Świąteczni goście w muzeum

Za nami wernisaż awizowanej przez nas nowej wystawy czasowej w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach ?Świąteczni goście – tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe?.
Warto podkreślić, że wystawa, która potrwa do końca stycznia, jest ostatnią przed zamknięciem Pałacu Wielopolskich na dwa lata na czas zaplanowanego remontu. Wystawa przypomina i opowiada o zanikających tradycjach ludowych związanych z okresem Bożego Narodzenia. W tradycji ludowej Wigilia i dzień Bożego Narodzenia były czasem spędzanym w uroczystym nastroju w gronie najbliższej rodziny. Nie składano i nie przyjmowano wówczas wizyt. Dopiero dzień św. Szczepana otwierał okres zabaw, spotkań i przyjęć. W tym dniu zaczynano odwiedziny, a w domach pojawiali się pierwsi świąteczni goście ? m.in. kolędnicy z szopką. W dawnych latach, jak nakazywał zwyczaj, grupy przebierańców z gwiazdą, szopką, turoniem czy postacią króla Heroda, wędrowały od domu do domu z życzeniami świątecznymi i noworocznymi na ustach, odgrywając przy tym Jasełka.

2
Kurator wystawy kustosz Barbara Dzioba mówi, że na wystawie można obejrzeć przenośną szopkę kukiełkową z 1917 roku, stacjonarne szopki ludowe, jak również takie, które przynajmniej formą i postaciami nawiązują bezpośrednio do tradycyjnych szopek. Wystawa prezentuje także rekwizyty kolędnicze – głowy turoni, gwiazdę kolędniczą, maski obrzędowe, hałaśniki kolędnicze. Ekspozycję wzbogacają obrazy przedstawiające grupę kolędniczą, płaskorzeźby i rzeźby drewniane. Wystawa prezentuje część kolekcji z Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Lubelskiego w Lublinie i Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Uzupełnieniem wystawy były zorganizowane kolejne zajęcia edukacyjne w cyklu ?Sobota w muzeum?. Zajęcia ?Gwiazdor, Turoń i spółka – czyli świąteczni goście w muzeum? były oczywiście poświęcone tematyce zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W części edukacyjnej uczestnicy poznali historię tradycji wystawiania szopek, dowiedzieli się kim są Draby i Herody, jakie postacie przedstawiają kukiełki kolędnicze, kim był Turoń, po co koza po kolędzie, a Gwiazda pięknie się kręci? Natomiast w części warsztatowej, przy dźwiękach polskich kolęd i pastorałek, wykonali świąteczną bombkę decoupage.

1347

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *