę wcześniej z parkingu uciekali dwaj osobnicy, prawdopodobnie sprawcy włamania ?mówi kom. Ewa Libuda. Po kolejnym zgłoszeniu, w jednym z bloków na klatce schodowej na czwartym piętrze, zatrzymali 13 i 16-latka. Jak się okazało, nie tylko są oni sprawcami włamania do hondy, ale także wybili szybę w drzwiach wejściowych do windy w klatce schodowej.
W trakcie czynności związanych z zatrzymaniem nastolatków mundurowi ujawnili przy nich różne przedmioty, w tym: ładowarki samochodowe, gałkę do zmiany biegów, kamerę samochodową, komplet żarówek, korek do wlewu oleju, apteczkę, koce i inne drobiazgi. Wśród zabezpieczonych przedmiotów były także dokumenty od samochodu osobowego marki BMW, zaparkowanego nieopodal hondy, do którego włamali się poprzez wybicie dwóch szyb.
Policyjne statystyki
Kom. Ewa Libuda, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim, mówi, że przestępczość nieletnich ma tendencję wzrostową. W 2016 r. odnotowano bowiem 63 czyny karalne popełnione przez nieletnich, w 2015 ? 28. Z policyjnych statystyk wynika też, że co piąty sprawca był osobą nieletnią.
Zagubieni u progu życia
Ktoś zapyta, czy są to groźni przestępcy, czy tylko niegroźni zagubieni młodzi ludzie? Ustawa o postępowaniu wobec nieletnich nie nazywa przestępstwami czynów popełnianych przez nieletnich. Przestępstwa w wykonaniu nieletnich prawo nazywa czynami karalnymi, a w odniesieniu do osób poniżej 13 lat mówi się jedynie o demoralizacji, nawet gdybyśmy mieli do czynienia z uszkodzeniem ciała. To prawda, że ?czyn karalny? nieletniego brzmi znacznie łagodniej niż ?przestępstwo? w wykonaniu dorosłego, ale czy jest przez to mniej groźny? Czy można lekceważyć ?czyny karalne?, nie karząc za nie nieletnich? Jak wiadomo, władze współczesnych krajów stawiają na resocjalizację nieletnich. Stąd zamiast więzień dla nieletnich są ?poprawczaki?, gdzie młodzież jest resocjalizowana, a nie odbywa kary jak dorosły sprawca przestępstwa. Zasada być może słuszna, ale nie w każdym przypadku. Bo czy można w nieskończoność stosować ?środki wychowawcze? w odniesieniu do nieletnich i pozostawiać bez kary tych, którzy w żywe oczy kpią sobie z systemu i wartości, które ten system preferuje?
Czy wobec tych nieletnich, którzy nie chcą się zresocjalizować, mamy stosować środki poprawcze, a nie kary? Czy wobec tych, którzy w sposób niemal cyniczny wykorzystują słabość systemu, a wychodzą na tym całkiem nieźle, mamy bawić się w dobrego wujka?
System stawia na resocjalizację młodych ludzi. A któż jest temu przeciwny ? zapytam. Ja też jestem za wychowywaniem młodych, a nie przede wszystkim za ich karaniem. Ale niech mi nikt nie mówi, że resocjalizacja na siłę nie jest pustym sloganem? Żeby nie powiedzieć ?żartem?, z którego niektórzy zdemoralizowani osobnicy kpią sobie w żywe oczy? Tak, niektórzy sobie kpią, bo nie muszą wyciągać wniosków z tego, co zrobili. Nierzadko wracają na złą drogę, popełniając kolejne czyny karalne lub gdy już dorosną – przestępstwa. Gdy byli nieletni, nie można ich było przykładnie ukarać, wsadzając do więzienia, a jedynie do tzw. poprawczaka, gdzie z kolei próbowano ich bez efektów resocjalizować. W rezultacie nie powrócili na dobrą drogę. Pytam więc decydentów, co powinno się robić z tymi, którzy w sposób ostentacyjny pogardzają zdrowiem i mieniem ciężko pracujących członków społeczeństwa, kradnąc je lub niszcząc? Z tymi, co handlują narkotykami? Z tymi, co podnoszą rękę na swoich rodziców lub na swoich rówieśników, krzywdząc ich? Czy należy ich na siłę (wbrew logice) tylko wychowywać, pardon ? udawać, że się ich wychowuje?

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *